Wiemy, jakie filmy wygrały Wama Film Festival

2017-10-15 10:57:34 (ost. akt: 2017-10-15 13:56:59)
W filmie Andrieja Zwiagincewa Rosję oglądamy oczami 12-letniego chłopca

W filmie Andrieja Zwiagincewa Rosję oglądamy oczami 12-letniego chłopca

Autor zdjęcia: https://wamafestival.pl

Grand Prix Konkursu Głównego czwartej edycji olsztyńskiego Wama Film Festivalu otrzymał film Niemiłość” w reżyserii Andrieja Zwiagincewa. To przerażający obraz zakłamania rządzącego współczesną Rosją.

Tą nową, nowobogacką Rosję oglądamy oczami 12-letniego chłopca, który ucieka z domu w poszukiwaniu wolności. Jednak we współczesnej Rosji tej wolności nie ma. A wszystko jest tylko grą pozorów. To co na powierzchni wygląda nowocześnie i sympatycznie, kryje w rzeczywistości piekło. Film wcześniej doceniono na festiwalu filmowym w Cannes, gdzie otrzymał Nagrodę Jury.

Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich otrzymał Piotr Domalewski za trwający 27 minut film „60 kilo niczego”. To historia inteligenta, który zostaje kierownikiem w kopalni odkrywkowej. Dochodzi do wypadku, który wystawia na próbę jego zasady moralne. Przypomnijmy, że Domalewski to tegoroczny zdobywcy Złotych Lwów za film „Cicha noc”, który kręcono pod Olsztynem.

Rozmowa z reżyserem. Kliknij tutaj:


Nagrodę Specjalną Jury Mniejszości Kulturowych otrzymał 30-minutowy obraz „Ja i mój tata”. Jego reżyser Aleksander Pietrzak opowiada w nim o synu, który opiekuje się ojcem chorym na Alzhaimera Syn chce go poznać, bo z każdym dniem ojca, zostaje mu coraz mniej.

Nagrodę publiczności w Konkursie Głównym zdobył film „Konstytucja" Rajko Grlica, który pokazuje krytyczny obraz dzisiejszej Chorwacji. Bohater filmu jest nauczycielem historii i języka chorwackiego. Mieszka w Zagrzebiu z chorym ojcem, byłym oficerem faszyzującego chorwackiego ruchu Ustasze. Wieczorami przebiera się w kobiece ubrania i prowadzi drugie życie.

Za najlepszą aktorkę uznano Aleksandrę Konieczną (film "Nazywam się Julita"). Najlepszym aktorem został Krzysztof Kowalewski (film „Ja i mój tata”).

Misja WAMA Film Festival : mieści się w jednym słowie: WIELOKULTUROWOŚĆ.

Naszym najważniejszym założeniem jest promowanie wartości związanych ze wspólnym funkcjonowaniem różnych grup etnicznych, społecznych czy religijnych. Wokół tego tematu skupione są wszystkie projekcje i wydarzenia towarzyszące festiwalowi.

Formuła i tematyka WAMA Film Festival jest bardzo szeroka, nie ma jakiegokolwiek ograniczenia geograficznego oraz nie faworyzuje żadnej grupy pod względem przynależności narodowej, społecznej, politycznej, religijnej lub innej. Promujemy regionalizm, euroregiony, ideologię “glokalizmu”. Zapraszamy do dyskusji na temat emigracji, małych ojczyzn, wyrównywania szans, problemów mniejszości etnicznych, turystyki kulturalnej, aktywizacji społecznej. W programie Festiwalu znajdują się filmy związane z najważniejszymi problemami współczesnego świata.

WAMA Film Festival odbywa się w Olsztynie od 2014 roku. Ambasadorem jestiwalu jest Jerzy Hoffman.


oprac. ihKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB