29 października 2020 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbyła się uroczystość wręczenia Literackiej Nagrody Warmii i Mazur.
WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur zostanie przyznana już po raz szesnasty. Suwerenna decyzja o przyznaniu Wawrzynu należy do Kapituły powołanej z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Podstawą rozpatrzenia przez Kapitułę zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur.
Paulina Kajdanowicz, Natalia Świniarska oraz Krzysztofa Gomółka-Pawlicka są zawodowymi aktorkami. Po tym, jak skończyły Policealne Studium Aktorskie w Olsztynie, postawiły przed sobą ważny cel: tworzyć, a nie odtwarzać. Tak narodziła się Babushka.
Zofia Stanecka jest autorką między innymi serii książek o Basi. O to, co pisarka czytała, kiedy była małą dziewczynką, i czy swoje postaci wzoruje na konkretnych osobach, Zofię Stanecką pyta 6-letni Staś Przytuła, mól książkowy i fan przygód Basi.
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk od 12 lat prowadzi popularny blog „Zwierz Popkulturalny”. Pasja do kina i seriali zjednała jej liczne grono czytelników. Teraz ma ono szansę się powiększyć, bo Kasia po raz kolejny wychodzi ze swoim pisaniem poza internet. Niedawno ukazała się jej kolejna książka: „Seriale. Do następnego odcinka”. W rozmowie z Darią Bruszewską-Przytułą mówi nie tylko o serialach, ale i o tym, co może wyniknąć z pisania o tym, co się lubi.
Nie chodzi o to, żeby tworzyć opowieści z cyklu „zabili go i uciekł” — mówi Krzysztof Beśka, autor kryminałów retro. O jego najnowszej powieści, „Duchach rzeki Pregel”, oraz literacko-filmowych marzeniach, z pisarzem rozmawia Daria Bruszewska-Przytuła.
Ewa Zdrojkowska jest jedną z tych dziennikarek, na które kultura i jej twórcy mogą liczyć. Doświadczenia ze swoich intelektualnych podróży szlakiem literatury zamienia zwykle w dźwięki, ale tym razem wydała książkę: „Literacki atlas Warmii i Mazur”.
„Jak przejąć kontrolę nad światem 2” Doroty Masłowskiej to kolejny dowód na to, że nawet jeśli autorce zdarza się czasem stracić kontrolę nad czymkolwiek (ot, choćby nad swoim wizerunkiem w mediach), to na pewno nie nad językiem.
Ekipa Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie na czele z nową panią dyrektor Wiolettą Jaskólską przeczytała fragment utworu Juliusza Słowackiego. W ten sposób włączają się oni w akcję Narodowe Czytanie.
Jeśli sprzeda się pięć egzemplarzy, to będę najszczęśliwszym człowiekiem pod słońcem — mówi Monika Skabara z Wirwilt koło Bartoszyc, która w lipcu zadebiutuje jako pisarka. Jej powieść "Rosyjska księżniczka" ma łamać pewne schematy.
Brak wydarzeń tego dnia
Trzy ostatnie dni poświęcone były na zdjęcia w Bisztynku do serialu "Mały zgon" w reżyserii Juliusza Machulskiego. Dwa dni zdjęciowe wiązały się z zablokowaniem drogi krajowej nr 57. W galerii pokazujemy wam, kto gra w scenach realizowanych w miasteczku.
Po słonecznej stronie ulicy... 14 września odbyło się Forum Kultury Warmii i Mazur. Gośćmi byli artyści i twórcy związani z regionem. Wśród nich byli reżyserzy, aktorzy i muzycy. Z koncertem wystąpiła Izabela Trojanowska, olsztynianka.
Podczas koncertu z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej sala filharmonii była wypełniona. Zabrzmiała muzyka z polskich filmów. Goście uroczystości przypięli ordery, niektórzy założyli biało-czerwone opaski.
Tom wierszy "Cno" Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej zdobył Wawrzyn — Literacką Nagrodę Warmii i Mazur za rok 2016. Czytelnicy swoją nagrodę przyznali Joannie Jax za Sagę von Becków. Do Wawrzynu było nominowanych pięć książek.