Muzyka filmowa w Olsztynie. Trzy dni koncertów!

2016-12-05 14:46:35 (ost. akt: 2016-12-05 14:45:27)
Muzyka filmowa w Olsztynie. Trzy dni koncertów!

Autor zdjęcia: mat. organizatora

Trudno wyobrazić sobie oblicze kina bez kompozytorów muzyki filmowej. Jak spędzić trzy dni z muzyka filmową z całego świata? Wystarczy wybrać się do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Koncertowy weekend startuje w środę i potrwa do piątku.

Na środę (7 grudnia) zaplanowano dwa koncerty pt. „Bajki” w wykonaniu orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Tomasza Chmiela. O godz. 11 i 19 usłyszymy muzykę filmową z polskich i zagranicznych bajek takich, jak: „Bolek i Lolek”, „Miś Uszatek”, „Reksio”, „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Zaczarowany ołówek”, „Parauszek i przyjaciele”, „Shrek”.

Choć oglądając ulubione bajki (również te z dawnych lat) naszą uwagę przykuwają przede wszystkim obrazy, nie sposób wyobrazić ich sobie bez towarzyszących im charakterystycznych melodii. A trzeba przyznać, że wiele kompozycji stworzonych do filmów dla dzieci to prawdziwe perełki – tak pod względem pomysłu kompozytorskiego jak i instrumentacji czy aranżacji. Często są one tak doskonałe, że stają się samodzielnym przebojem muzycznym, będąc później niejako wizytówką filmu. Koncertowi towarzyszyć będzie premierowy pokaz najnowszej polskiej bajki pt. „Kuba i Śruba” ze Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej.

Publiczność będzie miała okazję spotkać się z realizatorami i wykonawcami tej dziecięcej produkcji filmowej. Fakt, że koncertowej interpretacji tych znanych nam z telewizji czy kina „bajkowych tematów” podejmie się dyrygent, aranżer i producent muzyczny Tomasz Chmiel gwarantuje moc muzycznych wrażeń.

W drugim dniu z muzyką filmową w filharmonii (czwartek, 8 grudnia) o godz. 19 w sali koncertowej odbędzie się benefis Henryka Kuźniaka. Trudno wyobrazić sobie oblicze polskiego kina bez kompozytorów muzyki filmowej, którzy opatrując obrazy swoimi niezapomnianymi melodiami niejednokrotnie przyczynili się do ich entuzjastycznego przyjęcia przez widzów.

Muzyką Henryka Kuźniaka można by wypełnić wiele koncertów. Kompozytor jest autorem muzyki do ponad 150 filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i seriali telewizyjnych.

W koncercie „Benefis Henryka Kuźniaka” wystąpią soliści: Wojciech Stolorz (śpiew) i Paweł Perliński (fortepian), a orkiestrą symfoniczną filharmoników warmińsko-mazurskich dyrygować będzie Piotr Sułkowski. Podczas jubileuszowego wieczoru usłyszymy kompozycje ilustrujące m.in. tak znane obrazy, jak: „Vabank”, „Seksmisja”, „Polacy spod znaku Rodła” i wielu, wielu innych. Poprzez muzyczne tematy filmowe poprowadzi publiczność dziennikarz telewizyjny, uznany krytyk filmowy Bogumił Osiński.


W piątkowy wieczór (9 grudnia o godz.19) orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego zaprezentuje „Muzykę świata”, czyli tematy znane m.in. z filmów: „Gwiezdne wojny”, ”Piraci z Karaibów”, „Gladiator” czy „Władca Pierścieni”.


Weekend z muzyką filmową
7-9 grudnia (środa-piątek), godz. 19.00


Warmińsko-Mazurska Filharmonia
im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
ul. Bartosza Głowackiego 1Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zenon #2150301 | 88.156.*.* 3 sty 2017 21:32

    Ale gówno ,a potem Abba!Brawo!Jeszcze Mława i ........żal,po prostu żal!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz