W Teatrze Jaracza rozpoczęły się XXVII Olsztyńskie Spotkania Teatralne

2019-04-06 08:51:29 (ost. akt: 2019-04-06 21:04:53)
Scena z "Bema" Pożaru w Burdelu

Scena z "Bema" Pożaru w Burdelu

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

W czasie XXVII Olsztyńskich Spotkań Teatralnych zobaczymy bardzo ciekawe i bardzo różne spektakle. Przykładem mogą być „1946” i „Bem! Musical o patriotach i renegatach”.

Podczas XXVII Olsztyńskich Spotkań Teatralnych zobaczymy 10 spektakli. W sobotę 6 kwietnia na Scenie Dużej Teatru Jaracza zobaczymy „Zakonnice odchodzą po cichu” Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Punktem wyjścia tej inscenizacji jest książka Marty Abramowicz pod tym samym tytułem. W niedzielę zobaczymy z kolei „Wiedźmina. Turbolechitę” z Teatru Nowego Proxima. Autorem scenariusza jest Ziemowit Szczerek, a reżyserem Piotr Sieklucki. W poniedziałek 8 kwietnia PIArt Studio zaprasza na „100 minut dla urody”. To spektakl muzyczny z wierszami Wisławy Szymborskiej, zrealizowany w doborowej obsadzie. Wystąpią Izabella Bukowska – Chądzyńska, Katarzyna Dąbrowska, Joanna Trzepiecińska i Magdalena Smalara (również reżyserka).

We wtorek 9 kwietnia na Scenie Dużej gościem będzie sławny warszawski kabaret i teatr aktualności politycznych w jednym, czyli Pożar w Burdelu. Tym razem artyści z Warszawy przedstawią widowisko, zrealizowane we współpracy z Teatrem Syrena „Bem! Powrót człowieka-armaty”. W roli tytułowej wystąpi Mariusz Drężek, absolwent Studium Aktorskiego działającego przy Teatrze Jaracza. Spektakl jest adresowany do widzów powyżej 15 roku życia. — Zapraszam tych, którzy lubią grę teatralnymi konwencjami i tych, którzy chcą się po prosu rozerwać — mówił Zbigniew Brzoza, dyrektor Teatru Jaracza. — Umówiłem się z dyrektorem Teatru Syrena (Jackiem Mikołajczykiem) ma stałą współpracę — dodał.

W środę 10 kwietnia zobaczymy „Matkę, żonę i kochankę” muzodram w wykonaniu Anety Todorczuk-Perchuć. Aktorka znana z musicali i seriali zastanowi się, jak pogodzić te trzy życiowe role. Również w środę dyrektor Brzoza zaprasza na wyreżyserowany przez siebie monodram „Ravensbrück. Miasto kobiet”. Scenariusz powstał na podstawieR wspomnień „I boję się snów” Wandy Półtawskiej. Przypomnijmy, że Półtawska, przyjaciółka Jana Pawła II, lekarka i działaczka pro-life, dama orderu Orła Białego, w obozie była ofiarą eksperymentów pseudomedycznych. Na Scenie Kameralnej Teatru Jaracza zobaczymy Barbarę Prokopowicz.

W czwartek o godz. 17 na Scenie Margines zobaczymy taneczne widowisko Pawła Grali, zatytułowane „Matryca (Prześwit)”. Natomiast wieczorem Teatr im.S. Żeromskiego z Kielc zaprezentuje „1946” spektakl w reżyserii Remigiusza Brzyka, opowiadający o pogromie kieleckim, gdzie z rąk mieszkańców miasta, milicjantów i żołnierzy zginęło 40 osób, które przeżyły cudem Holocaust. Powodem zbrodni był zabobon o mordzie rytualnym. Z kolei do wydarzeń z 1968 roku powróci w swym monodramie „Zapiski z wygnania” Krystyna Janda. Autorką zapisków jest Sabina Baral, która w 1968 roku miała 20 lat i studiowała na Politechnice Wrocławskiej. Wyjechała z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Spektakl zobaczymy w piątek 12 kwietnia na Scenie Dużej.

Spotkania Teatralne zakończy Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru oraz widowisko „Wszystkie dzieła Szekspira (w nieco skróconej wersji). Wystąpią w nim Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i oraz Maciej Wierzbicki. Podczas gali poznamy najpopularniejszych aktora i aktorkę Teatru Jaracza. — Podczas Spotkań pokażemy przedstawienia poruszające ważne tematy, takie jak monodram Krystyny Jandy czy „1946” — podkreślił dyrektor Zbigniew Brzoza. — Są też spektakle tryskające humorem, bez którego nasz festiwal straciłby swą moc.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. marzena #2713987 | 89.231.*.* 10 kwi 2019 13:05

    Niestety optymistyczne marzenia co do nowej dyrekcji nie spełniły się. Po scenie hulają niczym nie uzasadnione aluzje seksualne, drwiny z polskości i patriotyzmu, jednoznaczne politycznie aluzje i ohydne nadużywanie przekleństw aby wywołać rechot publiczności.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz