29 października 2020 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbyła się uroczystość wręczenia Literackiej Nagrody Warmii i Mazur.
WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur zostanie przyznana już po raz szesnasty. Suwerenna decyzja o przyznaniu Wawrzynu należy do Kapituły powołanej z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Podstawą rozpatrzenia przez Kapitułę zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur.
Paulina Kajdanowicz, Natalia Świniarska oraz Krzysztofa Gomółka-Pawlicka są zawodowymi aktorkami. Po tym, jak skończyły Policealne Studium Aktorskie w Olsztynie, postawiły przed sobą ważny cel: tworzyć, a nie odtwarzać. Tak narodziła się Babushka.
„Jak przejąć kontrolę nad światem 2” Doroty Masłowskiej to kolejny dowód na to, że nawet jeśli autorce zdarza się czasem stracić kontrolę nad czymkolwiek (ot, choćby nad swoim wizerunkiem w mediach), to na pewno nie nad językiem.
Ekipa Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie na czele z nową panią dyrektor Wiolettą Jaskólską przeczytała fragment utworu Juliusza Słowackiego. W ten sposób włączają się oni w akcję Narodowe Czytanie.
Jeśli sprzeda się pięć egzemplarzy, to będę najszczęśliwszym człowiekiem pod słońcem — mówi Monika Skabara z Wirwilt koło Bartoszyc, która w lipcu zadebiutuje jako pisarka. Jej powieść "Rosyjska księżniczka" ma łamać pewne schematy.
Basia, której przygody Zofia Stanecka opisuje od 11 lat, stała się przyjaciółką małych czytelników w całej Polsce. O tym, czy książki mogą szkodzić dzieciom i jak to się stało, że Basia wyszła spod szafy, mówi Zofia Stanecka, autorka serii.
Dziś (02.04) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data nie jest przypadkowa, to dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, znanego na całym świecie duńskiego twórcy najpiękniejszych bajek.
Dr hab. Bernadetta Darska, literaturoznawczyni z Wydziału Humanistycznego UWM, znana z tego, że z zapałem popularyzuje czytelnictwo i regularnie poleca w internecie książki warte uwagi, postanowiła rozpocząć nowy projekt. Na swoim profilu facebookowym opublikowała film, który rozpoczyna cykl "Wirus czytania".
Fundacja Identitas honoruje autorów najlepszych polskich książek. W tym roku laureatem jest Marcin Cielecki, poeta i eseista z Olsztyna. Fundacja nagrodziła zbiór jego esejów„Miasto wewnętrzne” i zafundowała nominowanym autorom pobyt w Arktyce.
Brak wydarzeń tego dnia
Trzy ostatnie dni poświęcone były na zdjęcia w Bisztynku do serialu "Mały zgon" w reżyserii Juliusza Machulskiego. Dwa dni zdjęciowe wiązały się z zablokowaniem drogi krajowej nr 57. W galerii pokazujemy wam, kto gra w scenach realizowanych w miasteczku.
Po słonecznej stronie ulicy... 14 września odbyło się Forum Kultury Warmii i Mazur. Gośćmi byli artyści i twórcy związani z regionem. Wśród nich byli reżyserzy, aktorzy i muzycy. Z koncertem wystąpiła Izabela Trojanowska, olsztynianka.
Podczas koncertu z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej sala filharmonii była wypełniona. Zabrzmiała muzyka z polskich filmów. Goście uroczystości przypięli ordery, niektórzy założyli biało-czerwone opaski.
Tom wierszy "Cno" Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej zdobył Wawrzyn — Literacką Nagrodę Warmii i Mazur za rok 2016. Czytelnicy swoją nagrodę przyznali Joannie Jax za Sagę von Becków. Do Wawrzynu było nominowanych pięć książek.