Thriller biograficzny Selma w kinach od 10 kwietnia

2015-04-09 11:03:30 (ost. akt: 2015-04-09 11:08:17)
Thriller biograficzny Selma w kinach od 10 kwietnia

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Historia oparta na faktach, opowiadająca o wydarzeniach, które miały miejsce w 1965 roku w amerykańskim miasteczku Selma. Film jest trybutem dla Martina Luthera Kinga, duchowego przywódcy i ikony Afroamerykanów.

Po odebraniu Pokojowej Nagrody Nobla, Martin Luther King (David Oyelowo) wraca do USA, gdzie czekają go nowe wyzwania. Jest rok 1965, a walka o prawa obywatelskie Afroamerykanów wchodzi w decydującą fazę. Z miasta Selma w kierunku Montgomery wyrusza marsz protestacyjny, brutalnie spacyfikowany przez siły porządkowe, działające z polecenia słynącego z rasistowskich poglądów gubernatora George'a Wallace'a (Tim Roth).

Jednak poruszająca relacja telewizyjna, pokazująca rozbicie pokojowej demonstracji, sprawia, że do Selmy z całego kraju ściągają ogromne rzesze ludzi o różnym kolorze skóry i wyznaniu. W stronę Montgomery kieruje się wielotysięczny tłum, któremu przewodzi sam King. Prezydent USA, Lyndon Johnson (Tom Wilkinson) świadomy, że gubernator Wallace zrobi wszystko, by demonstranci nie zaznali spokoju, gorączkowo szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć rozlewu krwi i szeroko relacjonowanej przez media katastrofy wizerunkowej demokratycznej Ameryki. [opis dystrybutora]

Selma zdobył w tym roku Oscara za najlepsza piosenkę. Był również nominowany w kategorii najlepszego filmu.

Za produkcję odpowiedzialna jest Ava DuVernay, znana reżyser m.in "I Will Follow" i "W szczerym polu".

Film ten wejdzie na ekrany polskich kin 10 kwietnia.

Zobacz oficjalny zwiastun:oprac. ad

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB