Muzyczna majówka w Filharmonii

2014-05-12 14:37:49 (ost. akt: 2014-05-12 14:43:05)
Muzyczna majówka w Filharmonii

18 maja 2014r. (niedziela) o godz. 11.00 zapraszamy dzieci wraz z rodzicami, opiekunami na Koncert rodzinny pt. „Muzyczna majówka”.

W Olsztynie będziemy gościć wiolonczelistkę Izabelę Buchowską, która z towarzyszeniem orkiestry wykona kompozycje Friedricha Gulda – Koncert na wiolonczelę i orkiestrę dętą.

Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Friedricha Gulda z pewnością zaskoczy, lecz także rozbawi niejednego słuchacza. Jest to muzyka „z przymrużeniem oka”, muzyka, która bawi się sobą, bawi się aluzjami, stylami, gatunkami.

W pięciu częściach całkiem sporego pod względem rozmiarów utworu, słychać i partie jazzujące, i nawet „rockujące” i brzmienia romantyczne, „leśne”, jak z Wolnego strzelca, i rytmy „hiszpańszczyzny”, i echa Gustawa Mahlera, menuet, skoczną polkę, marsz niby na paradzie cyrkowej, zaś pośrodku tego wszystkiego – solową improwizowaną kadencję wiolonczeli.


Artystka naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku lat dwunastu w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie. Następnie kształciła się na wyższych uczelniach w Poznaniu, Lubece i Nowym Jorku.

Drugim utworem koncertu rodzinnego będzie kompozycja Bartka Smorągiewicza pod tytułem. "And If You Knew You Wouldn't Do It"

Tradycyjnie oprócz muzyki na koncercie rodzinnym zaproponujemy dzieciom zabawy rysunkowe. Koncert poprowadzi Jagienka Kass.
Izabela Buchowska – wiolonczela
Należy do grona najbardziej utalentowanych wiolonczelistów polskich młodego pokolenia. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w Olsztynie w wieku lat dwunastu, a następnie kształciła się na uczelniach w Poznaniu, w Lubece i w Nowym Jorku. Ostatni semestr studiów w Nowym Jorku spędziła jako gościnna artystka w słynnej Juilliard School.

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu (gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Stanisława Pokorskiego i as. Tomasza Lisieckiego), studiów podyplomowych w Musikhochschule Lübeck (Niemcy) w klasie prof. Ulfa Tischbirka oraz studiów profesjonalnych w nowojorskim Mannes College of Music w klasie światowej sławy wiolonczelistki, prezydent 'Violoncello Society' w Nowym Jorku, prof. Barbary Stein-Mallow.

Swoje umiejętności doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich, współpracując z tak wybitnymi osobowościami jak Kazimierz Michalik, Lynn Harrel, Andrzej Bauer, Pierre Laurent-Aimard, Ulf Tischbirek, Edna Michell, Baruch Arnon, Tomasz Strahl, czy Roman Jabłoński.

Izabela Buchowska jest laureatką wielu nagród i stypendiów. Niektóre z nich, to: stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009), nagroda „Talent Roku 2007” w kategorii antycznej muzy Euterpe, przyznana przez Fundację Środowisk Twórczych, nagroda Foerderer Gesselschaft der Musikhochschule Luebeck (2006), wygrana w prestiżowym konkursie na roczne stypendium Rządu Niemieckiego DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst, 2005), stypendium artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2008), Prezydenta Miasta Olsztyna (2007), Rotary Clubu (2007), Instytutu Adama Mickiewicza (2007, 2008).

Jako solistka i kameralistka koncertuje w Europie i USA. Występowała podczas licznych festiwali muzycznych, m.in. na słynnym Schlezwig-Holstein Festival w Niemczech oraz na Chopin and Friends Festival w Nowym Jorku, w salach koncertowych tak znanych jak Carnegie Hall / Isaac Stern Auditorium, Merkin Concert Hall (Nowy Jork), Auditorium Parco della Musica (Rzym). Jej studia w Nowym Jorku zaowocowały zaproszeniem na kilkutygodniową trasę po USA, podczas której wykonywała recitale poświęcone muzyce Fryderyka Chopina, a także Wariacje Rokoko Piotra Czajkowskiego z nowojorską orkiestrą Chelsea Symphony. Często dokonuje prawykonań utworów młodych polskich kompozytorów, z których wiele jest jej dedykowanych.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB