Zbójcerze na Starówce, Kajko i Kokosz w teatrze

2010-12-09 00:00:00

Przemarsz zbójcerzy i polowanie na Mirmiła obejrzą w weekend ci, którzy wybiorą się na Warmiński Jarmark Świąteczny na olsztyńskiej Starówce - w ten nietypowy sposób promować będzie swoją grudniową premierę Teatr im. Stefana Jaracza. Od 17 grudnia na afiszu "Kajko i Kokosz" oparty na słynnej serii komiksowej Janusza Christy.

Czterokrotnie przemaszerują (z pieśnią na ustach) przez Stare Miasto zbójcerze, którzy zapolują też na kasztelana Mirmiła oraz zaprezentują na scenie przy Starym Ratuszu pokaz musztry. To nietypowe wydarzenie, które obejrzeć będzie można w sobotę 11 grudnia o 15:00 i 16:45 oraz w niedzielę 12 grudnia o 12:00 i 15:00, to promocja najnowszego spektaklu Teatru Jaracza.

"Kajko i Kokosz" oparty na najsłynniejszej polskiej serii komiksowej autorstwa Janusza Christy będzie miał swoją premierę na Scenie Kameralnej (ul.Pstrowskiego 23). Spektakl ma być adresowany nie tylko do dzieci, ale i rodziców - wszak dla dzisiejszych trzydziestolatków to kultowa lektura z okresu dzieciństwa. 15 albumów i kilka wydanych osobno historyjek z serii o Kajku i Kokoszu autorstwa trójmiejskiego rysownika Janusza Christy biło rekordy popularności w latach 80., ale sympatyczni wojowie popularni są do dziś. Na podstawie serii powstawały gry komputerowe, powstał krótkometrażowy film animowany, podejmowano też próby nakręcenia zarówno animowanego, jak i fabularnego filmu długometrażowego (zakończyły się niepowodzeniem). Adaptacja teatralna Marty Ogrodzińskiej w olsztyńskim teatrze jest pierwszą próbą przeniesienia komiksu na scenę.

Co ciekawe, Janusz Christa miał związki z olsztyńskim teatrem. W latach 80. rysował dla Olsztyńskiego Teatru Lalek (noszącego wówczas nazwę "Czerwony Kapturek") programy teatralne w formie komiksów. Książeczki do spektakli "O Piaście i Popielu" czy "O straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku" to dziś kolekcjonerskie rarytasy.

Zobacz kostiumy do "Kajka i Kokosza" zaprojektowane przez scenografa spektaklu Ewę Kochańską
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.