W sobotę po raz drugi odbędzie się Dzień Niemena

2009-07-29 00:00:00

„Sen o Warszawie”, „Pod Papugami” i „Dziwny jest ten świat” usłyszymy w sobotę w Olsztynie. Podczas Dnia Niemena wystąpią Martyna Jakubowicz, Harlem, Marek Bałata i córka artysty Natalia Niemen. We wtorek Agnieszka Kurlenda malowała wizerunki artysty na starówce i w centrum miasta anonsujące tę imprezę.

Dzień Niemena w Olsztynie zapowiadają nie tylko plakaty, ale nawet graffiti na chodnikach. — Budzą życzliwe zainteresowanie, choć pani ze sklepu jubilerskiego nie była zadowolona. Zapowiedziała, że zaraz Niemena zmyje — opowiada Agnieszka Kurlenda, która wczoraj sprejem malowała wizerunki artysty na starówce i w centrum miasta. Szablon zaprojektowała Iwona Bolińska-Walendziak. Agnieszka Kurlenda, absolwentka edukacji artystycznej UWM, stażystka w Miejskim Ośrodku Kultury, wycięła go z bristolu.W sobotę w olsztyńskim amfiteatrze usłyszymy piosenki Niemena w wykonaniu zespołu Harlem, Martyny Jakubowicz i Marka Bałaty.

— Jedną z nich, „Nim przyjdzie wiosna”, zaśpiewa podczas swego występu Natalia Niemen, starsza córka artysty — mówi Małgorzata Sieniewicz, wicedyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury, organizatora Dnia Niemena. — Nad kształtem koncertu czuwała żona Czesława Niemena, Małgorzata. Zależało jej, żeby nie szedł w stronę komercji. Zaprosiliśmy więc wykonawców, którzy to zapewniają.

Dla olsztyńskiego zespołu Harlem udział w sobotnim koncercie to wyzwanie.

— Dla mnie Niemen to absolutnie pomnikowa postać — zapewnia Krzysztof „Dżawor” Jaworski, gitarzysta Harlemu. Zespół podczas koncertu wykona pięć piosenek artysty, m.in.: „Stodołę”, „Wspomnienie” i „Sen o Warszawie”.

Dzień Niemena to nie tylko koncert. W amfiteatrze będzie można obejrzeć wystawę zdjęć wybitnych fotografików Krzysztofa Gierałtowskiego i Andrzeja Świetlika, zatytułowana „Portrety Niemena”. Natomiast o godz. 17 na scenie staromiejskiej odbędzie się widowisko „Niemen — rzeka wspomnień”.

Co i kiedy podczas Dnia Niemena?
• wystawa fotograficzna „Portrety Niemena” Krzysztofa Gierałtowskiego i Andrzeja Świetlika w amfiteatrze
• godz. 17 — scena staromiejska, spektakl „Niemen — rzeka wspomnień”
• godz. 19 — amfiteatr, koncert Niemenowski, wystąpią: Harlem, Natalia Niemen, Martyna Jakubowicz i Marek Bałata Quintet Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

Ewa Mazgal
e.mazgal@gazetaolsztynska.pl
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.