Rocznica śmierci burmistrza Olsztyna, Jakuba Rarkowskiego

2009-12-09 00:00:00

9 grudnia o godz. 12.00 na cmentarzu Św. Jakuba odbędzie się uroczystość upamiętniająca 137 rocznicę śmierci burmistrza Jakuba Rarkowskiego oraz nastąpi poświęcenie odnowionego pomnika nagrobnego. Na uroczystość zapraszają Towarzystwo Upiększania Miasta Olsztyna im. Jakuba Rarkowskiego i Urząd Miasta Olsztyn.

Towarzystwo Upiększania Miasta Olsztyna zaprasza w dniu 10 grudnia o godz. 18.00 do Kamienicy Naujacka na prelekcję prof. Janusza Jasińskiego pt: „Jakub Rarkowski, polski burmistrz Olsztyna w czasach porozbiorowych”. Prof. Jasiński nakreśli sylwetkę patrona Towarzystwa w świetle zachowanych materiałów źródłowych, przedstawiając niepublikowane dotąd fakty z życia olsztyńskiego burmistrza.

JAKUB RARKOWSKI

Urodzony 28 czerwca 1809, zmarły 5 grudnia 1872 r. w Olsztynie. Burmistrz Olsztyna w latach 1836-65. Za jego rządów Olsztyn wyszedł poza średniowieczne mury miejskie. Rarkowski rozkazał zasypać fosy miejskie, które były wtedy już tzw. stawami zarazy. Ulice miasta zostały wybrukowane i uzyskały oświetlenie olejowe, wybudowano studnie głębinowe. Z czasami Rarkowskiego wiążą się nazwy Kortowo i Jakubowo. Kortowo było jego prywatnym majątkiem, natomiast Jakubowo jest pomysłem burmistrza dla nazwania nowych terenów rekreacyjnych miasta. Założyciel w 1843 r. Towarzystwa Upiększania Miasta. Po przejściu na emeryturę ufundował krzyż dziękczynny za zakończenie epidemii cholery z polskojęzycznym napisem: „od powietrza, głodu, ognia i wojny”. Ukrywał polskich powstańców w czasie powstania styczniowego. Doczekał przyjazdu pierwszego pociągu do Olsztyna w listopadzie 1872 r., zmarł 9 dni później.
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.