Olsztyński Teatr Lalek z ministerialnym dofinansowaniem

2020-05-19 15:00:38 (ost. akt: 2020-05-19 15:03:36)
Olsztyński Teatr Lalek z ministerialnym dofinansowaniem

Autor zdjęcia: Arch. GO

Olsztyński Teatr Lalek dostał wsparcie z programu "Kultura w sieci". Pierwszy efekt działań aktorów można już usłyszeć online.

"Ślad wirusa" Michała Kaźmierczaka jest pierwszym z cyklu słuchowisk, jakie Olsztyński Teatr Lalek realizuje w projekcie "Koronasłuchowiska". Na realizację przedsięwzięcia instytucja dostała 54 tys. złotych dofinansowania.

Celem programu "Kultura w sieci" jest przede wszystkim wsparcie realizacji zadań, które będą dostępne online. Propozycje przygotowane dzięki dofinansowaniu będą za darmo dostępne w przestrzeni wirtualnej. To jednocześnie szansa na zwiększenie obecności kultury w życiu społecznym.

"Kultura w sieci" okazała się największym w historii programem dotacyjnym Narodowego Centrum Kultury. Zgłoszonych zostało łącznie 5 948 wniosków na kwotę ponad 471 mln zł. Do realizacji trafiło niemal 1,2 tys. propozycji.

Cykl zaproponowany przez Olsztyński Teatr Lalek odwołuje się obecnej pandemii. Pracują nad nimi aktorzy OTL, a autorami tekstów są uczestnicy Pracowni Dramatu przy OTL.

- Teksty są reakcją na ten nowy fenomen, sposobem artystycznego oswajania i próbą zrozumienia zjawiska, które wciąż jest dla wszystkich wielkim zaskoczeniem, niewiadomą, niewątpliwie powodem do lęku - wyjaśnia zastępca dyrektora OTL, Anna Ratkowska-Filipowicz. - Projekt to też reakcja na zamianę tradycyjnej formy dzielenia się twórczością lub inne spotkanie ze sztuką w okresie w jakim wszyscy się teraz znajdujemy.

Poza "Śladem wirusa" w cyklu "Koronasłuchowiska" pojawią się jeszcze "Zjawisko profesora Malczewskiego" również autorstwa Michała Kaźmierczaka (premiera 24 maja) oraz "Drzewo" Agnieszki Anny Włodarskiej (premiera 30 maja).

Słuchowiska są dostępne poprzez YouTube oraz SoundCloud.

Spośród instytucji ze stolicy regionu poza projektem Olsztyńskiego Teatrem Lalek uznanie zyskała propozycja Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii - "'Powrót syna marnotrawnego' F. Nowowiejskiego w sieci".

UM Olsztyna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gosia #2923017 | 83.28.*.* 19 maj 2020 16:26

    Wspaniale... Teatr Lalek to historja kultury Olsztyna i trzeba ją wspierać bo jest tego warta... a mieszkańcy tęsknią za letnimi, występami na Starym Mieście. Wspaniałymi występami...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz