Jest nowy laureat nagrody im. Skurpskiego. A właściwie... laureaci!

2019-11-13 08:25:19 (ost. akt: 2019-11-13 08:33:00)
Jest nowy laureat nagrody im. Skurpskiego. A właściwie... laureaci!

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Olsztyna

W 12. edycji Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego, wyróżnione zostało Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Nagroda przyznawana jest dla uczczenia Honorowego Obywatela Miasta Olsztyna Hieronima Skurpskiego i dorobku twórczego tego wybitnego artysty. Był artystą malarzem, grafikiem, rysownikiem i ilustratorem, twórcą i inspiratorem wielu poczynań społeczno-kulturalnych w Olsztynie i regionie.

W tym roku statuetka autorstwa olsztyńskiej artystki Barbary Lis-Romańczuk i kwota pięciu tys. złotych trafiły do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jak uzasadniła Kapituła Konkursu, laur został przyznany "za wieloletnie społeczne i pełne pasji angażowanie się członków Towarzystwa w upowszechnianie wiedzy o sztuce - i kultury plastycznej, szczególnie wśród młodzieży, poprzez organizowanie odczytów i pogadanek oraz wystaw i pokazów dzieł sztuki, jak też tworzenie szkolnych Galerii Sztuki i stałe ich wzbogacanie, co sprawia, że ta niewymuszona postawa społeczna, popularyzująca m. in. dokonania artystów olsztyńskich i z Olsztynem związanych, wpływa na pogłębianie więzi kulturalnych, artystycznych i społecznych".

- To znakomity wybór Kapituły Nagrody, promujący aktywną edukację i popularyzację sztuki - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Laureatowi dziękuję za wkład, pasję i serce w kształtowaniu wrażliwości na sztukę wśród olsztyńskich uczniów m.in. poprzez tworzenie Szkolnych Galerii Sztuki. Życzę kolejnych wspaniałych i owocnych lat pracy!

Pierwszą laureatka nagrody została w 2007 roku Krystyna Koziełło-Poklewska. W kolejnych latach wyróżniani byli: Wiesław Wachowski, Aleksander Kuberski, Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM, Barbara Lis-Romańczuk, Tadeusz Burniewicz, Marek Barański, Aleksander Wołos, dr hab. Janusz Połom, prof.UWM, Mieczysław Wieliczko, Mirosława Smerek-Bielecka i Jerzy Wojciech Bielecki oraz Ewa Plichta–Lubieniecka.

Źródło: UM Olsztyna

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB