IX Ogólnopolski Festiwal Wokalny im. Marii Stankowej

2019-11-04 12:21:34 (ost. akt: 2019-11-04 12:33:53)
Państwowa Szkoła Muzyczna

Olsztyn - Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie przy ul. Kościuszki.

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W dniach 14-16 listopada, w Sali koncertowej PSM I i II st. im. F. Chopina w Olsztynie odbędzie się IX Ogólnopolski Festiwal Wokalny im. Marii Stankowej.

Historia festiwalu sięga roku 2003, kiedy to odbył się po raz pierwszy Szkolny Konkurs Wokalny zorganizowany przez Jolantę Sołowiej. Rok później pan Andrzej Borkowski wpadł na pomysł rozszerzenia formuły konkursu oraz podniesienia jego rangi. Zaproponował p. Jolancie Sołowiej, aby nadała festiwalowi wokalnemu imię p. Marii Stankowej - znakomitej nauczycielki śpiewu, która uczyła w naszej szkole od 1949 r. przez ponad 20 lat. Wychowała ona plejadę znakomitych śpiewaków, do których należeli m.in. Barbara Nieman, Roman Werliński, Ewa Karaśkiewicz, Lidia Juranek, Janusz Żołobowski. W 2004 roku odbył się I Festiwal Wokalny im. Marii Stankowej połączony ze zjazdem absolwentów pani Marii Stankowej.

Od 2005 roku impreza ma zasięg ogólnopolski i odbywa się co dwa lata. W roku 2018 Festiwal został umieszczony na liście imprez rekomendowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i obecna edycja jest finansowana ze środków Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Kolejne edycje są planowane w trzyletnim cyklu.

Od 15 lat udaje się zachować tradycję festiwalu którą jest zapraszanie jako przewodniczącego jury - ucznia p. Marii Stankowej. Do tej pory byli to: Barbara Nieman - przewodnicząca jury na I i V festiwalu oraz Roman Werliński - przewodniczący jury w pozostałych edycjach, łącznie z obecną. Pozostali jurorzy to absolwenci wydziału wokalnego naszej szkoły, którzy osiągają sukcesy w dziedzinie wokalistyki. W tym roku oprócz p. Romana Werlińskiego w jury zasiądą śpiewaczka i pedagog UMFC w Warszawie p. Anna Mikołajczyk-Niewiedział oraz solistka opery bytomskiej Anna Wiśniewska-Schoppa.

Celem festiwalu jest promocja młodych artystów – wokalistów na forum ogólnopolskim, wymiana doświadczeń pedagogicznych, prezentacja dorobku artystycznego uczniów i pedagogów szkół artystycznych, rozpowszechnianie wartościowej literatury wokalnej (a w szczególności pieśni polskiej) oraz propagowanie regionu Warmii i Mazur.

W tym roku zgłosiło się 50 uczestników z 17 szkół artystycznych z całej Polski. Prezentacje festiwalowe rozpoczynają się 14 listopada 2019 r. o godz. 14.15. Ogłoszenie wyników i koncert laureatów zostały zaplanowane na sobotę 16 listopada o godz. 13.00.

Dodatkową atrakcją w tym roku jest koncert wokalny z cyklu „Nasi absolwenci na naszej estradzie”, który odbędzie się 14 listopada 2019 r. o godz. 17.30 w sali koncertowej PSM.

W koncercie wystąpią dawne uczennice z klasy śpiewu p. Jolanty Sołowiej, które ukończyły wydziały wokalno-aktorskie w Akademiach Muzycznych i były laureatkami Festiwali im. Marii Stankowej w edycjach od I do V .

Wystąpią w nim :
Aleksandra Gudzio – mezzosopran (laureatka z 2004 r. i 2005 r.)
Joanna Klin – sopran (laureatka z 2005 r. i 2007 r.)
Maria Malinowska – sopran (laureatka z 2009 r. i 2011 r.)
Marcelina Russak-Szepel – sopran (laureatka z 2007 r. i 2009 r.)
Anna Wiśniewska-Schoppa – sopran (jurorka i absolwentka z 1998 r.)
Natalia Klykowa – fortepian.
Jest to impreza towarzysząca festiwalowi, która została zaplanowana przez Jolantę Sołowiej w ramach obchodów jej 30-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej.
Serdecznie zapraszamy mieszkańców Olsztyna na przesłuchania konkursowe, które odbędą się w dniach 14-16 listopada 2019 r. w sali koncertowej PSM I i II st. w Olsztynie przy ulicy Kościuszki 39. Wstęp na wszystkie przesłuchania i koncerty jest wolny.

Organizatorzy:
— Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie
— PSM I i II st. im. F. Chopina w Olsztynie
Kierownik organizacyjny festiwalu: Jolanta Sołowiej – nauczyciel śpiewu, wicedyrektor PSM
Patronat: Polskie Stowarzyszenie Pedagogów Śpiewu
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB