Wielki koncert na wielką rocznicę

2019-08-29 12:53:01 (ost. akt: 2019-08-29 12:55:03)
Wielki koncert na wielką rocznicę

Autor zdjęcia: archiwum Collegium Musicum

Będzie to ponadczasowy koncert. Staniemy na scenie, ze świadomością tego, co nas dzieliło, ale przede wszystkim wiedząc, ile dziś nas łączy — mówi Janusz Wiliński, pomysłodawca i dyrygent koncertu w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

W sobotę 31 sierpnia w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbędzie się niezwykły koncert "Pamięci poległych". W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie zabrzmi msza żałobna Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wykonawcami będą uczestnicy Międzynarodowych Warsztatów Chóralnych, których organizatorem jest — kolejny raz — Olsztyńskie Towarzystwo Muzyczne. Warsztaty rozpoczną się 29 sierpnia.

W koncercie wezmą udział chórzyści z Polski (m.in. z Olsztyna, Gdańska, Warszawy, Poznania, Bydgoszczy, Katowic), a także z Izraela, Rosji i Niemiec. Zagra Orkiestra Sinfonia Varmiensis pod dyrekcją Janusza Wilińskiego, a solistami będą: Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran), Małgorzata Pańko-Edery (mezzosopran), Zbigniew Malak (tenor) i Wojciech Gierlach (bas), Wiktoria Borkowska (skrzypce). W sumie wystąpi około 200 osób.

Na początek usłyszymy temat muzyczny z filmu „Lista Schindlera” Johna Williamsa, który wykona na skrzypcach Wiktoria Borkowska. Wiktoria była uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Olsztynie, obecnie jest skrzypaczką symfoników wiedeńskich.

— Chciałbym pokazać tym utworem, że wśród złych ludzi, byli dobrzy i też tacy, którzy "nawracali się" — mówi Janusz Wiliński, pomysłodawca i dyrygent koncertu. — Schindler uratował 1100 osób. Ci uratowani lub ich potomkowie wracają po latach na jego grób z symbolicznymi kamieniami, w dowód wdzięczności i wybaczenia.

Zaprosiłem do udziału w koncercie Niemców, Rosjan, Żydów, Polaków. Wszyscy znamy historię, wiemy, jak bardzo była tragiczna, jednak, my, spadkobiercy nieszczęść tamtych czasów, chcemy budować nasz świat na podobieństwo prawdziwej i pięknej muzyki, która zabrzmi podczas tego koncertu.

Jak podkreśla dyrygent, w kolejnej części programu artyści — pochodzący z różnych stron świata — skupią się na modlitwie, stąd Requiem Mozarta. — Proponując ten utwór, zakładałem, że ludzie będą chcieli wykrzyczeć coś oczywistego, pięknego. Po tej mszy, modlitwie, chcemy skoncentrować się na przekazie, że nasz świat jest ponad złem, a nasza muzyka — ponad tym wszystkim. I jedyna rzecz, jaka jest nam potrzebna, to pokój. Zaśpiewamy wówczas „Dona Nobis Pacem” z „Missa Pro Pace” Wojciecha Kilara.
— Będzie to ponadczasowy koncert, obraz pokoju i radości bycia razem. Staniemy na scenie, pamiętając, co nas dzieliło, ale ze świadomością, ile dziś nas łączy — mówi Janusz Wiliński.

Patronat nad wydarzeniem objęli marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i prezydent Olsztyna. Koncert odbędzie się w sobotę 31 sierpnia o godz. 20 w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie.

Wstęp wolny.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB