Panny z Wilka na scenie w Olsztynie

2019-08-23 17:52:07 (ost. akt: 2019-08-23 17:57:18)
"Panny z Wilka" rozpoczną sezon w Teatrze Jaracza

"Panny z Wilka" rozpoczną sezon w Teatrze Jaracza

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Teatr Jaracza zaprasza na premierę spektaklu „Panny z Wilka” wg opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Wyreżyserował go Krzysztofa Rekowskiego. To jego druga inscenizacja tego tekstu. Po raz pierwszy zmierzył się z nim w Poznaniu.

Panny z Wilka” (1932 r.) to opowieść o zmaganiu się z czasem i ze sobą w czasie. — Ten spektakl to podróż w taki moment życia, kiedy zadajemy sobie pytania, co zaprzepaściliśmy, co zrobiliśmy i co z siebie samych zrozumieliśmy — tłumaczy Krzysztof Rekowski, reżyser. — To są trudne pytania, na które jednak warto szukać odpowiedzi.

Bohaterem „Panien z Wilka” jest przepracowany czterdziestolatek Wiktor Ruben. Zachęcony przez lekarza wyrusza na urlop w rodzinne strony. Jedzie na wieś do willi Wilko. Tu dokonuje konfrontacji — sam ze sobą sprzed 15 lat. Spotykane niegdyś panny dziś są dojrzałymi kobietami. Uświadamiają mu, że czas nie stoi w miejscu, ale na pewno wpływa na emocje. Chociażby niezrealizowany niegdyś erotyzm nagle odzywa się w bohaterze z niezwykłą siłą. W postać Wiktora wcielił się Marcin Kiszluk.

— Widać tu odwieczny problem, jaki istnieje między kobietami a mężczyznami. Faceci nie potrafią odbierać sygnałów od pań, a te przecież w ten sposób się z nami porozumiewają. Wiktor na pewno ich nie zauważał. A może nie chciał ich widzieć przez swoją nieśmiałość? — mówi Marcin Kiszluk.

Spektakl jest podróżą w świat, który dzisiaj znamy ze starych zdjęć. Scenografia i kostiumy Jana Kozikowskiego przywołują urok międzywojnia. W tej scenerii pojawiają się też dziecięce role, w które wcieliły się córki olsztyńskich aktorów Ewy Pałuskiej-Szozdy, Marzeny Bergmann i Marcina Kiszluka.

W adaptacji, oprócz tytułowych „Panien z Wilka”, wykorzystano motywy z opowiadań „Sny” i „Ogrody”, a także wiersze Jarosława Iwaszkiewicza. Muzykę napisał Marcin Mirowski, a choreografią zajął się Filip Szatarski.
ar
W spektaklu zobaczymy: Marzenę Bergmann, Milenę Gauer, Ewę Pałuska-Szozdę, Małgorzatę Rydzyńską, Irenę Telesz-Burczyk, Mariana Czarkowskiego, Radosława Jamroża, Marcina Kiszluka, Marcina Tyrlika, a także nową twarz w zespole Barbarę Prokopowicz.

Premiera w sobotę 24 sierpnia o godz. 19 na Dużej Scenie.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. FANKA #2781050 | 24.185.*.* 23 sie 2019 19:34

    OBSADA DOBOROWA, JUZ SIE NIE MOGE DOCZEKAC!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz