Koncert Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO

2019-08-09 12:53:17 (ost. akt: 2019-08-09 12:54:40)
Koncert Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO

Autor zdjęcia: Mat. prasowe

16 sierpnia 2019 roku, o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej wystąpi Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO (Lutoslawski Youth Orchestra).

Młodzi muzycy pod dyrekcją Adriána Varela rozpoczną koncert Uwerturą fantastyczna „Bajka” Stanisława Moniuszki. Następnie publiczność usłyszy wirtuozowski Koncert skrzypcowy A-dur op. 8, Mieczysława Karłowicza, który zaprezentuje wybitny polski skrzypek Janusz Wawrowski. Trzecią pozycją koncertu w wykonaniu Polskiej Orkiestry Młodzieżowej będzie V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego.

Adrián Varela urodził się w Urugwaju. Artysta oprócz dyrygentury zajmuję się także komponowaniem oraz pracą pedagogiczną prowadząc zajęcia z muzykami orkiestr młodzieżowych w Wielkiej Brytanii, Urugwaju, w USA i Polsce.

Janusz Wawrowski urodził się w Koninie. Absolwent i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem profesora Mirosława Ławrynowicza, profesora Yaira Klessa oraz Salvatore Accardo. Już jako student Janusz Wawrowski zachwycał publiczność i krytykę wykonywaniem wszystkich 24 Kaprysów Niccolò Paganiniego podczas jednego koncertu, co pozostaje umiejętnością unikalną w skali światowej. Jako solista koncertował m. in. w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein we Wiedniu, Litewskiej Filharmonii, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Seoul Arts Center czy Teatro Teresa Carreῆo w Caracas. Gościł też na wielu renomowanych festiwalach - Chopin i Jego Europa, Salzburger Festspiele, Hemsing Festival, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, Festiwalu Prawykonań w Katowicach, Bebersee Festival oraz Festiwalu Anny Fedorovej w Holandii. Specjalnie dla niego utwory skrzypcowe skomponowali: Norbert Paley, Tomasz Opałka, Marcin Markowicz i Albena Petrovic. Światowej sławy brytyjska skrzypaczka (o polskich korzeniach) Ida Haendel o soliście piątkowego koncertu powiedziała: „Pan Janusz Wawrowski jest skrzypkiem o wyjątkowej wartości, który zasłużył sobie na wspaniałą karierę na scenie koncertowej”. O wyjątkowości tego artysty świadczy także fakt, iż dzięki uprzejmości FutureNet, gra na skrzypcach zbudowanych w 1685 roku przez Antonio Stradivariego.

Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO to największa i zarazem jedyna ogólnopolska orkiestra dla uczniów szkół muzycznych II stopnia. Co roku kierownictwo artystyczne orkiestry podróżuje po kraju wyszukując najzdolniejszych młodych muzyków, których wyróżnia talent i olbrzymia pasja do muzyki. We współpracy ze słynną Philharmonia Orchestra z Londynu i Filharmonią Warmińsko-Mazurską podczas Akademii Umiejętności w dniach 10-17.08. 2019 r. w Olsztynie tworzony będzie zespół nastawiony na zdobycie profesjonalnych umiejętności artystycznych, ale również gotów uczyć się ważnych cech życia codziennego: odpowiedzialności, zaufania, kreatywności i pracy w zespole. Skład tegorocznej kadry profesorskiej Akademii uświetnili swoją obecnością znakomici artyści: Adrián Varela, Desmond Neysmith, Carsten Williams, Laurent Ben Slimane oraz Jan Regulski.


Organizatorami koncertu są: JM Poland, Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Bilety na koncert w cenie 30 zł normalny i 20 zł ulgowy są do nabycia poprzez stronę internetową: bilety@filharmonia.olsztyn.pl oraz od dnia 12 sierpnia w kasie Filharmonii. Informacje: 89 527 51 75.

Serdecznie zapraszamy!

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB