Kino Niepodległej, czyli Krzysztof Zanussi i najważniejsze polskie filmy w olsztyńskim parku

2019-07-16 12:18:00 (ost. akt: 2019-07-16 12:41:31)
Kino Niepodległej, czyli Krzysztof Zanussi i najważniejsze polskie filmy w olsztyńskim parku

Autor zdjęcia: Państwowy Instytut Sztuki Filmowej

Trwa cykl plenerowych pokazów arcydzieł polskiej kinematografii pn. „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Organizatorem tych wydarzeń jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, a pokazy będą odbywać się w różnych miastach. Olsztyńscy miłośnicy polskiego kina powinni odwiedzić park Centralny 27 lipca. Poza filmami w programie jest też spotkanie z Krzysztofem Zanussim i Adamem Ślesickim.

Olsztyn (27.07.2019):
Park Centralny przy fontannie

17.00 „Tango” reż. Zbigniew Rybczyński
„Żywot Mateusza” reż. Witold Leszczyński
18.45 „Rodzina człowiecza” reż. Władysław Ślesicki
19.10 Spotkanie z Krzysztofem Zanussim i Adamem Ślesickim
20.00 „Iluminacja”, reż. Krzysztof Zanussi


„Tango” reż. Zbigniew Rybczyński, (1981), 8 min
scenariusz i reżyseria Zbigniew Rybczyński produkcja Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For

Film został nagrodzony Oscarem w kategorii krótkometrażowy film animowany. Podczas ośmiominutowej animacji na ekranie widzimy wnętrze niebieskiego pokoju, po którym stopniowo zaczyna krzątać się coraz więcej osób. Bohaterowie animacji wykonują w kółko te same czynności, nie zważając na siebie nawzajem i nie wchodząc w żadne interakcje. Oglądamy bohaterów w sytuacjach prywatnych, wręcz intymnych, a także służbowych.

„Żywot Mateusza” reż. Witold Leszczyński, (1967), 80 min

reżyseria Witold Leszczyński scenariusz Witold Leszczyński, Wojciech Solarz zdjęcia Andrzej Kostenko produkcja Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna (Łódź), Zespół Filmowy Start obsada Franciszek Pieczka, Anna Milewska, Wirgiliusz Gryń, Aleksander Fogiel, Hanna Skarżanka

Bohaterem filmu jest Mateusz – człowiek nadwrażliwy, o duszy dziecka, przez otoczenie uznawany za półgłówka, żyjący w harmonii z otaczającą go przyrodą. Razem z siostrą Olgą mieszka samotnie nad brzegiem jeziora. Spokojne, niemal sielankowe życie Mateusza zostaje przerwane. Otaczająca go przyroda ostrzega o zbliżającym się nieszczęściu. „Żywot Mateusza” był debiutem reżyserskim Witolda Leszczyńskiego ze znakomitą kreacją Franciszka Pieczki.

„Rodzina człowiecza” reż. Władysław Ślesicki, (1966), 24 min
reżyseria Władysław Ślesicki zdjęcia Bronisław Baraniecki produkcja Wytwórnia Filmów Dokumentalnych (Warszawa)

Inspirowany ideą słynnej wystawy fotografii „Family of Man” w nowojorskim MoMA, surowy a zarazem poetycki zapis jednego dnia z życia chłopskiej rodziny na Pojezierzu Augustowskim.

„Iluminacja”, reż. Krzysztof Zanussi, (1973), 94 min
scenariusz i reżyseria Krzysztof Zanussi zdjęcia Edward Kłosiński produkcja Zespół Filmowy Tor obsada Stanisław Latałło, Monika Dzienisiewicz-Olbrychska, Małgorzata Pritulak

Iluminacja to w filozofii taki stan umysłu, w którym człowiek zbliża się do poznania prawdy o świecie, o sobie, o sensie ludzkiej egzystencji.

Franciszek Retman jako everyman lat 60., prowincjusz, który przyjeżdża do stolicy, by studiować fizykę, z nadzieją, że nauka pozwoli odpowiedzieć na nurtujące go pytania. Kolejne życiowe doświadczenia – nieszczęśliwa miłość, tragiczna śmierć przyjaciela, małżeństwo, ojcostwo, praca – sprawiają, że jego wiara w potęgę nauki słabnie.

Pisany kamerą esej filozoficzny, gdzie strukturę fabularną przeplatają fragmenty wykładów i dyskusji naukowców na temat możliwości i granic poznania.

Opisy filmów na podstawie informacji pochodzących z portali: filmpolski.pl, akademiapolskiegofilmu.pl, ninateka.pl, culture.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB