Katarzyna Musiał — mistrzowski recital fortepianowy

2019-06-03 12:29:20 (ost. akt: 2019-06-03 12:31:15)
Katarzyna Musiał — mistrzowski recital fortepianowy

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Z mistrzowskim recitalem fortepianowym w dniu 6 czerwca 2019 r., o godz.19:00 wystąpi znakomita pianistka Katarzyna Musiał. Podczas recitalu usłyszymy głównie muzykę pochodzącą z Hiszpanii, ale także z hiszpańskojęzycznej Ameryki Łacińskiej.

Hiszpańska muzyka fortepianowa nieczęsto gości na polskich estradach koncertowych, a szkoda. Iberia to niezwykle ciekawa kraina, której bogactwo i różnorodność sławili hiszpańscy kompozytorzy. Warto przypomnieć, że Hiszpania to kraj mocno sfederalizowany: mieszkańcy każdej z prowincji, mówiący swoim dialektem lub nawet odrębnym językiem, jak kataloński czy baskijski, identyfikują się w pierwszej kolejności z małą ojczyzną, a dopiero później z krajem. Wielokulturowość Hiszpanii, spowodowana między innymi wieloletnim arabskim panowaniem, sprawia, że muzyka iberyjska jest tak wielobarwna. Usłyszymy: Joaquín Turina Tańce cygańskie op. 55 – powstałe z inspiracji muzyką andaluzyjskich Cyganów, Suitę hiszpańską op. 47 Issaca Albéniza, Tańce hiszpańskie Enrique Granadosa, a także porywających do tańca utworów La Comparsa i Malagueña. kubańskiego twórcy Ernesto Lecuona. W dalszej części recitalu artystka zaprezentuje utwór Federico Mompou – jego Canciónes y danzas. Canción y danza nr 6 dedykowana została Arturowi Rubinsteinowi. W rzadko odwiedzany świat dźwiękowy zabierze nas niezwykły zbiór Danzas argentinas op. 2 jednego z najwybitniejszych twórców Ameryki Łacińskiej, Alberto Ginastery. Na zakończenie zabrzmi muzyka jednego z najważniejszych hiszpańskich kompozytorów narodowych, Manuela de Falli. Będą to pełne pasji tańce z baletu Czarodziejska miłość.

Katarzyna Musiał ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Stefana Wojtasa, uzyskała Artist Diploma w Academy of Music w Vancouver pod kierunkiem profesora Lee Kum-Singa oraz Diploma in Advanced Music Performance Studies na Uniwersytecie Concordia w Montrealu w klasie prof. Anny Szpilberg i Philipa Cohena. Zdaniem krytyka „Chicago Classical Review”, polska pianistka obecnie rezydująca w Kanadzie, to „wielki talent obdarzony zdumiewającą techniką i interpretacyjną błyskotliwością”. Katarzyna Musiał koncertuje jako solistka, kameralistka, a także z orkiestrami w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Afryce. „New York Concert Review” określił jej grę jako „czystą rozkosz” oraz „cudownie przedstawioną i przejrzyście precyzyjną interpretację, która sięga emocjonalnej głębi przy harmonijnej kolorystyce”. Według „Beijing Press” Katarzyna Musiał to „pianistka, która oczarowuje swoich słuchaczy olśniewającą grą”. Katarzyna Musiał, należąca do elitarnego grona Artystów Steinway’a, zachwyca publiczność repertuarem, który obejmuje dzieła od baroku do współczesności. Występowała w wielu prestiżowych salach koncertowych, między innymi w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Krakowskiej, Shanghai Oriental Art Center, Tianjin Grand Theatre, Chan Center w Vancouver, Elizabeth Bader Theater w Toronto, Place des Arts w Montrealu, Hatch Recital Hall in Rochester oraz w Weill Recital Hall w Nowym Jorku. Jej ostatni album Come dance with me otrzymał bardzo pochlebne recenzje i można go było usłyszeć w ponad stu stacjach radiowych, w tym w BBC (Wielka Brytania), CBC (Kanada), WQXR, WFMT (USA) . Ponadto płyta została wybrana „CD of the Week” WGBH w Bostonie i „Download of the Week” KDFC w San Francisco. Prowadzenie koncertu - Jagienka Perlikiewicz-Kass.

Bilety na recital w cenie: 30 zł normalny i 22 zł ulgowy są do nabycia w kasie pon.-czw. w godz.10-18 oraz poprzez stronę filharmonia.olsztyn.pl. Koncert jest objęty zniżkami Warmińsko-Mazurskiej Karty Seniora oraz programu Warmia i Mazury dla Dużej Rodziny. Serdecznie zapraszamy!

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB