Koncerty z okazji "Dnia Dziecka" - Anna Dereszowska i zespół „New Art Ensemble”

2019-05-30 11:38:00 (ost. akt: 2019-05-30 11:52:07)
Pszczółka Maja: Miodowe igrzyska film helios

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Dziecka. Filharmonia Warmińsko-Mazurska przygotowała dwa specjalne koncerty z udziałem znanej aktorki Anny Dereszowskiej, której towarzyszyć będzie zespół „New Art Ensemble”.

Repertuar, który zostanie zaprezentowany podczas koncertów w dniu 1 czerwca 2019 r., o godz.17.00 i 2 czerwca, o godz.11.00 będzie dla wielu nie lada zaskoczeniem – będą to bowiem najbardziej popularne melodie z czołówek bajek, kreskówek oraz cyklicznych programów dla dzieci. Duża część z nich pochodzi ze znanych i lubianych „Dobranocek”. Usłyszmy m.in. muzykę takich filmów jak m.in. „The Muppet Show” „Pszczółka Maja”, „Reksio”, „Zaczarowany ołówek”, „Kacze opowieści”( The Walt Disney Company), czy „Miś Uszatek”…

Zapewne pamiętacie misia Colargola – to postać występująca w serii filmów animowanych, którą stworzyła francuska pisarka Olga Pouchine w latach pięćdziesiątych XX wieku. Dzięki staraniom francuskiego producenta Alberta Barillé na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w wytwórni Se-ma-for w Łodzi powstał serial lalkowy. Muzykę do serialu skomponowali: Mireille Hartuch i Jean Michel Defaye. Miś z filmu znany jest w Polsce i Francji jako Colargol, natomiast w USA i Wielkiej Brytanii jako Barnaby, a w Kanadzie jako Jeremy.

Kolejny znany miś to Uszatek – postać z telewizyjnego serialu animowanego i książek dla dzieci. Powstał w 1957 roku jako dzieło pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Początkowo gościł głównie w pisemku dla dzieci „Miś”, którego był patronem. „Eksplozja” popularności Misia Uszatka nastąpiła w 1975 roku, kiedy Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, na zlecenie TVP, rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem, któremu głosu użyczył Mieczysław Czechowicz. W szybkim tempie powstawały filmy z jego udziałem na wszystkie możliwe okazje i wszystkie pory roku i w tego efekcie do 1987 roku zrealizowano sto cztery odcinki tego serialu, co pozwoliło bajce zająć drugie miejsce w rankingu ówczesnych filmów animowanych (pierwsze miejsce należało do Bolka i Lolka, którzy byli bohaterami stu pięćdziesięciu odcinków i dwóch filmów pełnometrażowych).

Czy pamiętacie Baltazara Gąbkę? To jeden z głównych bohaterów serii książek Stanisława Pagaczewskiego. Profesor Gąbka był naukowcem, specjalistą od żab latających, uosobieniem humanizmu i typowych cech uczonego, żyjącego w pewnym oderwaniu od rzeczywistości. Sukces pierwszej książki i opartego na niej filmu skłonił autora do napisania dalszego ciągu przygód profesora Gąbki. Były to powieści Misja profesora Gąbki oraz Profesor Gąbka i latające talerze. W Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej powstały także dwa rysunkowe seriale animowane według książek Pagaczewskiego: Porwanie Baltazara Gąbki oraz Wyprawa Profesora Gąbki, przyjęte przez widzów równie ciepło jak książki.

Któż z nas nie pamięta Reksia? Ten sympatyczny piesek został wymyślony przez reżysera i scenarzystę Lechosława Marszałka, natomiast twórcą muzyki był Zenon Kowalowski. Serial powstawał w latach 1967–1988 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i liczy sześćdziesiąt pięć odcinków. Każdy z nich opowiada o przygodach łaciatego kundelka Reksia oraz jego licznych przyjaciół – kur, kotów, innych psów, a także jego opiekunów. W Bielsku-Białej aktualnie powstaje pomnik Reksia, który stanie na skwerze obok głównego deptaku w mieście.

Nie wiem, czy wiecie, ale bajki o słynnej Pszczółce Mai to animowany serial produkcji... japońskiej! Składał się z dwóch serii po pięćdziesiąt dwa odcinki i był bardzo popularny w Polsce w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Oparty został na książce niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa, po raz pierwszy wydanej w 1912 roku, a zaadaptowanej na serial w 1975 roku. Bajka otrzymała dobrą oprawę muzyczną czeskiego kompozytora Karela Svobody. Główny muzyczny temat to słynna piosenka śpiewana w polskiej wersji przez Zbigniewa Wodeckiego.

Zaczarowany ołówek to animowany serial rysunkowy zrealizowany w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w latach 1964–1976, opowiadający o przygodach chłopca imieniem Piotrek i pieska, którym w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów pomagał zaczarowany ołówek. Wszystko, co nim narysowali, ożywało i stawało się prawdziwe. Scenariusze poszczególnych odcinków były pisane wg pomysłów Adama Ochockiego; autorem projektów plastycznych był Karol Baraniecki, a twórcami muzyki: Zbigniew Czernelecki i Waldemar Kazanecki.

Serial animowany wytwórni The Walt Disney Company, Kacze opowieści (ang. Duck Tales, 1987–1990) składał się aż ze stu odcinków, a powstawał w latach 1987–1990. Była to przygodowa kreskówka o podróżach i poszukiwaniu skarbów, pełna zagadek przeszłości i magii. Poszczególne odcinki serialu oparto przede wszystkim na komiksach Carla Barksa, a część była inspirowana klasycznymi dziełami literackimi i filmowymi. Głównymi postaciami serialu byli: Sknerus McKwacz oraz siostrzeńcy Kaczora Donalda. W 1990 roku powstał film pełnometrażowy Kacze opowieści: Poszukiwacze zaginionej lampy, będący zakończeniem serialu.

The Muppet Show to brytyjsko-amerykański program telewizyjny w formie serialu, którego głównymi bohaterami były muppety, lalki wymyślone przez Jima Hensona. Do każdego programu zapraszano sławnego gościa ze świata filmu lub muzyki i były to jedyne osoby w ludzkiej postaci. The Muppet Show był emitowany w latach 1976–1981. Program zdobył wiele nagród m. in. Brytyjskiej Akademii Filmu i Telewizji dla najlepszej komedii telewizyjnej. Ta sama akademia w 1976 roku najlepszym aktorem telewizyjnym uznała żabę konferansjera – Kermita.

Warto napisać jeszcze kilka słów o Waszych innych ulubieńcach: Gumisiach, Smerfach, Wilku i Zającu, bohaterach Ulicy Sezamkowej, Strażaku Samie, Listonoszu Pacie i Budowniczym Bobie, ale… brakuje już miejsca. Dlatego tym serdeczniej zapraszamy na dwa koncerty, które za pomocą muzyki przeniosą publiczność w świat ulubionych bohaterów z telewizyjnego ekranu.

Dla wszystkich dzieci, które przybędą na koncerty do Filharmonii Polskie Radio Olsztyn S.A. specjalnie na Dzień Dziecka przygotowało prezent, którym będzie płyta CD pt. Radio Olsztyn czyta „Bajki warmińskie". Zawiera ona 13 bajek, autorstwa: Marii Zientary – Malewskiej, Augustyna Steffena i Ireny Kwintowej czytanych przez dziennikarzy Radia Olsztyn. Filharmonia zaś obdaruje dzieci komiksem pt. „U Rodziny w Operze”.

Serdecznie zapraszamy - 1 czerwca 2019 r. ( sobota, godz.17.00) i 2 czerwca (niedziela, godz.11.00) sala koncertowa Filharmonii Warmińsko - Mazurskiej.

Bilety w cenie 40 normalny i 30 zł ulgowy są do nabycia w kasie ( wt.-pt. w godz.10-18) oraz poprzez stronę internetową Filharmonii.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB