Piątka nominowana do Nagrody Literackiej Warmii i Mazur. Zapraszamy na spotkanie [SONDA]

2019-05-13 13:51:50 (ost. akt: 2019-05-13 13:58:00)
Piątka nominowana do Nagrody Literackiej Warmii i Mazur. Zapraszamy na spotkanie [SONDA]

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na spotkanie „Piątka nominowana do Nagrody Literackiej Warmii i Mazur – Wawrzyn 2018”. O książkach będą rozmawiać Małgorzata Sieniewicz, Joanna Wilengowska i Marek Barański

20 maja /poniedziałek/ 2019 r., godz. 18.00
WBP, sala konferencyjna 3 (poziom I); ul. 1 Maja 5

Małgorzata Sieniewicz, Joanna Wilengowska i Marek Barański, Członkowie Kapituły Nagrody Literackiej Warmii i Mazur, zapraszają do dyskusji na temat książek nominowanych do tegorocznego „Wawrzynu”. W gronie wyróżnionych autorów znaleźli się: Krzysztof Bochus, Wojciech Hieronymus Borkowski, Antoni Janowski, Anna Matysiak, Kazimierz KAZ Ostaszewicz.

WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur od 15 lat jest jedyną nagrodą literacką wyróżniającą wartościową literaturę związaną z regionem Warmii i Mazur. Przyczynia się do rozwoju kultury w regionie, integracji społeczeństwa, a także promocji województwa w kraju (nominowani laureaci to często autorzy spoza województwa, publikacje ogólnopolskich wydawnictw). Nagrodę Literacką Warmii i Mazur WAWRZYN 2017 (oraz Nagrodę Czytelników) otrzymała książka: „Wzgórze psów” Jakuba Żulczyka.

W 2019 r. nominacje do nagrody WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur za 2018 r. otrzymały książki:

1. „Szkarłatna głębia” Krzysztof BOCHUS, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA,

Opis: Zaskakujący finał kolejnego śledztwa Christiana Abella. Rok 1934, w elbląskim domu modlitwy zostają znalezione okrutnie okaleczone zwłoki Wima Oxelrode, starszego gminy mennonickiej na Mierzei Wiślanej. Wkrótce w równie makabrycznych okolicznościach ginie kolejny członek wspólnoty. Radca kryminalny Christian Abell staje przed podwójnie trudnym zadaniem. Musi przełamać zmowę milczenia w hermetycznej społeczności żyjącej na obrzeżach cywilizacji i odnaleźć nieuchwytnych zabójców.

2. „List z detencji” Wojciech Hieronymus BORKOWSKI, wyd. CONVIVO Anna Matysiak,

Opis: To jest radykalna propozycja, w której nie ma lirycznego ładu i nastroju, ale jest rozpędzona kompulsywnie karuzela wyobraźni, świadomości i mowy. Unoszony przez tę moc skojarzeń, resentymentów, lektur, poeta zawiesza logikę czasu, miejsca, percepcji, konwencji w celu ukazania chaotycznej istoty naszego płynnego świata – realnego i wyobrażonego. Ta neurasteniczna i metafizyczna opowieść nie układa się w zbawczą relację, ale znakomicie prezentuje labirynty i symbole łaknącego prawdy i ukojenia umysłu. To autentyczny głos w poezji polskiej. (Kazimierz Brakoniecki)

3.„Marcepan na kredyt” Antoni JANOWSKI, wyd. Miniatura,

Opis: „Marcepan na kredyt” to zbiór 70 literackich miniatur, które najlepiej brzmią czytane na głos. Ciepłe i dowcipne opowiastki, nie pozbawione jednak egzystencjalnej głębi, spisane są pięknym poetyckim językiem. Okładkę zdobi ilustracja Tamary Bołdak-Janowskiej.

4.„Tyle nieznanych ryb” Anna MATYSIAK, wyd. CONVIVO Anna Matysiak,

Opis: Te wiersze są na pamięć. Te ryby, o których mówi tytuł tomu, pływają w oceanie czasu, przepływają sekundy i eony. Niektóre są wyrzucone na piasek, ocienione historią, obolałe. Autorka stworzyła język zdolny o tym opowiedzieć czule, z miłością. To bardzo intymna opowieść, tajemnicza i czasami okrutna, poruszająca. (Leszek Szaruga)

5.„A działo się to... w Elblągu” Kazimierz Kaz OSTASZEWICZ, wyd. Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza.

Opis: Kazimierz Kaz Ostaszewicz, człowiek, którego nie sposób scharakteryzować jednym zdaniem. Poeta, prozaik, aktor kabaretowy? Jest każdym z tych trzech w jednej osobie. Słuchanie jego wierszy wywołuje głębokie emocje i refleksje na temat losu emigrantów i ludzkości w ogóle. Jego powieści czyta się jednym tchem. Autor w swoich utworach porusza zagadnienia bliskie swemu sercu – pisze o ukochanym Elblągu, o miłości do Polski, przyrodzie, która go otacza. Jego twórczość przesycona jest wspomnieniami z dzieciństwa i młodości.

Pięciu pisarzy walczy przede wszystkim o Nagrodę Główną, ale mają również szansę na wygraną w Plebiscycie Czytelników. Zagłosujcie!

Nominowani do Wawrzynu
„Szkarłatna głębia” Krzysztofa Bochusa
9.24%
„List z detencji” Wojciecha Hieronimusa Borkowskiego
38.15%
„Marcepan na kredyt” Antoniego Janowskiego
3.21%
„Tyle nieznanych ryb” Anny Matysiak
48.19%
„A działo się to... w Elblągu” Kazimierza Kaza Ostaszewicza
1.2%


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ania22 #2736711 | 93.105.*.* 22 maj 2019 21:52

    Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Kebiz #2732092 | 88.156.*.* 14 maj 2019 14:07

    Żadnej z nominowanych pozycji nie miałem okazji czytać, ale opisana tematyka wydaje si e bardzo peryferyjna i wątpię czy znajdzie czy trafi do czytelnika - bohatera, który zechce im (książkom) jakikolwiek czas poświęcić.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)