Koncert symfoniczny w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

2019-05-13 08:57:00 (ost. akt: 2019-05-13 09:30:00)
Koncert symfoniczny w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Autor zdjęcia: Filharmonia Warmińsko-Mazurska

W piątek (17 maja) o godzinie 19:00 na filharmonicznej estradzie wystąpi wybitny dyrygent Abzal Mukhitdinov z Kazachstanu i znakomity skrzypek Natan Dondalski – pierwszy koncertmistrz orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, która to będzie towarzyszyła obu artystom.

Tego wieczoru Gość z Kazachstanu na początek spotkania z olsztyńską publicznością zaprezentuje swoją kompozycję pt. „Flowers’ dance”. Następnie w wykonaniu Natana Dondalskiego usłyszymy arcydzieło muzyki skrzypcowej – Koncert e-moll op. 64 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego.

W drugiej części koncertu zostanie zaprezentowana V Symfonia e-moll op.64 napisana przez Piotra Czajkowskiego w okresie szczytu jego kompozytorskiej sławy.

Abzal Mukhitdinov jest absolwentem York University (Wielka Brytania) oraz Narodowego Konserwatorium Kazachskiego (Ałmaty). Maestro Mukhitdinov, związany na stałe z Teatrem Operowym w Nursułtan (d. Astanie), dzieli swój czas między pracę z orkiestrami filharmonicznymi i zespołami operowymi. W swoim repertuarze ma ponad pięćset dzieł symfonicznych i kameralnych, pięćdziesiąt oper i baletów, w tym dzieła Verdiego, Pucciniego, Czajkowskiego, Adama, Chaczaturiana, Masseneta, Mozarta, Offenbacha, Rossiniego, Rachmaninowa, J. Straussa. Słynie ze znakomitej techniki dyrygenckiej. Współpracował ze światowej sławy muzykami, takimi jak Roberto Alagna, Anna Netrebko, Marcelo Alvarez, Paek Kon-u, Denis Matsuev, Ildar Abdrazakov, Vadim Repin. Dyrygował w najsłynniejszych salach koncertowych i teatrach operowych świata: Carnegie Hall, Opéra Bastille, Teatr Bolszoj, Teatr Maryjski, De Doelen.

Natan Dondalski w 2004 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Doskonalił swoje umiejętności u tak wybitnych skrzypków, jak Grigorij Zyhslin (w Würzburgu) i Rosa Fain (w Düsseldorfie). Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów skrzypcowych, m.in. w Gdańsku (1994), Pradze (1994), Weimarze (Konkurs im. L. Spohra, 1995), Freiburgu (Konkurs im. L. Spohra, 1997) i w Warszawie (1997). Występował w większości krajów europejskich oraz w Japonii. Stale współpracuje z wszystkimi polskimi Filharmoniami. Występował w wielu prestiżowych salach koncertowych: Cristal Saal w Obihiro, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonia Narodowa w Sofii, White Hall w Helsinkach, Meistersingerhalle w Norymberdze, Kölner Philharmonik, Musikhalle w Hamburgu, Liederhalle w Stuttgardzie, Konserthuset w Oslo, Beethovenhalle w Bonn oraz Schauspielhaus w Berlinie.

Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla radia i telewizji w Polsce, Czechach, Mołdawii, Niemczech, Francji i Finlandii. Zdaniem krytyki i prasy muzycznej Natan Dondalski zaliczany jest do czołówki najlepszych polskich skrzypków. Jest doktorem sztuk muzycznych.

O godz.18.00 red. Piotr Matwiejczuk zaprasza do sali kameralnej, gdzie wygłosi wprowadzenie do koncertu symfonicznego.

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy są do nabycia w kasie wt.-pt. w godz.10-18 oraz są dostępne poprzez stronę www.filharmonii. Koncert objęty zniżkami projektu „Warmińsko-Mazurskiej Karty Seniora” oraz programu „Warmia i Mazury dla Dużej Rodziny”.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ania22 #2736712 | 93.105.*.* 22 maj 2019 21:52

    Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

    ! - + odpowiedz na ten komentarz