Koncert symfoniczny 29 marca

2019-03-25 12:35:19 (ost. akt: 2019-03-25 12:56:11)
Koncert symfoniczny 29 marca

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Program ostatniego marcowego koncertu symfonicznego w dniu 29.03.2019 rozpocznie dzieło uosabiające ideały wolnościowe i rewolucyjne – Uwertura koncertowa „Egmont” op. 84 Ludwiga van Beethovena, a zakończy – I Symfonia f-moll op. 10 Dmitrija Szostakowicza utwór kompozytora zniewolonego przez system totalitarny. Pomiędzy nimi zaś zabrzmi najpiękniejszy w całej literaturze – jak sądzi wielu – koncert skrzypcowy D-dur op.61 Beethovena.

Filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi bułgarski dyrygent Grigor Palikarov. Absolwent Narodowej Akademii Muzycznej w Sofii, gdzie uzyskał tytuł magistra w dziedzinach: dyrygentury orkiestrowej, chóralnej, kompozycji, fortepianu. Później kontynuował studia kompozytorskie. Po raz pierwszy jako dyrygent operowy wystąpił w 1994 roku (w wieku 22 lat) w Rigoletcie Verdiego, by w sezonie 1998–1999 zadebiutować już na scenie Opery Narodowej i Baletu w Sofii. Od 2001 roku Palikarov pracuje jako dyrygent w Narodowej Operze i Balecie w Sofii. Ma w repertuarze ponad 60 oper i baletów kompozytorów klasycznych i współczesnych. Koncertuje w całej Europie, a także w Korei Południowej, Japonii, Tajwanie oraz Urugwaju, Meksyku i USA. Jego amerykański debiut został nazwany tam przez krytyków jako „jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych 2009 roku w stanie Ohio”. Równolegle z dyrygenturą artysta zajmuję się komponowaniem i solową grą na fortepianie. Prowadzi także orkiestrę studencką w Państwowej Akademii Muzycznej w Sofii, gdzie w 2017 roku obronił doktorat. Maestro Palikarov jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kompozytorskich. Z poza muzycznych umiejętności dyrygenta można dodać, iż jest certyfikowanym członkiem MENSA (międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego osoby o bardzo wysokim ilorazie inteligencji) i przewodniczącym bułgarskiego oddziału tej instytucji.

Solista koncertu, skrzypek Jakub Haufa jest doktorem hab. sztuk muzycznych, profesorem nadzwyczajnym Akademii Muzycznej w Poznaniu, a także I koncertmistrzem Orkiestry Sinfonia Varsovia. Współpracował jako solista z tak znakomitymi artystami jak: Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Grzegorz Nowak, Jean-Jacques Kantorow, Marc Minkowski, Nigel Kennedy, Albrecht Mayer, Stefan Dohr, Gábor Boldoczki, Michael Nyman czy Jarosław Śmietana. Występował w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Suntory Hall w Tokio, filharmoniach w Berlinie, Monachium i Kolonii, Gewandhaus w Lipsku, Alte Oper we Frankfurcie, Tonhalle w Dusseldorfie, Théâtre des Champs Elysées i Théâtre du Châtelet w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Wiedniu, Tonhalle w Zurychu, Auditorio Nacional w Madrycie czy Berwaldhallen w Sztokholmie. W roli solisty brał udział również w festiwalach La Folle Journée, La Roque d’Antheron i Baltic Sea Festival i w Teatrze Narodowym (National Center for the Performing Arts – NCPA) w Pekinie. Ma na swoim koncie wiele nagrań, a Concerto doppio Krzysztofa Pendereckiego zarejestrowane pod batutą samego kompozytora uzyskało nominację do nagrody Fryderyk 2018. Podczas XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego Jakub Haufa pełnił rolę oficjalnego komentatora TVP Kultura.

Przed koncertem, o godz. 18.00 red. Piotr Matwiejczuk, zaprasza do sali kameralnej na wprowadzenie do koncertu (wstęp wolny). Bilety na koncert w cenie: normalny 40 zł ulgowy 30 zł do nabycia wt.- pt. w godz.10-18 w kasie oraz poprzez stronę www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl Koncert objęty zniżkami „Warmińsko-Mazurskiej Karty Seniora” oraz programu „Warmia i Mazury Dla Dużej Rodziny”

29 marca 2019r. (piątek), godz. 19.00 Koncert symfoniczny – sala koncertowa Filharmonii

29 marca, godz. 18.00 sala kameralna Filharmonii – Piotr Matwiejczuk, wprowadzenie do koncertu

Grigor Palikarov (Bułgaria) – dyrygent
Jakub Haufa – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:
Ludwig van Beethoven – Uwertura koncertowa Egmont op. 84,
– Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
Dmitrij Szostakowicz – I Symfonia f-moll op. 10


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB