Koncert symfoniczny we współpracy z Akademią Muzyczna w Bydgoszczy

2019-03-18 12:48:29 (ost. akt: 2019-03-18 12:54:49)
Koncert symfoniczny we współpracy z Akademią Muzyczna w Bydgoszczy

Autor zdjęcia: mat. organizatora

Wszystkim tym, którzy interesują się rozwojem młodych indywidualności dyrygenckich, polecamy koncert symfoniczny w dniu 22 marca 2019 roku, podczas którego zza pulpitu dyrygenckiego swe umiejętności prezentować będą dyplomanci Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Na wszystkich szanujących się wyższych uczelniach muzycznych na świecie istnieją wydziały dyrygentury, które rokrocznie wypuszczają w „muzyczny świat” adeptów tej trudnej sztuki. Wśród nich coraz więcej jest kobiet, co potwierdza udział w piątkowym koncercie trzech dyrygentek i… jednego dyrygenta.

Orkiestrę symfoniczną filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzą: Natalia Karolak, Kamil Lewandowski, Anna Sułkowska i Anna Kocent, a publiczność będzie miała okazję sprawdzić, jak zaprezentują się świeżo upieczeni dyplomanci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy z klas prof. dr Wojciecha Michniewskiego, dr hab. Bohdana Jarmołowicza prof. AM, dr hab. Piotra Sułkowskiego prof. AM
Młodzi dyrygenci poprowadzą wykonania czterech popularnych dzieł kompozytorów XIX wieku. Zabrzmią dwie słynne uwertury: Manfred op. 115 Roberta Schumanna i Wilhelm Tell Gioacchina Rossiniego. Ta pierwsza jest częścią cyklu zainspirowanego dramatem poetyckim Byrona, ta druga – genialnym wstępem do ostatniej opery Rossiniego, który Hector Berlioz nazwał „symfonią w czterech częściach”. Posłuchamy również dwóch Suit op. 46 i op. 55 z muzyki do sztuki Peer Gynt Edvarda Griega.

Dwadzieścia dwa numery, które złożyły się na ilustrację do dramatu Henryka Ibsena z pewnością nie udźwignęły treści artystycznych dzieła literackiego, ale okazały się genialną ilustracją muzyczną scen, z których kompozytor wybrał osiem i połączył w niezwykle popularne suity orkiestrowe. Z kolei dwie Suity z opery Carmen Georgesa Bizeta są zbiorami najbardziej wpadających w ucho fragmentów genialnej opery, w których francuski kompozytor przemawia po hiszpańsku tak, że jego dialekt wydaje się prawdziwy nawet samym Hiszpanom.

Kilka słów o bohaterach wieczoru. Natalia Karolak jest absolwentką klasy wiolonczeli Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. W 2011 roku podjęła studia z zakresu edukacji muzycznej i dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, które ukończyła z wyróżnieniem. W 2016 roku rozpoczęła studia dyrygenckie w specjalności symfoniczno-operowej w klasie prof. dr Wojciecha Michniewskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Kamil Lewandowski ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, a następnie rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie klarnetu, prof. Andrzeja Dudzińskiego, które ukończył w 2017 roku. Od 2014 roku studiuje w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej dr hab. Bohdana Jarmołowicza prof. AM.
Anna Sułkowska w czasie studiów instrumentalnych w klasie altówki prof. P. Reicherta i as. K. Budnik-Gałązki na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, uczestniczyła w wielu projektach orkiestrowych reprezentujących uczelnię w Polsce i za granicą. Od 2015 roku studiuje dyrygenturę symfoniczno-operową na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie dr hab. Piotra Sułkowskiego prof. AM.

Anna Kocent jest absolwentką Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie fortepianu i śpiewu. Ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej AM w Bydgoszczy w klasie dyrygowania prof. zw. dr hab. Janusza Staneckiego oraz na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu dr A. Piass. Tegoroczna dyplomantka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na kierunku Dyrygentura Symfoniczno-Operowa, z klasy dyrygentury dr hab. Piotra Sułkowskiego prof. AM.

Przed nami zatem wieczór muzyki, która za każdym razem potrafi na nowo olśnić swoim pięknem, nawet jeśli znamy ją na pamięć. Dodatkowym magnesem, który powinien przyciągnąć na ten koncert publiczność do filharmonii, będą z pewnością pełne młodzieńczej pasji interpretacje dyplomantów bydgoskiej Akademii Muzycznej.

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy są do nabycia w kasie
wt.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową bilety@filharmonia.olsztyn.pl Koncert jest objęty zniżkami: Karta Dużej Rodziny w ramach programu "Warmia i Mazury dla dużej rodziny" oraz Warmińsko-Mazurska Karta Seniora.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB