Koncert symfoniczny "Odkryte na nowo"

2019-03-11 08:32:43 (ost. akt: 2019-03-11 08:55:23)
Koncert symfoniczny Odkryte na nowo

Autor zdjęcia: Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie

W piątek (15 marca) o godzinie 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbędzie się koncert symfoniczny pod batutą Jerzego Swobody z solistą Cezarym Saneckim – fortepian.

Koncert rozpocznie Toccata z Suity op. 10 Bolesława Szabelskiego. Ta szalenie efektowna, utrzymana w stylistyce barokowej, Suita op. 10, powstała w 1936 roku.

Dziś rzadko można ją usłyszeć w całości, popularnością cieszy się jedynie Toccata. Stała się ona wręcz wizytówką kompozytora zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Z wielkim powodzeniem pod koniec lat pięćdziesiątych włączyli ją do międzynarodowego obiegu muzycznego Leopold Stokowski i Orkiestra Chicagowska.

Następnie usłyszymy Koncert na fortepian i orkiestrę Grażyny Bacewicz. Twórczość Bacewicz, najwybitniejszej polskiej kompozytorki i wyśmienitej skrzypaczki, to jeden z najważniejszych przykładów neoklasycyzmu w muzyce XX wieku.

Chętnie nawiązywała do form i gatunków z przeszłości, i łączyła je ze stylizacjami folkloru polskiego. W pełnej krasie cechy jej stylu ujawniają się w znakomitym Koncercie fortepianowym napisanym w 1949 roku na konkurs zorganizowany w setną rocznicę śmierci Chopina przez Związek Kompozytorów Polskich. W utworze usłyszeć można melodie takich pieśni ludowych, jak Pije Kuba czy Oj chmielu, chmielu.

Wielkie wrażenie robi zawsze żywiołowy, wręcz transowy oberek – finałowe rondo. Utwór niewątpliwie wpisuje się w wielką późnoromantyczną tradycję koncertu symfonicznego z wirtuozowską partią solową.

Po przerwie orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody zaprezentuje Symfonię d-moll – Césara Francka.

Symfonia ta ukończona w roku 1888, jest swoistym podsumowaniem twórczości tego kompozytora, którego za życia (jak i zresztą długo po śmierci), lepiej znano jako wirtuoza-organistę oraz autora wybitnych dzieł na organy. Symfonia d-moll nota bene, jedyna jaką skomponował Césary Franck należy dziś do żelaznego kanonu filharmonicznego.

Cezary Sanecki jest absolwentem łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu oraz w klasie kameralistyki. Jako solista i kameralista występował w Polsce oraz w krajach Europy i Azji. Znaczną część jego recitali i koncertów kameralnych wypełnia muzyka polska oraz muzyka XIX i XX wieku.

Na koncie ma liczne prawykonania dzieł kompozytorów współczesnych. Nagrał ponad dwadzieścia płyt z muzyką m.in. H. Wieniawskiego, J. Brahmsa, M. de Falli, M. Ravela, B. Bartóka, M. Brucha, I. J. Paderewskiego, G. Bacewicz, R. Schumanna, K. Szymanowskiego oraz z muzyką polskich kompozytorów współczesnych.

Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Bierze udział w pracach jury konkursów pianistycznych.

W latach 2008–2012 pełnił funkcję dziekana Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów łódzkiej Akademii Muzycznej, a od września 2012 roku jest rektorem tej uczelni. W czerwcu 2013 roku otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Jerzy Swoboda jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Krzysztofa Missony. Koncertował w większości krajów Europy, a także w USA, Kanadzie, Korei Południowej, Meksyku, Japonii i na Tajwanie. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych Londynu, Paryża, Wiednia, Berlina, Bonn, Kolonii, Stuttgartu, Pragi, Brukseli i Aten.

Za dokonania artystyczne został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2012 roku otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych.

Jerzy Swoboda jest pedagogiem Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie pełni funkcję kierownika Katedry Dyrygentury.

Koncert odbywa się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Przed koncertem, o godz. 18.00 red. Piotr Matwiejczuk, zaprasza do sali kameralnej na wprowadzenie do koncertu (wstęp wolny).

Bilety na koncert w cenie: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł do nabycia wt.- pt. w godz.10-18 w kasie oraz poprzez stronę www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl

Koncert objęty zniżkami „Warmińsko-Mazurskiej Karty Seniora” oraz programu „Warmia i Mazury Dla Dużej Rodziny”.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB