Festiwal młodych talentów

2019-03-01 12:00:00 (ost. akt: 2019-03-03 13:18:43)
Festiwal młodych talentów

Autor zdjęcia: Archiwum organizatorów

Już w sobotę (2 marca) w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie spotkają się młodzi pianiści, którzy w czasie XX Festiwalu Pianistycznego im. Izy Garglinowicz, zaprezentują nie tylko swoje umiejętności, ale i artystyczną wrażliwość.

— Do udziału w XX Festiwalu Pianistycznym im. Izy Garglinowicz zgłosiło się 63 uczestników, połowa z nich przyjeżdża do nas spoza Olsztyna — mówi Ewa Wankiewicz, organizatorka festiwalu. — W sobotę przy wspaniałym fortepianie koncertowym Steinway & Sons, w wyremontowanych wnętrzach szkoły muzycznej zasiądą młodzi artyści nie tylko z całej Polski, ale także np. z Kaliningradu.

Taka frekwencja cieszy organizatorów, ponieważ dzięki temu zrealizowane zostaną idee, które przyświecają festiwalowemu spotkaniu. — Celem naszego festiwalu jest popularyzacja muzyki fortepianowej, wymiana kulturalna i integracja muzycznie uzdolnionej młodzieży, konfrontacja osiągnięć artystycznych uczniów szkół muzycznych pierwszego i drugiego stopnia — wylicza Ewa Wankiewicz.

Fot. ks. Zbigniew Stępniak

Patronat nad jubileuszowym festiwalem objął wojewoda Artur Chojecki, który ufundował pianino elektroniczne. — Dzięki temu zwycięzca będzie mógł ćwiczyć niemal w każdym miejscu — zauważa Ewa Wankiewicz. W puli nagród dzięki wojewodzie znalazły się też inne przedmioty, które docenią młodzi artyści: słuchawki i albumy o Chopinie.

Aby móc cieszyć się nowym instrumentem, trzeba będzie porwać słuchaczy wykonując z pamięci dwa utwory. Jeden z nich powinien być klasyczny, a drugi ma pochodzić z repertuaru dowolnego polskiego kompozytora, choć organizatorzy nie ukrywają, że najchętniej słuchać będą muzyki Chopina.

Występom młodych muzyków bacznie przyglądać się będzie jury: profesor Alicja Kledzik z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, dr hab. Bogna Czerwińska-Szymula z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i dr Zofia Antes z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w OIsztynie.
Ewa Wankiewicz nie ma wątpliwości, że jury będzie miało twardy orzech do zgryzienia, bo poziom występów na pewno będzie wysoki. W Olsztynie spotka się bowiem młodzież regularnie pojawiająca się na konkursach, więc słuchacze na pewno będą mieli okazję wysłuchać ciekawych interpretacji.

Zebrani w Olsztynie pasjonaci muzyki będą mogli wysłuchać recitalu Pawła Wojciechowskiego, który obecnie uczy się w Warszawie, a który jest absolwentem olsztyńskiej szkoły muzycznej.

Kim była patronka festiwalu, Izabela Garglinowicz? Przede wszystkim pianistką, ale w pamięci swoich uczniów zapisała się jako doskonały pedagog. — Swoją silną, ale ciepłą osobowością, swoją pasją zaszczepiła we mnie prawdziwą miłość do muzyki — wspomina Marlena Kizel, dzisiaj dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Szczytnie. I dodaje: — Pamiętam, jak zawsze podkreślała, że muzyka wychodzi z wnętrza, z serca „bo cóż warta jest nawet najlepsza interpretacja, która nie wywołuje u słuchaczy dreszczu emocji” — mawiała. Po dziś dzień tą mądrością dzielę się ze swoimi uczniami.

Pracę w Olsztynie Izabela Garglinowicz rozpoczęła po wojnie i natychmiast zaczęła traktować szkołę muzyczną jak swój drugi dom. Najpierw była nauczycielką fortepianu, później także wicedyrektorką. Od 1949 do 1973 roku pełniła funkcję dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie. — Szkoła to było, po prostu, jej wszystko. Wybudowanie tego budynku — w czasach, w których było tak trudno o inwestycje, przede wszystkim o uzyskanie zgody na jej rozpoczęcie — to dla mnie przykład bohaterstwa. — zauważa Marzena Bieńkuńska, pomysłodawczyni Festiwalu Pianistycznego im. Izy Garglinowicz.
A Janusz Bogdan Lewandowski, który w latach 80. zarządzał Państwową Szkołą Muzyczną w Olsztynie, o Izie Garglinowicz mówi krótko: „To była wielka postać!”

Daria Bruszewska-Przytuła

HARMONOGRAM FESTIWALU:
09.00-10.15 Otwarcie Festiwalu i przesłuchania festiwalowe uczniów grupy I (nr 1- 15)
10.15-10.45 przerwa
10.45-12.15 c.d. przesłuchań festiwalowych uczniów grupy I oraz uczniów grupy II ( nr 16-33)
12.15-13.00 przerwa
13.00-14.30 c.d. przesłuchań festiwalowych uczniów grupy II ( nr 34 - 43)
14.30-15.15 przerwa
15.15-17.15 ogłoszenie wyników dla uczniów grupy I i II (wręczenie nagród o godz. 20.45) oraz przesłuchania festiwalowe uczniów grupy III ( nr 44 – 54)
17.15-17.45 przerwa
17.45-20.15 przesłuchania festiwalowe uczniów grupy IV ( nr 45 – 64)
20.30 recital fortepianowy Pawła Wojciechowskiego
20.45 ogłoszenie wyników dla uczniów grupy III i IV, zakończenie Festiwalu

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dżony #2802595 | 164.127.*.* 10 paź 2019 15:04

    Garglinowicz była taką pianistka jak Bienkunska,obie robily prywatę jako wicedyrektorki i dobrze,że juz ich nie ma!

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz