Mistrzowski Recital Fortepianowy

2019-02-25 14:38:08 (ost. akt: 2019-02-25 14:48:37)
Mistrzowski Recital Fortepianowy

Autor zdjęcia: Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie

W czwartek (28 lutego) o godzinie 19:00 w Filharmonii odbędzie się kolejny mistrzowski recital fortepianowy, w całości wypełniony muzyką polską. Tak zdecydował Paweł Kubica, pianista, który spróbuje zachwycić Państwa tego wieczoru swoim talentem i wirtuozerią.

Paweł Kubica, jeden z najciekawszych polskich pianistów, uczestnik dwóch Konkursów Chopinowskich, przywiezie do Olsztyna swoją subiektywną, małą antologię polskiej literatury fortepianowej XIX i początków XX stulecia.

W programie recitalu usłyszymy kompozycje: Fryderyka Chopina, Ignacego Jan Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Juliusza Zarębskiego.

Pianista ukończył z wyróżnieniem krakowską Akademię Muzyczną w 1996 roku w klasie Janusza Olejniczaka. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich w kraju i za granicą. Pracował pod kierunkiem takich pedagogów, jak Halina Czerny-Stefańska, Andrzej Jasiński, Vlado Perlemuter, Rudolf Buchbinder, Lee Kum Sing, Jean Marc Luisada.

Jest laureatem konkursów krajowych i zagranicznych, m.in. Konkursu Pianistycznego Fundacji Muzycznej Stendal w Detmold (1992, I nagroda), I Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (1996, nagroda specjalna), II Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (1998, I nagroda w kategorii solistów oraz nagroda specjalna). Dwukrotnie uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1995, 2000).

Jest cenionym interpretatorem muzyki Fryderyka Chopina. Często sięga również po muzykę współczesną, z powodzeniem wykonuje m.in. koncerty fortepianowe Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Pianista prowadzi ożywioną solową działalność artystyczną, zdobywając uznanie publiczności i krytyki zarówno w kraju, jak i za granicą. Koncertował m.in.
w Anglii, Austrii, Francji, Niemczech, Włoszech, Rosji, Słowacji, Serbii. Zapraszany jest do udziału w tak prestiżowych imprezach muzycznych, jak: Festiwal Chopinowski w Nohant (Francja), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, „Chopin w Barwach Jesieni” w Antoninie, Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Letni Festiwal Muzyczny „Wawel o zmierzchu”.

Jako solista koncertów symfonicznych występował m.in. z SWF Sinfonieorchester, Orkiestrą Filharmonii w Tomsku, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej, Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej. Od wielu lat zajmuje się także kameralistyką, a także działalnością pedagogiczną - prowadzi klasę kameralną w Katedrze Kameralistyki w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Paweł Kubica posiada w swoim dorobku płytę z utworami Roberta Schumanna, nagraną z SWF Sinfonieorchester (Arte Nova, 1995), a także płytę Music and Politics z utworami Prezydenta Chorwacji Ivo Josipovića (Polskie Nagrania, 2011).

Spośród licznych nagrań dokonanych dla radia i telewizji należy wyróżnić nagranie Koncertu fortepianowego a-moll Roberta Schumanna z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego (2002), a także, nagrany na żywo, Koncert fortepianowy Francisa Poulenca z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Michała Klauzy (2013).

Recital poprowadzi Jagienka Perlikiewicz-Kass.

Bilety w cenie 30 zł normalny i 22 ulgowy do nabycia kasie wt.-śr. w godz.10:00-17:00, oraz w dniu recitalu od godz. 12:00 do 19:00.

Bilety dostępne także poprzez stronę www.bilety@filharmonia.olsztyn.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wielki Wodz #2688106 | 89.66.*.* 25 lut 2019 20:32

    Kolejna miernota z Krakowa,promowany przez sternickiego i sulkowskiego .Jak gra/??-przekonacie sie:)Uczeń szkoly sredniej w wojewodzkim miescie gra lepiej.Jego sukcesy?2 razy bral udzial w Konkursie Chopinowskim,gdzie natychmiast odpadal,a jest niby ceniony za granie Chopina.Jego sukcesy jako solista?żadne!Juz wystep pseudomistrza rsyjskiego niejakiego Spasskiego byl kompromitacja,no ale przeciez krakusy, jeszcze nie znajacy sie zupelnie organista Sternicki,wpychają swoich że hej.Wspolczuje Olsztynowi tej dyrekcji,coraz wiecej jest wydarzen popularnych ,nie majacych z klasyką nic wspolnego.Jeszcze czekam na Dode symfonicznie ,albo siostry Godlewskie unplagged!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz