"Celuloid" - koncert muzyki filmowej

2019-02-25 14:25:44 (ost. akt: 2019-02-25 14:31:53)
Celuloid - koncert muzyki filmowej

Autor zdjęcia: Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie

W piątek (1 marca) o godzinie 19:00 w Filharmonii w koncercie pt. „Celuloid” z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej pod dyrekcją Rafała Karasiewicza wystąpią gitarzyści Marek Napiórkowski i Artur Lesicki.

„Celuloid” to ich autorski projekt, w którym gitarzyści opracowali utwory czołowych polskich kompozytorów filmowych. Utwory, które usłyszymy pochodzą z płyty „Celuloid” nominowanej w 2015 roku do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w kategorii jazzowy album roku.

Podczas koncertu zostaną zaprezentowane znane tematy muzyczne z filmów: czołówka serialu Lalka z melancholijną, pozytywkową melodią Andrzeja Kurylewicza, zwariowana Wojna domowa z muzyką Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, przejmujące sekwencje z Człowieka z żelaza Andrzeja Wajdy z muzyką Andrzeja Korzyńskiego.

Czasem muzyka prześciga swoją popularnością dzieło filmowe, do którego została napisana: tak chyba jest w przypadku niezapomnianej, elegijnej piosenki Nim wstanie dzień z muzyką Krzysztofa Komedy z filmu Prawo i pięść.

Wszystkie te melodie gitarzyści wzbogacili swoimi własnymi quasi-filmowymi kompozycjami – w klimacie zbliżonym do dawnych melodii z polskich filmów nagrywanych jeszcze na celuloidowej taśmie.

Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez publiczność i krytykę muzyczną – był dziesięciokrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w kategoriach Jazzowy Muzyk Roku oraz Jazzowy Album Roku.

Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na szczególną uwagę zasługują jego albumy solowe: WAW-NYC (2017), Sextet – Trójka Live (2016), Celuloid (2015), UP! (2013), KonKubiNap (2011), Wolno (2007, złota płyta), Nap (2005). Na jego płytach pojawiły się m.in. takie postacie jak: Clarence Penn, Chris Potter, Manuel Valera, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.

Artur Lesicki to gitarzysta jazzowy i kompozytor. Ma na swym koncie współpracę z czołowymi muzykami jazzowymi: Tomaszem Szukalskim, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Peterem Herbolzheimerem i Adamem Holzmanem. Współpracował z gwiazdami polskiej muzyki popularnej: m.in.: Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Krystyną Prońko, Krzysztofem Kiljańskim, Mieczysławem Szcześniakiem. Członek orkiestry oraz solista wielu polskich festiwali muzycznych. Jako lider autorskiego projektu Artur Lesicki Acoustic Harmony, gitarzysta nagrał dwie znakomicie przyjęte płyty:
An Unbelievable Silence i Stone & Ashes.

Muzyka filmowa to jeden z ukochanych gatunków muzycznych wśród publiczności koncertowej całego świata. Trwa era kompozytorów muzyki filmowej, którzy stali się równie wielkimi gwiazdami jak aktorzy czy reżyserzy kina. „Klasyczna” muzyka filmowa - ta, którą kojarzymy z najsłynniejszymi dziełami „Fabryki Snów”, z rozbuchaną orkiestrą symfoniczną, motywami przewodnimi, ilustracyjnością, czerpie garściami z estetyki późnego romantyzmu.

Ale przecież jest i inna muzyka filmowa: minimalistyczna, awangardowa, czy wreszcie jazzowa, którą kojarzymy z niepowtarzalnym klimatem filmów francuskiej „Nowej Fali”oraz ze złotą epoką kina polskiego.

Tej ostatniej posłuchamy podczas piątkowego koncertu w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w wysmakowanych aranżacjach dwóch czołowych polskich gitarzystów jazzowych i orkiestry smyczkowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Bilety w cenie 70 zł normalny i 50 zł ulgowy są do nabycia w kasie wt.-czw. w godz.10:00-17:00 oraz w dniu koncertu od godz.12:00 do 19:00.

Bilety do nabycia także poprzez stronę bilety@filharmonia.olsztyn

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB