Koncert symfoniczny

2019-02-11 12:26:19 (ost. akt: 2019-02-11 12:45:22)
Koncert symfoniczny

W piątkowym koncercie symfonicznym w dniu 15 lutego br., o godz.19.00 zaprezentowana zostanie do niedawna zupełnie nieznana muzyka kompozytora o polskich korzeniach oraz dzieło wielkiego niemieckiego romantyka.

Arcyciekawy Koncert fortepianowy h-moll op. 3 urodzonego we Wrocławiu pianisty i kompozytora Maurycego Moszkowskiego wykonany zostanie wraz z jednym z najpopularniejszych utworów Johannesa Brahmsa - II Symfonią D-dur op. 73. Orkiestrę symfoniczną filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi gość z Austrii -Vladimir Kiradjiev, zaś Koncert fortepianowy zaprezentuje urodzony w Bułgarii, a obecnie mieszkający w Hiszpanii pianista Ludmil Angelov.

Jest on laureatem wielu międzynarodowych konkursów m.in. w Senigalli (Włochy, 1976), Warszawie (1985), Palm Beach (1990), Monte Carlo (1994) oraz World Piano Master Tour (Francja, 1997). Ludmil Angelov występował w tak słynnych salach koncertowych jak: Filharmonia w Berlinie, Towarzystwo Muzyczne w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Pleyel i Gaveau w Paryżu, La Scala w Mediolanie, Centrum Lincolna w Nowym Jorku, Alte Oper we Frankfurcie, Sala Herkulesa w Monachium, KKL w Lucernie, Opera w Zurychu, Sala Garniera w Monte Carlo, Centrum Sztuk Pięknych w Brukseli, Brucknerhaus w Linzu, Auditorio Nacional w Madrycie i Barcelonie, Pałac Muzyki w Walencji, w Moskiewskich i Mediolańskich Konserwatoriach, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Sala koncertowa KBS w Seulu i wiele innych. Pianista brał udział w najważniejszych festiwalach chopinowskich w Europie, w tym w Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie.

Jego nagranie Rond i Wariacji Chopina zostało nagrodzone Grand Prix du Disque Chopin przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta zasiadał jako członek jury na wielu międzynarodowych konkursach, m.in. Konkursie Chopinowskim w Warszawie (2010 i 2015).Wśród wielu nagrań dla światowych wytwórni płytowych Ludmil Angelov zarejestrował ze Szkocką Orkiestrą Symfoniczną BBC światową premierę Koncertu fortepianowego h-moll op. 3 Maurycego Moszkowskiego. Rękopis tego utworu odkryty został zaledwie osiem lat temu w Bibliotece Narodowej w Paryżu, a prapremiera koncertu odbyła się w Warszawie w styczniu 2014 roku. Zarówno podczas pierwszego wykonania, jak i w angielskim studiu, z orkiestrą BBC grał ten sam solista, a wykonanie prowadził ten sam dyrygent, których podziwiać będziemy 15 lutego br. w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii.

Vladimir Kiradjiev jest stałym gościnnym dyrygentem wielu oper, m.in. Teatru Miejskiego w Lucernie, Opery Niemieckiej i Opery Komicznej w Berlinie, berlińskiego Metropol Theater, Łotewskiej Opery Narodowej w Rydze, Bułgarskiej Opery Narodowej w Sofii, Tatarskiej Opery Narodowej w Kazaniu, Opery Krakowskiej. Prowadził orkiestry symfoniczne w Austrii, Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Bułgarii, Litwie, Łotwie, Rosji, Polsce, Meksyku, Kolumbii, Korei Południowej i Chinach. Współpracował z takimi znakomitościami świata artystycznego jak: Anna Netrebko, Elīna Garanča, Maija Kovalevskaja, Mati Salminen, Marcelo Alvarez, Rafał Blechacz, Rudolf Nureyev, Rene Kolo, Guy Touvron, Sharon Kam. Vladimir Kiradjiev jest profesorem dyrygentury operowej na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien.

Przed koncertem, o godz. 18.00 redaktor Jan Popis (Warszawa) zaprasza na wprowadzenie do piątkowego koncertu symfonicznego, które odbędzie się w sali kameralnej Filharmonii (II. p)

Bilety w cenie: 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie wt.-pt. oraz poprzez stronę internetową bilety.filharmonia.olsztyn.pl Koncert objęty zniżkami „Warmińsko-Mazurskiej Karty Seniora” oraz programu „Warmia i Mazury dla Dużej Rodziny”. Serdecznie zapraszamy!


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB