Mistrzowski recital fortepianowy

2018-11-26 13:00:43 (ost. akt: 2018-11-26 13:02:07)
Mistrzowski recital fortepianowy

Autor zdjęcia: mat. prasowe

W Mistrzowskim recitalu fortepianowym w dniu 30 listopada 2018 r. (piątek), o godz. 19.00 w sali koncertowej filharmonii wystąpi Boris Spasski, przedstawiciel nowej generacji, pochodzącej z tzw. „moskiewskiej szkoły pianistycznej”.

W recitalu, który odbędzie się pod znakiem miniatury fortepianowej w jego pierwszej części usłyszymy popularny cykl „Pory Roku” op.37a. składający się z 12 miniatur, odpowiadających kolejnym miesiącom roku. W utworze tym w niezwykle mistrzowski i sugestywny sposób oddaje Piotr Czajkowski nastroje, jakie towarzyszą człowiekowi podczas różnych aktywności związanych z poszczególnymi okresami roku np. zimowym siedzeniem przy kominku (Styczeń – Przy kominku), czy kontemplacją wiosennej przyrody ( Marzec – Pieśń skowronka), po nastrój Świąt w części Grudzień. Druga część recitalu będzie swoistą antologią XX - wiecznej rosyjskiej miniatury fortepianowej. Obok takich nazwisk jak Aram Chaczaturian, Siergiej Prokofiew czy Dymitr Kabalewski usłyszymy kompozycje mniej znanych twórców rosyjskich takich jak: Vladimir Brumberg, Konstantin Geist, Orest Jevlachov, Izaak Dunajewski, Leonid Desiatnikov. Zestawienie przez Borisa Spasskiego w jednym recitalu cyklu małych form z pewnością przypadnie do gustu nie tylko koneserom muzyki fortepianowej.

Artysta ukończył Rosyjską Akademię Muzyczną w Moskwie w klasie profesora Olega Boszniakowicza, przedstawiciela słynnej rosyjskiej szkoły pianistycznej, do której należeli Anton Rubinstein, Siergiej Rachmaninow, Konstantin Igumnow, Heinrich Neuhaus i Władimir Sofronicki. Pianista od dłuższego czasu mieszka w Szwajcarii, skąd udaje się na liczne występy solistyczne, kameralne oraz z orkiestrami symfonicznymi. Pianista koncertował w Rosji, Szwajcarii, we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Bośni i Hercegowinie, na Litwie, Ukrainie, Białorusi, Norwegii i Polsce.

Jego gra łączy niezwykłą wirtuozerię i piękno dźwięku z siłą i bogactwem, a także naturalną pasją i powściągliwością. Dzięki muzykalności, która jest jego znakiem firmowym, artysta stale uzyskuje uznanie publiczności i krytyki. „Wspaniały pianista, doskonały muzyk, prawdziwy artysta – on od razu bierze słuchacza do niewoli energetyką swojego gwałtownego temperamentu” - Magazyn „Philharmonic”.

„Zürichsee-Zeitung” nazwała go „doskonałym pianistą”, a inna szwajcarska gazeta „Solothurner Zeitung” określiła jego koncert jako „wizytę pianisty grającego Chopina w sposób wirtuozerski”. Artysta nagrał 3 albumy CD. W 2000 r. została wydana pierwsza płyta. Renomowany magazyn „Das musikalische Leben“ (Życie muzyczne) napisał „Wśród licznych interpretacji „Pór roku” Czajkowskiego pojawił się poetycki, niesamowicie utalentowany interpretator.” W 2003 r. ukazuje się druga płyta, zawierająca „Ballady” i „Scherza” Chopina. W „Neue Zürcher Zeitung” recenzja płyty, opatrzona była komentarzem na temat Spasskiego: „Pianista i muzyk wart zapamiętania.” Wydana w 2008 r. trzecia płyta pianisty, zawiera Nokturny, Fantazję-Impromptu, Barkarolę i Berceuse Chopina.

Repertuar muzyka jest niezwykle obszerny i obejmuje koncerty fortepianowe i utwory solowe z różnych epok w różnych stylach muzycznych – od Johanna Sebastiana Bacha do czasów współczesnych. Artysta ma na swym koncie liczne nagrania dla rozgłośni rosyjskich: Państwowego Radia Rosji, Radia Classic, Radia „Orpheus”, a także dla rozgłośni w Bośni i Hercegowinie, Danii, Białorusi i Litwie.

Słowo o muzyce recitalu wygłosi Jagienka Perlikiewicz –Kass. Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy są do nabycia w kasie wt.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową Filharmonii www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl Koncert objęty zniżkami na „Warmińsko-Mazurską Kartę Seniora” oraz programu „Warmia i Mazury dla Dużej Rodziny”.

mat. Filharmonii

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zenon #2634228 | 89.66.*.* 29 lis 2018 21:08

    to ten szachista?błehehehhehe

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz