„Tuuliviiri” - Dziecięca Orkiestra Dęta z Finlandii

2018-04-23 14:49:45 (ost. akt: 2018-04-23 14:54:07)
„Tuuliviiri” - Dziecięca Orkiestra Dęta z Finlandii

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

W dniu 28 kwietnia 2018 roku, o godz. 19. 00 w sali koncertowej Filharmonii wystąpią dwie szkolne orkiestry dęte: „Tuuliviiri” - Dziecięca Orkiestra Dęta z East Helsinki Music Institute z Finlandii oraz Koncertowa Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie.

Orkiestra „Tuuliviiri” powstała w 1995 roku. Początkowo był to mały, składający się z zaledwie dziesięciu młodych muzyków zespół kameralny. Z biegiem lat grupa przekształciła się w dwie duże, pełno obsadowe orkiestry dęte: „Itätuuli” i „Tuuliviiri”. Zespół „Tuuliviiri” obecnie składa się z czterdziestu osób i tworzą go uczniowie w wieku 10-15 lat. Oprócz licznych koncertów w rodzimej Finlandii, orkiestra koncertowała także w Szwecji, w Rosji, Estonii i na Łotwie. Młodzi Finowie wystąpią pod dyrekcją Heleny Sinisalo - nauczycielki trąbki i dyrektor zespołu w East Helsinki Music Institute.

Jako instrumentalistka współpracowała z orkiestrami symfonicznymi, teatrami muzycznymi w Pori, Tampere i Helsinkach. Grała także w fińskim Big-Bandzie „Ladys First”, w składzie którego były i są wyłącznie Panie. Helena Sinisalo jest autorką dwóch podręczników dla młodych trębaczy TRUMPET ABC (2001) i TRUMPET AbBC # (2004) wykorzystujących metodę Colourbrass. W programie koncertu orkiestra „Tuuliviiri” zaprezentuje muzyczne tematy z filmów, bajek, współczesne kompozycje fińskie oraz przeboje muzyki klasycznej.

Koncertowa Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F.Chopina w Olsztynie powstała w 2008 roku. W przeważającej części tworzą go uczniowie klas instrumentów dętych i perkusji z PSM II st. w Olsztynie wspierani przez pedagogów-członków orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W odróżnieniu od tradycyjnych orkiestr dętych (tzw. marszowych) zespół ma charakter koncertowy, brzmieniem oraz instrumentarium korespondujący raczej z zespołem symfonicznym. Taki jest też charakter wykonywanego przez Orkiestrę repertuaru. 40-sto osobowy skład, zawierający m.in. oboje, fagoty, rozbudowane instrumentarium perkusyjne, fortepian - dają olbrzymie możliwości brzmieniowe i interpretacyjne.

Koncertowa Orkiestra Dęta PSM cieszy się dużym powodzeniem publiczności, występując zarówno w Polsce jak i za granicą. Ma na swoim koncie również prawykonania muzyki współczesnej.

Orkiestrą od początku jej istnienia dyryguje Janusz Ciepliński, wieloletni trębacz Filharmonii W-M, nauczyciel PSM w Olsztynie, założyciel i dyrektor Powiatowej Szkoły Muzycznej I st. w Dywitach, olsztyńskiej publiczności znany również jako konferansjer i prelegent koncertów symfonicznych.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Filharmonii wt.-pt. w godz.10-18, i na dwie godziny przed koncertem oraz poprzez stronę internetową www.bilety@filharmonia.olsztyn.pl

Serdecznie zapraszamy całe rodziny!


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB