Koncert symfoniczny w filharmonii warmińsko-mazurskiej

2018-04-09 11:10:31 (ost. akt: 2018-04-09 11:14:23)
Koncert symfoniczny w filharmonii warmińsko-mazurskiej

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Dwie duże indywidualności artystyczne wystąpią w Koncercie symfonicznym w dniu 13 kwietnia 2018 r., o godz.19.00. Filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi znakomity bułgarski dyrygent Grigor Palikarov.

Solistą wieczoru będzie laureat kilkunastu międzynarodowych konkursów skrzypcowych – Dima Tkachenko (Ukraina). W programie koncertu kompozycje Ludwiga van Beethovena – rozpoczynająca koncert Uwertura do opery „Fidelio” op.72, i następnie Koncert skrzypcowy D-dur op.61. Po przerwie filharmonicy pod batutą Grigora Palikarova zaprezentują Symfonię nr 41 C-dur „Jowiszowa” Wolfganga Amadeusa Mozarta.

...Interpretacja Tkachenki pełna była niepohamowanych namiętności, zapierając słuchaczom dech w piersiach…
... Artysta przyniósł nam odmienione brzmienie, przepełnione lirycznym pięknem...

To fragmenty recenzji w londyńskim „The Times” po występie Dimy Tkachenki, artysty, który koncertował w znamienitych salach koncertowych Europy, Azji i Ameryki, m.in. w brytyjskich London’s Wigmore Hall, Barbican Centre, Cadogan Hall, Concertgebouw w Amsterdamie, Toronto’s Roy Tomson Hall, w Filharmonii w Kolonii, Konserwatorium Moskiewskim, Operze Tokijskiej, Liszt Academy Hall w Budapeszcie, Konzerthaus w Berlinie, Megaron w Atenach, Palau de Musica w Barcelonie oraz Auditorio Nacional w Madrycie. W ostatnim czasie skrzypek wystąpił z recitalami w Wielkiej Brytanii, Francji, we Włoszech, Polsce, na Litwie oraz w Japonii i Singapurze. W 2017 roku jako solista występował podczas tournée koncertowego Narodowej Orkiestry Symfonicznej po Kanadzie i USA.

Dyrygent koncertu – Grigor Palikarov jest wszechstronnie wykszatłconym artystą. W Narodowej Akademii Muzycznej w Sofii ukończył studia, aż w czterech specjalnościach magisterskich: dyrygentury symfonicznej, kompozycji, fortepianu i dyrygentury chóralnej. Artysta jest zaliczany do ścisłego grona czołowych współczesnych dyrygentów bułgarskich. Równolegle z działalnością dyrygencką Grigor Palikarov zajmuje się kompozycją oraz będąc laureatem konkursów fortepianowych artysta koncertuje również jako pianista.
Od 2001 roku Grigor Palikarov jest szefem orkiestry Opery Narodowej w Sofii, z którą poprowadził ponad 55 spektakli operowych i baletowych. Od 2005 roku zajmuje również stanowisko menadżera i dyrektora artystycznego Orkiestry Symfonicznej w Pazardzhik (Bułgaria). Od 2008 roku jest także stałym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej “Clasic FM” w Sofii.

Przed koncertem symfonicznym, o godz.18.00 zapraszamy publiczność do sali kameralnej (II p.) na spotkanie pt. „Kameralnie o koncercie”, które poprowadzi red. Piotr Matwiejczuk – muzykolog, skrzypek, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, absolwent Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wstęp wolny

Bilety na koncert w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii: wt.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl

Bilety dostępne również na Kartę Dużej Rodziny w ramach programu „Warmia i Mazury dla dużej rodziny”


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB