Oscar nie dla "Twojego Vincenta", ale za to dla "naszego" Davida Malinowskiego

2018-03-05 07:01:39 (ost. akt: 2018-03-05 13:51:34)

Entuzjastycznie przyjęty "Twój Vincent" nie zdobył Oscara. W wyścigu o statuetkę wyprzedziła go animacja Pixara "Coco". Mimo wszystko mamy się z czego cieszyć. Z oscarowej gali z nagrodą wyszedł David Malinowski. To Polak, którego rodzina mieszka w Łąkorzu (pow. nowomiejski).

Oscar nie dla Twojego Vincenta, ale za to dla naszego Davida Malinowskiego

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Tegoroczne wręczenie najpopularniejszych nagród filmowych odbyło się w nocy z 4 na 5 marca. Komentatorzy przyznają, że jubileuszowa, 90 gala, nie dostarczyła zbyt wielu emocji, a nagrody przyznano niemal zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami.

Najwięcej powodów do radości mieli twórcy filmu "Kształt wody". Guillermo del Toro z gali wyszedł jako najlepszy reżyser, a jego film przejdzie do historii jako pierwszy z gatunku science-fiction, który zwyciężył w kategorii Najlepszy film. I to był chyba jeden z najmniej przewidywalnych wyborów Akademii, bo faworytem buckmacherów był film "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" . Poza tym "Kształt wody" doceniono także za scenografię i muzykę.

W kategoriach aktorskich także obyło się bez zaskoczeń. Za najlepszą aktorkę uznano Frances McDormand ("Trzy billboardy..."), najlepszym aktorem został w tym roku Gary Oldman, który w "Czasie mroku" wcielił się w rolę Winstona Churchilla.

O wygląd Gary'ego Oldmana dbał na planie m.in. David Malinowski, którego rodzina jest związana z Łąkorzem, małą miejscowością w pobliżu Nowego Miasta Lubawskiego. Malinowski galę opuścił ze statuetką, którą zdobył wspólnie z Kazuhiro Tsuji i Lucy Sibbick za charakteryzację w filmie "Czas mroku".

Za kulisami David Malinowski podkreślił, że współpraca z Garym Oldmanem układała się świetnie. Jak powiedział, w czasie wielogodzinnych charakteryzacji aktor często żartował i opowiadał różne historie.

Za role drugoplanowe nagrody otrzymali Allison Janney ("Jestem najlepsza. Ja, Tonya") i Sam Rockwell ("Trzy billboardy...").

Za scenariusz oryginalny do "Uciekaj!" Oscara dostał Jordan Peele, a legendarny James Ivory za adaptację książki "Tamte dni, tamte noce" na potrzeby filmu Luki Guadagnino. Prawie 90-letni Ivory poza statuetką, sięgnął także po rekord: jest najstarszym laureatem w historii nagród.

Z trzema nagrodami tegoroczną galę opuścili twórcy filmu "Dunkierka", który wyróżniono za montaż, montaż dźwięku i dźwięk.

Oscary to nie tylko święto filmu, ale także rewia mody. O ile na rozdanie Złotych Globów wiele pań zdecydowało się przyjść w czarnych kreacjach, dając tym samym wyraz swojej solidarności z ofiarami molestowania, o tyle na Oscarach dominowały jasne suknie. Podziw komentatorów wzbudziły kreacje m.in. Nicole Kidman, Salmy Hayek czy Allison Williams.

Pełna lista zwycięzców:

NAJLEPSZY FILM: "Kształt wody"
NAJLEPSZY REŻYSER: Guillermo Del Toro "Kształt wody"
NAJLEPSZY AKTOR: Gary Oldman
NAJLEPSZA AKTORKA: Frances McDormand
NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA Allison Janney
NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY: Sam Rockwell
NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY: "Tamte dni, tamte noce" NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY: "Uciekaj!"
NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY "Coco"
NAJLEPSZE KOSTIUMY: "Nić widmo"
NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY: "Ikar"
NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY: "Heaven Is a Traffic Jam on the 405"
NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY "Dear Basketball"
NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: "The Silent Child"
NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY "Fantastyczna kobieta"
NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA: "Czas mroku"
NAJLEPSZA ORYGINALNA ŚCIEŻKA MUZYCZNA: Alexandre Desplat "Kształt wody"
NAJLEPSZA PIOSENKA: "Remeber Me" z filmu "Coco"
NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU: "Dunkierka"
NAJLEPSZY DŹWIĘK: "Dunkierka"
NAJLEPSZY MONTAŻ: "Dunkierka"
NAJLEPSZA SCENOGRAFIA: "Kształt wody"
NAJLEPSZE ZDJĘCIA: Roger A. Deakins "Blade Runner 2049"
NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE "Blade Runner 2049"

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB