Olsztyński "Cantores Varmienses" śpiewał w Nowym Jorku

2017-12-21 09:33:59 (ost. akt: 2017-12-21 09:53:40)
Olsztyński Cantores Varmienses śpiewał w Nowym Jorku

Autor zdjęcia: Bożena Konkiel,Cantores Varmienses

Podczas pięcioletniej działalności chór występował dziesiątki razy w kraju i zagranicą. Jednak w Ameryce Północnej artyści z Olsztyna wystąpili po raz pierwszy. I podbili serca miejscowej Polonii.

Przypomnijmy, że chór działa przy olsztyńskiej filharmonii a prowadzi go prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Stuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W Nowym Jorku artyści z Olsztyna śpiewali kolęd i pastorałki i spotkali się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony tamtejszej Polonii.

Jak podkreśla dyrygent prof. Błoński, choć to chór amatorskim w którym śpiewają ludzie różnych zawodów, to wyróżnia się czystością brzmienia. Widać i słychać, że śpiewający chórzyści na czele z ich dyrygentem to pasjonaci śpiewu. Brzmienie chóru pokazuje jak wielkie talenty w nim pracują i jaki ogrom pracy wkłada się w przygotowanie repertuaru.

W programie występów były kolędy polskie, ale wykonano także kilka kolęd amerykańskich. Chór koncertował w Konsulacie Generalnym, Centrum Polsko-Słowiańskim, w ONZ, w kilku kościołach oraz centrum seniora i amerykańskiej szkole.

Na ostatnim koncercie dla amerykańskich uczniów doszło do miłego spotkania. Nauczycielką muzyki w tej szkole jest była studentka prof. Błońskiego, która uczyła się dyrygowania pod jego kierunkiem.

O występach chóru było głośno wśród Polonii Nowojorskiej. Na portalach społecznościowych można było obejrzeć wykonania kolęd chóru. Chór pięknie zareklamował Olszyn. Czekamy na kolejne koncerty Cantores Varmienses w Stanach Zjednoczonych. Warto promować Polskę i polską muzykę.

Bożena Konkiel, Nowy York

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB