Mistrzowskie Recitale Organowe w filharmonii

2017-09-25 14:34:04 (ost. akt: 2017-09-25 14:41:24)
Mistrzowskie Recitale Organowe w filharmonii

Autor zdjęcia: mat. filharmonii

Miłośników muzyki organowej Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza w dniu 29 września 2017 r., o godz. 19.00 do sali koncertowej na wyjątkowe wydarzenie, jakim będzie Koncert symfoniczny inaugurujący cykl „Mistrzowskie Recitale Organowe”.

Fakt, iż Feliks Nowowiejski, patron Filharmonii pozostawił w swojej spuściźnie kompozytorskiej wiele kompozycji organowych był jednym z powodów, dla których w repertuarze Filharmonii pojawił się nowy cykl muzyczny.

Jako soliści w koncercie wystąpią znakomici organiści: Marek Stefański i Agnieszka Radwan – Stefańska, a orkiestrę symfoniczną filharmoników warmińsko- mazurskich poprowadzi Piotr Sułkowski. W wywiadzie w publikacji 72. sezon artystyczny Filharmonii, Marek Stefański o programie recitalu powiedział: chcę zaproponować w pierwszej części koncertu podróż przez organową Europę, poczynając od muzyki wielkiego Johanna Sebastiana Bacha, aż po dwudziesty wiek, oczywiście uwzględniając również twórczość Feliksa Nowowiejskiego, bo bez niej koncert w Olsztynie nie może się odbyć. Będzie, więc polska muzyka organowa oraz twórczość kompozytorów niemieckich, poczynając od Bacha, po monumentalną, cykliczną formę romantyczną Gustava Adolfa Merkela, czyli tych kultur w muzyce organowej, które tworzą szeroką panoramę tej wspaniałej sztuki. W centrum wieczoru będzie oczywiście Johann Sebastian Bach. Nie sposób wyobrazić sobie koncertu organowego bez muzyki wielkiego lipskiego kantora.

W drugiej części koncertu do organów dołączy orkiestra Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii pod dyrekcją Maestro Piotra Sułkowskiego. Cieszę się niezmiernie, że w tej części koncertu weźmie udział moja Małżonka, Agnieszka Radwan-Stefańska, wielce utalentowana i znakomita organistka, z którą wspólnie z orkiestrą wykonamy znane utwory na organy i orkiestrę Tomaso Albinoniego i Georga Friedricha Haendla. Ponadto w programie piątkowego koncertu inaugurującego cykl „Mistrzowskie Recitale Organowe” w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej usłyszymy kompozycje Olivier’a Messiaen’a i Ottorino Respighi’ego.

Bilety w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie pon.- wt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl - zapraszamy!

29 września 2017r. piątek, godz. 19. 00, sala koncertowa Filharmonii
Inauguracja Cyklu Mistrzowskich Recitali Organowych

Piotr Sułkowski – dyrygent
Marek Stefański – organy
Agnieszka Radwan- Stefańska – organy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:
Olivier Messiaen – Apparition de l’eglise eternelle.
Johann Sebastian Bach – Uwertura, Recytatyw, Aria chorałowa i Fuga potrójna na podstawie basu generalnego z Kantaty BWV 1083 (opr. M. Stefański)
Johann Sebastian Bach – opracowanie chorałowe:” Wachet auf, ruft uns die Stimme” BWV 645″
Feliks Nowowiejski – Symfonia g-moll op. 45 nr 2: I cz. – Preludio festivo (z Kadencją), II cz. Adagio
„Przed Krucyfiksem Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie”
Gustav Adolf Merkel – Fantazja i fuga op. 113 b
Tomaso Albinoni – Adagio g-moll na organy i smyczki (Marek Stefański)
Ottorino Respighi – Ancient Airs and Dances for Lute Suite no 3
Georg Fredrich Haendel – Koncert organowy F-dur nr 4 (Agnieszka Radwan-Stefańska)

Fot. Archiwum prywatne
Agnieszka Radwan – Stefańska

Artystka w 2006 roku ukończyła z wyróżnieniem studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha oraz podyplomowe studia z zakresu Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim (2009). Jest laureatką IV miejsca Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Organów w Częstochowie (2000) oraz III miejsca na XIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumii (2002), gdzie również uzyskała wyróżnienie i specjalną nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Mariana Sawy. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich w Polsce i za granicą prowadzonych przez wybitnych organistów oraz klawesynistów. W 2003 r. brała udział w światowym prawykonaniu utworu Tadeusza Machla na troje organów w Leżajsku. Dwukrotnie była stypendystką programu Fugato organizującego organowe kursy mistrzowskie w Bad-Homburg (Niemcy). W 2006 roku otrzymała stypendium International Summer School w Dartington (Anglia) w klasie mistrzowskiej prof. Davida Titteringtona – organy (Royal Academy, Londyn) oraz Colina Tilney`a – klawesyn (Kanada). Koncertowała podczas krajowych i zagranicznych festiwali organowych, niejednokrotnie ze swoim mężem, organistą Markiem Stefańskim. Współpracuje jako akompaniator z solistami, zespołami kameralnymi oraz chórami. Pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie przy realizacji projektów artystycznych. i naukowych, współpracuje ze Stowarzyszeniem Artystycznym PianoClassic. Prowadzi również swój autorski dział felietonu „Kulturalny Kapelusz” na portalu Tygodnika Podhalańskiego. Jest pomysłodawczynią oraz dyrektorem artystycznym Letniego Festiwalu „Pieniny-Kultura-Sacrum” w Krościenku n. Dunajcem.

Fot. T. Poźniak/ mat. filharmonii
Marek Stefański
Urodzony w roku 1969 w Rzeszowie, ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha, otrzymując w 1994r. dyplom z wyróżnieniem. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista - solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem "Organum" tournee koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d’Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzyki organowej. W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007. Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie jako doktor habilitowany na stanowisku adiunkta. Wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji. Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów, które następnie zarejestrowane zostały jako nagrania archiwalne. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz rozgłośni zagranicznych, jak również nagrań płytowych dla polskich wytwórni fonograficznych "DUX", "Musicon" oraz moskiewskiej "Art Bene".

Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk w roku 2006 został członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych w Niemczech, Luksemburgu i Rosji. W maju ubiegłego roku, jako jedyny organista z Europy, reprezentował Stary Kontynent podczas Międzynarodowego festiwalu ‘5 continents – 5 organists’ w Seulu w Korei Południowej.

Obok solistycznej działalności koncertowej współpracuje z licznymi zespołami chóralnymi oraz wybitnymi wokalistami i instrumentalistami. W latach 2010/11 wspólnie z Radio Kraków realizował cykl audycji "Antologia Organów Krakowa". Wraz z Radiem Rzeszów zrealizował kilkadziesiąt audycji prezentujących brzmienie zabytkowych i nowych organów kościołów Podkarpacia. Jest dyrektorem artystycznym festiwali organowych odbywających się w Krakowie, Rzeszowie i Jarosławiu.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB