Złote Lwy dla filmu nakręconego pod Olsztynem

2017-09-24 08:49:00 (ost. akt: 2017-09-24 18:24:46)
film cicha noc

film cicha noc

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Film "Cicha noc" Piotra Domalewskiego wygrał 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obraz był w całości kręcony w okolicach Olsztyna. Jest to jeden z czterech filmów wspartych przez powstały w 2017 roku Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy.

"Cicha noc" to pełnometrażowy debiut Piotra Domalewskiego. Film opowiada historię rodzinnej Wigilii na warmińskiej wsi. Główny bohater, 27-latek Adam (Dawid Ogrodnik), wraca niespodziewanie wraca z Holandii do rodzinnego domu na Boże Narodzenie. Jego celem nie jest jednak tylko wspólne zjedzenie wigilijnej kolacji. W powrocie ma swój cel, który może zmienić życie jego i rodziny. Chce bowiem zebrać pieniądze na rozkręcenie własnego interesu za granicą. Wszystkie zdjęcia, plenery i wnętrza zrealizowano w okolicach Olsztyna.

„Cicha noc”, poza główną nagrodą, otrzymała równocześnie pięć nagród pozaregulaminowych, w tym Nagrodę Dziennikarzy akredytowanych przy Festiwalu. 
Film wejdzie do kin 24 listopada, a uroczysta premiera odbędzie się również w Olsztynie

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy powołał do życia w 2017 roku marszałek województwa Marek Brzezin. Jego zadaniem jest dofinansowywanie filmów powiązanych treścią z regionem warmińsko-mazurskim, a także lokowanie produkcji na Warmii i Mazurach.

Fragment wywiadu z reżyserem z sobotniej Gazety Olsztyńskiej
:
Piotr Domalewski — Film został nakręcony na Warmii i Mazurach. Jak do tego doszło?
— 
Szukaliśmy – i nie ukrywam, że zajęło nam to trzy miesiące — terenu, który byłby filmowo interesujący. Znaleźliśmy go w pobliżu Olsztyna. Kręciliśmy we wsi Pęglity oraz w Sząbruku, pięknej miejscowości z uroczym kościółkiem w pobliżu Gietrzwałdu. Zależało nam na tym, żeby w pobliżu było jezioro i żeby to wszystko jakoś filmowo wyglądało. W okolicach Olsztyna udało nam się to wszystko znaleźć.
— Będzie widać na ekranie, że to u nas? 

— Będzie, będzie. Jedna z pierwszych scen filmu rozgrywa się na dworcu PKS w Olsztynie, a to dosyć charakterystyczne miejsce. Ale jestem przekonany, że w tym filmie jest dosyć czytelne, że akcja dzieje się na Warmii i Mazurach. To jest bardzo rozpoznawalne – zarówno, kiedy spojrzymy na architekturę budynków, jak i na krajobraz. Bardzo mocno odnosimy się do tego, co otacza rodzinne gospodarstwo naszych bohaterów, które de facto jest przedmiotem intrygi. W tym regionie zrealizowaliśmy wszystkie zdjęcia do filmu „Cicha noc”. Nagrania trwały 27 dni. Moglibyśmy część zdjęć, typu przejazdy, nakręcić gdzieś indziej, ale zdecydowaliśmy, że wszystko będzie tam. Tak, żeby zachować wiarygodność i oddać klimat tutejszej przyrody i krajobrazu.
— Pański film był realizowany przy wsparciu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Tego typu instytucje faktycznie są pomocne dla twórców filmowych? 

— Fundusz czyni region atrakcyjniejszym do kręcenia filmu. Udziela wsparcia. Każde zdjęcia wyjazdowe wiążą się z ryzykiem logistycznym. Taki fundusz to ryzyko trochę z nas zdejmuje. Jeżeli ma się pomocną dłoń i lokalne wsparcie, to łatwiej się zdecydować na zdjęcia na danym terenie. Często takie wsparcie jest wręcz kluczowe.

Wydanie elektroniczne: kliknij tutaj
Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. krzysztof #2335343 | 81.190.*.* 24 wrz 2017 14:07

  Cały ten festiwal to taki sam syf i zenada,jak wiekszosc naszych ,rodzimych filmów,przy ogladaniu ,ktorych mozna ,,uschnac z nudów,

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Grz s #2335184 | 188.146.*.* 24 wrz 2017 09:16

   Witam A kiedy będzie można go obejrzeć i gdzie

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)