Forum Kultury Warmii i Mazur: Rozmowy po słonecznej stronie

2017-09-15 10:10:44 (ost. akt: 2017-09-15 10:55:23)
Forum Kultury Warmii i Mazur: Rozmowy po słonecznej stronie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Po słonecznej stronie ulicy... 14 września odbyło się Forum Kultury Warmii i Mazur. Gośćmi byli artyści i twórcy związani z regionem. Wśród nich byli reżyserzy, aktorzy i muzycy. Z koncertem wystąpiła Izabela Trojanowska, olsztynianka. 


Pierwsze Forum Kultury Warmii i Mazur odbyło się w 2008 roku. Zorganizował je ówczesny wojewoda Marian Podziewski. — Decyzja o reaktywowaniu dorocznych spotkań ludzi kultury z Warmii i Mazur była oczywista — mówił Gustaw Marek Brzezin otwierając Forum Kultury w Hotelu Park. Podziękował Marianowi Podziewskiemu oraz jego dawnym współpracownikom — Bogumiłowi Osińskiemu i Marii Bąkowskiej — za organizację forów przez wiele lat. 

— Zmieniły się czasy, zmienił się tytuł spotkań, ale ich cel pozostaje niezmienny — tłumaczył marszałek Brzezin. — Wynika z potrzeby rozmowy, wymiany myśli, słuchania tego, co mają do powiedzenia ludzie kultury. Mamy to szczęście, że nasz region jako miejsce do życia, ukochane miejsce na ziemi, wybrało wielu artystów.Wśród takich, którzy wybrali są m.in. Jerzy Bończak i Jerzy Hoffman. Często bywa u nas Jerzy Satanowski. Na stałe mieszkają tu i pracują Janusz Kijowski i Giovanny Castellanos. Stanisław Soyka do uczestników forum przysłał list, w którym zapewnił, że Warmia jest mu bliska. 


Marszałek przypomniał, że ważnym wydarzeniem dla kultury na Warmii i Mazurach było powołanie Regionalnego Funduszu Filmowego. W tym roku fundusz wsparł finansowo cztery filmy. Jeden z nich — „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego — będzie pokazany za tydzień na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Reżyser był wśród gości forum. W „Cichej nocy” występują m.in. Dawid Ogrodnik, Arkadiusz Jakubik oraz Jowita Budnik.

Podtytuł tegorocznego forum „… po słonecznej stronie ulicy” to też nawiązanie do filmu. Janusz Majewski nakręcił swoich „Excentryków” na podstawie powieści olsztyńskiego pisarza Włodzimierza Kowalewskiego. Obaj twórcy spotkali się przed laty podczas jednego z forów. Na olsztyńskim forum także byli obecni.

Tematem przewodnim dyskusji tegorocznego forum było hasło „Kultura w mediach, media o kulturze”. Zebranych do dyskusji wprowadziła Jolanta Fajkowska, dziennikarka i publicystka telewizyjna i radiowa.

Marszałek Brzezin uhonorował odznakami „Za zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego” 
aktora Jerzego Bończaka, reżysera Jerzego Hoffmana, prezes Fundacji Borussia Kornelię Kurowską, 
Janusza Majewskiego, mazurskiego wydawcę Waldemara Mierzwę, grafika i plakacistę Rafała Olbińskiego, piosenkarkę i aktorkę Izabelę Trojanowską 
oraz pastora z Pasymia ks. Witolda Twardzika. Nieobecny był Rafał Olbiński, którego zatrzymały sprawy rodzinne. Ale plakat jego autorstwa do sztuki Szekspira „Wiele hałasu o nic” był głównym motywem oprawy graficznej spotkania.

W imieniu odznaczonych wystąpił Janusz Majewski. Podziękował nie tylko za medale, ale przede wszystkim za kontynuację forum, które, jego zdaniem, zrobiło tyle dobrego.

Na zakończenie forum marszałek Brzezin podziękował wszystkim za udział. Podkreślił wagę poruszanych tematów. — Bo to jak społeczeństwo postrzega kulturę i jak z niej korzysta w dużym stopniu zależy od mediów i medialnych przekazów — mówił. — To ważny temat, którego z pewnością nie wyczerpie jedno spotkanie.

MZGKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kebiz #2328733 | 88.156.*.* 15 wrz 2017 14:49

    Odnoszę wrażenie, że było to spotkanie towarzystwa wzajemnej adoracji !

    ! - + odpowiedz na ten komentarz