Dekoracje z olsztyńskich budynków teraz znajdziesz na... zakładkach

2017-01-19 11:17:34 (ost. akt: 2017-01-19 13:04:33)
Dekoracje z olsztyńskich budynków teraz znajdziesz na... zakładkach

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Sgraffito to specjalna technika dekorowania budynków, którą można zobaczyć m. in. na olsztyńskiej starówce. Teraz każdy może mieć sgraffita za starówki na wyłączność. Właśnie trafiły na zakładki do książek.

To już kolejna edycja nietypowych zakładek do książek. Wcześniej na zakładki trafiły wybitne postacie związane z Warmią i Mazurami w tym m. in. Mikołaj Kopernik, Ignacy Krasicki czy Feliks Nowowiejski. Teraz pojawiły się na nich sgraffita z budynków olsztyńskiej starówki.

Tym samym Urząd Miasta, a konkretnie Wydział Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna chce zwrócić uwagę mieszkańców na wyjątkowość staromiejskich zabytków.

Sgraffito to w końcu technika dekoracyjna malarstwa ściennego, która wymaga mnóstwa pracy i precyzji. Polega na pokryciu muru kilkoma warstwami barwnego tynku i częściowym zeskrobywaniu, a następnie wycinaniu wilgotnych warstw górnych za pomocą ostrych narzędzi. W ten sposób w wydrapanych partiach odsłania się kolor warstwy dolnej i powstaje dwu- lub kilkubarwna kompozycja.

Projekt wystroju olsztyńskiej starówki powstał w 1963 roku. Opracował go zespół artystów plastyków, skupionych wokół Przedsiębiorstwa Państwowego Pracownie Sztuk Plastycznych .Znaleźli się w nim Hieronim Skurpski, Bolesław Wolski, Henryk Oszczakiewicz, Jan Ilkiewicz, Czesław Machnicki, Julian Dadlez oraz Maria i Ryszard Wachowscy.

Komplet dziewięciu zakładek do książek z dekoracjami sgraffitowymi, wraz z opisem i mapą (na której będą wskazane lokalizacje) będzie można zdobyć m.in. w miejskich bibliotekach oraz w Informacji Turystycznej.

Zakładki zapowiadają kolejny tom Olsztyńskiego Rocznika Konserwatorskiego, który zostanie wydany w tym roku. W całości będzie poświęcony zagadnieniom powojennej odbudowy olsztyńskiego Starego Miasta oraz dekoracjom architektonicznym z 60. i 70. lat XX wieku.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. z prowincji #2163758 | 79.189.*.* 20 sty 2017 09:40

    Tak, niektóre dekoracje pozostaną tylko na papierze. Właśnie w majestacie prawa zaklajstrowano sgraffita na budynku Urzędu Wojewódzkiego.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz