Zrób sobie selfie z arcydziełem i wygraj nagrodę

2017-01-18 10:36:00 (ost. akt: 2017-01-18 08:05:32)
Zrób sobie selfie z arcydziełem i wygraj nagrodę

Autor zdjęcia: Muzeum Warmii i Mazur

Muzealnicy zachęcają w środę do robienia sobie selfie z dziełem sztuki. Przy okazji liczą, że młodzież pozna bliżej muzealne arcydzieła. Tego dnia wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Niedawno internet obiegło zdjęcie grupy dzieci zwiedzających Rijksmuseum w Amsterdamie. Siedziały przed „Nocna strażą”, arcydziełem Rembrandta. Ale zamiast oglądać obraz, patrzyły na ekrany swoich smartfonów. Jednych to zdjęcie oburzyło, innych rozbawiło.

— Nie ma co się obrażać na rzeczywistość — mówi Agata Grzegorczyk-Wosiek z działu promocji i wydawnictw Muzeum Warmii i Mazur. — Młodzi ludzie nie rozstaja się ze swoimi telefonami. Są to dla nich najważniejsze gadżety. Dlatego zapraszamy młodzież w środę do zwiedzania naszych wystaw i zrobienie sobie selfie z wybranym portretem.

W ten sposób Muzeum Warmii i Mazur weźmie udział po raz pierwszy w międzynarodowym wydarzeniu Selfie Day. — Wymyślili je przed kilku laty podobno Holendrzy — mówi muzealniczka. — W Polsce pierwszy raz Selfie Day zorganizowało Muzeum Narodowe w Krakowie.     

Agata Grzegorczyk-Wosiek dodaje, że selfie też przecież jest portretem. — Niektórzy historycy sztuki uważają nawet, że selfie stało się wręcz działem sztuki, choć oczywiście nie każdy autoportret zrobiony aparatem komórkowym jest dziełem sztuki — podkreśla.

— Nasz Selfie Day jest adresowany przede wszystkim do osób młodych: gimnazjalistów i licealistów — mówi Agata Grzegorczyk-Wosiek. — Miejscem akcji będą trzy wystawy: „Mikołaj Kopernik — mieszkaniec olsztyńskiego zamku”, „Olsztyńskie muzealia w Polsce i na świecie” oraz „Luterańskie epitafia i portrety upamiętniające”. Uczestnicy akcji przy okazji robienia zdjęć będą mogli poznać lepiej nasze eksponaty. Selfie Day ma więc też walor edukacyjny.

Uczestnicy akcji mogą wysyłać swoje selfies na FB Muzeum Warmii i Mazur, Instagram lub adres wydawnictwa@muzeum.olsztyn.pl. Zwycięskie prace wyłoni specjalna komisja. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi w piątek. Na autorów najlepszych zdjęć czekają nagrody.  

MZG

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB