Koncert nadzwyczajny w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

2017-01-10 12:59:48 (ost. akt: 2017-01-10 13:00:22)
Koncert nadzwyczajny w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Autor zdjęcia: Materiały prasowe Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Występowała na najważniejszych scenach Nowego Jorku, Londynu, Wiednia. Tygodnik "Time" zaliczył ją do grona dziesięciorga najsławniejszych Polaków XXI wieku. Małgorzata Walewska to, zdaniem dyrektora Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemara Dąbrowskiego, "jedna z najbardziej olśniewających karier wokalnych i aktorskich w historii polskiej wokalistyki ostatnich dekad".

14 stycznia 2017 r. godz.18.00 Sala koncertowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

KONCERT NADZWYCZAJNY
Małgorzata Walewska - mezzosopran
Piotr Sułkowski – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W programie koncertu kompozycje: G. Verdiego, G. F. Händla, W.A .Mozarta, F. Nowowiejskiego, H. Purcella, P. Mascagni’ego, G. Bizeta, C. Saint-Saëns’a,

Małgorzata Walewska ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesor Haliny Słonickiej. Jest laureatką oraz finalistką wielu międzynarodowych konkursów m.in.: Alfreda Krausa w Las Palmas, Luciano Pavarottiego w Filadelfii, Stanisława Moniuszki w Warszawie i Belvedere w Wiedniu.

Po ukończeniu studiów występowała w Theater Bremer, a następnie została zaangażowana przez wiedeńską Staatsoper, gdzie debiutowała jako Polina w Damie pikowej
oraz w roli Carmen. W Wiedniu po raz pierwszy pracowała z artystami takimi jak Luciano Pavarotti czy Placido Domingo. Kolejne lata przyniosły angaże w Semperoper w Dreźnie (1999) oraz w Deutsche Oper w Berlinie. W 2006 roku Małgorzata Walewska zadebiutowała w Metropolitan Opera w Nowym Jorku jako Dalila w Samsonie i Dalili, a partnerował jej José Cura. Oprócz Dalili Małgorzata Walewska zaśpiewała w Metropolitan Opera partie Santuzzy i Amneris.

Kolejne ważne debiuty na międzynarodowych scenach to rola Azuceny w Królewskiej Operze Covent Garden w Londynie (2009), Mamki w Kobiecie bez cienia R. Straussa w Palacio de Bellas Artes w Meksyku (2012) i Dalili w Grand Théâtre de Genève (2012), gdzie orkiestrę prowadził Maestro Michel Plasson. W 2015 roku dodała do swojego repertuaru rolę Kundry w Parsifalu R. Wagnera.

Sezon 2016/2017 Małgorzata Walewska rozpoczęła rolą Wdowy w premierowej produkcji Goplany W. Żeleńskiego w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Następnie powróci do Teatru Wielkiego w Poznaniu w roli Kundry w Parsifalu R. Wagnera.

Małgorzata Walewska współpracowała z wieloma światowej sławy dyrygentami takimi jak: Marco Armiliato, Seymon Bychkov, Jesus Lopez Cobos, Asher Fish, Valery Gergiev, Philippe Jordan, Vladimir Jurowski, Marco Letonja, Nicola Luisotti, Carlo Montanaro, Stefan Soltesz, Carlo Rizzi, Massimo Zanetti czy Andriy Yurkevych. Wystąpiła na ponad 30 scenach słynnych teatrów m.in.: Teatro Real w Madrycie, Teatro Nacional de São Carlos w Lisbonie, Teatro dell’Opera w Rzymie, Seattle Opera, San Francisco Opera, Grand Théâtre w Luksemburgu, Finnish National Opera w Helsinkach, Washington National Opera, Baltimore Opera i Herodion Theatre w Atenach.

Artystka śpiewa także repertuar oratoryjny i daje liczne recitale z akompaniamentem fortepianu lub harfy. W programie ma wiele pieśni kompozytorów polskich i zagranicznych takich jak: G. Fauré, F. Schubert, S. Moniuszko, K. Szymanowski, F. Chopin czy P. Czajkowski oraz cykle Les nuits d’été H. Berlioza czy Wesendonck Lieder R. Wagnera. Od 2013 roku z towarzyszeniem harfistki Małgorzaty Zalewskiej wykonuje pieśni francuskie m. in. R. Hahna.

Małgorzata Walewska nagrała wiele albumów: od utworów goszczących na stałe w jej repertuarze (Voce di donna), po kolędy (Christmas Time), crossoverowe aranżacje (Walewska i przyjaciele, Mezzo) czy arie G. F. Händla, pieśni religijne i utwory organowe (Farny).

W 2015 roku Małgorzata Walewska została mianowana Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

W październiku 2016 roku Małgorzata Walewska otrzymała nadawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złoty Medal Gloria Artis, podkreślający wybitny wkład artystki w rozwój kultury polskiej.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nino #2156409 | 37.47.*.* 10 sty 2017 13:16

    A AUSTRIACY NIE POTRAFIA ZAGRAC HYMNU POLSKIEGO-PATRZ TURNIEJ IV -SKOCZNI ! orkiestra austriacka nie zna nut HYMNU POLSKIEGO !

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz