Pierwsze widowisko fulldome w Polsce na kopule planetarium w Olsztynie!

2016-12-12 10:12:48 (ost. akt: 2016-12-12 10:14:04)
Pierwsze widowisko fulldome w Polsce na kopule planetarium w Olsztynie!

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Po raz pierwszy w Polsce na kopule planetarium zostało wyświetlone widowisko przyrodnicze w technologii fulldome. "Zobaczyć niedostrzegalne" to dokumentalna historia o planecie, która jest lasem. Zdjęcia wykonano w okolicach Olsztyna.

Twórcą 22-minutowego filmu dokumentalnego "Zobaczyć niedostrzegalne" - obrazu pełnego szumów i szeptów, zrealizowanego klatka po klatce - jest Adam Smoczyński ze Studia Ruchome Obrazki. Za muzykę do wyjątkowego spojrzenia na las odpowiada Marcin Wawruk oraz członkowie zespołu muzycznego Proforma.

Materiał filmowy był zbierany o różnych porach roku, dnia i nocy. Rozmaite konstrukcje - metalowe obręcze na drzewach, krótsze i dłuższe szyny - stanęły w typowym mazurskim lesie (nie w rezerwacie) tak, by nie przeszkadzały zwierzętom i spacerowiczom. Łącznie przez blisko dwa lata wykonano setki tysięcy klatek filmowych, pokazujących drzewa w ruchu i bezruchu. Dzięki temu las pokazał swoje niedostrzegalne ludzkim okiem oblicze.

Klatka po klatce powstała idea planety las - zasadzonej i pielęgnowanej ręką człowieka, którą swobodnie kształtują siły przyrody. Dzięki efektownemu zadzieraniu głowy do góry, ku niebu wraz z okiem kamery powstała ciekawa wizja plastyczna, która łączy przyrodę z kosmosem. Pierwsza scena filmu to właśnie przejście z Drogi Mlecznej do korzeni drzew.

Film miał premierę w piątek (9 grudnia) w olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. Przy okazji Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie - współproducent filmu - podpisał umowę z planetarium na wspólne, edukacyjne przedsięwzięcia.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Podpis #2134041 | 31.6.*.* 13 gru 2016 13:46

    Beznadziejna jakość.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. fyq #2133520 | 79.185.*.* 12 gru 2016 17:34

    szkoda, że nie było o tym informacji przed 9 grudnia

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz