Więcej klapsów na Warmii i Mazurach? Powstanie regionalny fundusz filmowy

2016-10-24 14:09:54 (ost. akt: 2016-10-24 14:28:13)
Więcej klapsów na Warmii i Mazurach? Powstanie regionalny fundusz filmowy

Zdjęcia do filmu "Habit i zbroja" nakręcono na zamku w Lidzbarku Warmińskim

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Mechanizm rozwijania i wspierania produkcji filmowych na Warmii i Mazurach powstanie w strukturach Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie od stycznia 2017 roku. Na potrzeby funduszu zarezerwowano w budżecie województwa pół miliona złotych, ale kwota może się zwiększyć, jeśli do inicjatywy dołączą partnerzy, choćby lokalne samorządy.

Zobacz także: Zdjęcia do nowego filmu o Krzyżakach kręcili na zamku w Lidzbarku Warmińskim Zdjęcia do nowego filmu o Krzyżakach kręcili na zamku w Lidzbarku Warmińskim 25 i 26 lipca na zamku w Lidzbarku Warmińskim ekipa filmowa kręciła sceny do nowej produkcji "Habit i zbroja" w reżyserii Pawła Pitery. Ten film może odmienić...
Decyzja zarządu województwa o otworzeniu regionalnego funduszu filmowego zbiegła się z 3. edycją WAMA Film Festivalu, który przyciągnął do Olsztyna ponad 140 akredytowanych gości z branży filmowej.

Do zadań nowego biura w CEiIKu, poza zarządzaniem funduszem, będzie należało również organizowanie festiwali filmowych oraz koncertów muzyki filmowej, promowanie dokonań artystycznych w sztuce filmowej związanych z regionem, a także gromadzenie, digitalizacja i udostępnianie materiałów filmowych i dźwiękowych.

Zazwyczaj procedury finansowania produkcji filmowych przez fundusze regionalne organizowane są w formie konkursów. Wygrywają projekty najsilniej związane z regionem. Często w umowach znajduje się zapis zobowiązujący producenta filmu do wydatkowania znacznej części otrzymanych środków w regionie. Ekspert namawiał do powołania regionalnej komisji filmowej, która uzupełni fundusz o niezbędną bazę informacyjną i logistyczną. Te dwa elementy mają przyciągnąć producentów filmowych i pozwolić na pełną filmową promocję Warmii i Mazur.

— Produkcja filmowa to czysty biznes — mówi szef Polskiej Komisji Filmowej Tomasz Dąbrowski. — Korzysta cała gospodarka: sfera usług, hotele, gastronomia, lokalni rzemieślnicy. Powstają nowe miejsca pracy, rozwija się turystyka filmowa. Taki fundusz przyciągnie produkcję filmową na Warmię i Mazury, a to z kolei stanie się bodźcem do rozwoju gospodarczego regionu.

Honorowi goście spotkania inaugurującego fundusz — Jerzy Hoffman i Janusz Majewski — są od lat związani z Warmią i Mazurami i od lat zabiegali o powstanie funduszu filmowego w regionie. Janusz Majewski podkreślał, że sam niejednokrotnie korzystał z dofinansowań pochodzących z regionalnych funduszy filmowych. Bez tych środków realizacja kilku jego projektów byłaby niemożliwa.

— W naszym świecie, niestety, bez pieniędzy kino nie powstaje — wyjaśniał mistrz Jerzy Hoffman. — Można samemu napisać książkę, namalować obraz, skomponować utwór, ale film bez pieniędzy nie powstanie. Mam nadzieję, że w tym, co w przyszłości stworzy polska kinematografia, ta wasza cegiełka będzie zauważalna.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Elfo #2096215 | 37.248.*.* 24 paź 2016 15:40

    Klapsy to moja stara lubi, najlepiej od sąsiada Brajana

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz