Zmarł Dariusz Szczygielski. Wieloletni prezes Stowarzyszenia Warnija miał 55 lat

2016-10-18 11:07:05 (ost. akt: 2016-10-18 11:08:49)
Zmarł Dariusz Szczygielski. Wieloletni prezes Stowarzyszenia Warnija miał 55 lat

Autor zdjęcia: arch. prywatne

Zawodowo związany był z fotografią reporterską, ale przede wszystkim kochał Olsztyn. Był inicjatorem wielu ważnych projektów miejskich, m.in. idei budowy kładek pieszo-rowerowych oraz szlaku spacerowego nad rzeką Wadąg. Ostatnio walczył o wzorcowe konsultacje w sprawie rewitalizacji Koszar Dragonów. Dariusz Szczygielski zmarł nagle w wieku 55 lat.

7 października zmarł Dariusz Szczygielski — wieloletni prezes Stowarzyszenia Warnija, pomysłodawa i redaktor pisma „Wadąg”, społecznik, który w swoje projekty angażował się całkowicie. Dbał w nich o precyzję i zachowanie istoty spraw, których dotyczyły. Był też wspaniałym kompanem w dyskusjach o Olsztynie. O jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Zaczął od propagowania idei budowy kładek pieszo-rowerowych oraz szlaku spacerowego nad rzeką Wadąg. Ten projekt odniósł sukces — jedna z kładek faktycznie powstała i dziś każdy mieszkaniec może z niej korzystać. Kolejnym przedsięwzięciem była próba przekonania władz miasta do zorganizowania prekonsultacji społecznych w sprawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla Lasu Miejskiego, przez który planowano zbudować linię wysokiego napięcia.

Były też i mniejsze, ale równie ważne wydarzenia, jak np. wspólne sprzątanie rzeki, wsparcie stowarzyszeń przy różnych apelach czy realizacja cyklu konferencji „Moje miasto, czyli jakie miasto? Olsztyn – miasto ogród?”.

Największym projektem była organizacja "Wzorcowych konsultacji społecznych na rzecz rewitalizacji Koszar Dragonów w Olsztynie”. Swoim uporem i pomysłowością przekonał do współpracy nie tylko nas ale kilka innych organizacji, łącznie z Urzędem Miasta — piszą społecznicy z Forum Rozwoju Olsztyna. Poręczając swoim majątkiem, zdobył na ten cel środki z Funduszy Norweskich, dzięki czemu konsultacje mogły być przeprowadzone profesjonalnie. Po ich zakończeniu w połowie 2015 r. bardzo aktywnie starał się zapewnić stopniową realizację ich wyników.

Dariusz Szczygielski odszedł nagle w wieku 55 lat. Pogrzeb odbędzie się we wtorek (18 października) o godz. 12 w kościele św. Józefa.


***
Stowarzyszenie „Warnija” powstało pod koniec 2008 roku z inicjatywy mieszkańców, których połączyła troską o spuściznę ich małej ojczyzny. Stąd też wzięła się jego nazwa. Celem jest przede wszystkim zachowanie i pielęgnacja odrębności dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego tego niewielkiego kraju, niegdyś samodzielnego księstwa.

W swoich działaniach przybliża współczesnym mieszkańcom Warmii jej historię i obyczajowość. Pokazuje miejsca wyjątkowe, popularyzuje gwarę, którą dziś znają już tylko nieliczni, przypomina legendy i podania, które niegdyś funkcjonowały w świadomości mieszkańców tej krainy.

Warnija włącza się w działania na rzecz ochrony warmińskiej przyrody, stale zagrożonej bezmyślnym działaniem człowieka. Aktywnie promuje ideę zrównoważonego rozwoju Warmii. Zawiązała się również po to, aby stworzyć instytucjonalno-prawne narzędzie, którym może się posłużyć każdy, kto chce wnieść swój wkład w zachowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Warmii. Niekoniecznie musi mieszkać na Warmii.


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. TB #2092027 | 19 paź 2016 09:15

  Darek był przede wszystkim fotoreporterem. Podróżował w ramach ekspedycji humanitarnych do pogrążonej w wojnie Jugosławii, Kazachstanu. Był jednym z pierwszych reporterów którzy pojechali do Czarnobyla po katastrofie w elektrowni. Był laureatem nagród, pisał scenariusze i realizował filmy dla telewizji. Darek był też w grupie, która zabiegała o Obywatelską Inicjatywę Uchwałodawczą w Olsztynie. Jest to o tyle ważne, że wyrok NSA który zapadł dzięki nim ma wpływ na wszystkie wspólnoty samorządowe w Polsce. To wymiar nieoceniony i (jeszcze) niedoceniany.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. :( #2091785 | 37.8.*.* 18 paź 2016 21:19

  Smutna informacja :(

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. k.maculewicz #2091335 | 81.190.*.* 18 paź 2016 13:29

  Trzymaj się tam Darku!!! i pilnuj naszego Wadągu:)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Cachorowski #2091322 | 94.254.*.* 18 paź 2016 13:17

  To zmarł 7 czy 18?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kebiz #2091288 | 88.156.*.* 18 paź 2016 12:26

   Smutne i dziwne. Dziesięć dni po śmierci publikujecie rodzaj nekrologu.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz