Wspomnienie Andrzeja Wajdy na otwarcie WAMA Film Festivalu w Olsztynie

2016-10-12 09:01:04 (ost. akt: 2016-10-12 15:44:23)
Wspomnienie Andrzeja Wajdy na otwarcie WAMA Film Festivalu w Olsztynie

Autor zdjęcia: Małgorzata Szwarc

Nie mogło być inaczej. Janusz Majewski, jeden z jurorów w konkursie głównym WAMA Film Festivalu rozpoczął święto kina w Olsztynie od wspomnienia Andrzeja Wajdy, który zmarł w niedzielę wieczorem (9.10). — Był człowiekiem kultury, który zasługiwał na niemodne dziś, ale cenne miano: porządnego człowieka.

22 filmy zupełnie za darmo i w towarzystwie 140 gości z branży kina z całego świata. We wtorek (11 października) rozpoczęła się trzecia edycja WAMA Film Festivalu. — Podobno cyfra 3 jest szczęśliwa. Życzę państwu na tym zaledwie i już trzecim festiwalu filmowym w Olsztynie dobrych projekcji i wspaniałych wrażeń — powiedział Jerzy Hoffman, uroczyście otwierając święto kina w sercu Warmii i Mazur.

Wcześniej jednak organizatorzy wywołali na scenę reżysera i jednego z członków jury festiwalu, Janusza Majewskiego. Nie mogło być inaczej. Wieloletni przyjaciel Andrzeja Wajdy wspomniał wielkiego mistrza. Opowiedział historię z czasów stanu wojennego, kiedy to dzięki poświęceniu starszego kolegi z łódzkiej Szkoły Filmowej udało się reaktywować Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

— Pamiętam go jeszcze z czasów łódzkiej filmówki, naszym łącznikiem był wtedy Romek Polański, który zagrał w jego pierwszym filmie (debiut kinowy pt. "Pokolenie" - przyp. red.). Potem poznaliśmy się znacznie lepiej... — zaczął Majewski. — Nie jest to dla mnie miła okoliczność. Znałem Andrzeja Wajdę bardzo dobrze, był mi bliską osobą, ale przede wszystkim porządnym człowiekiem. Nie wiem, dlaczego to określenie znika z naszego języka... Może po prostu jest coraz mniej porządnych ludzi. Proszę o chwilę ciszy...

Widzowie, którzy wypełnili jedną z sal kinowych Heliosa po brzegi uczcili pamięć wybitnego twórcy wstając z miejsc.

Ale show must go on. — Gdybym miał streścić ten festiwal w kilku słowach, rzekłbym, że najważniejsza jest wolność, prawa człowieka i to, żebyśmy mogli zawsze i wszędzie być sobą — powiedział Marcin Kot Bastkowski, twórca festiwalu, którego marzeniem było oddanie ducha regionu charakteryzującego się wielokulturowością. — Olsztyn, miasto tak doświadczone przez historię, to świetne miejsce, żeby o tym rozmawiać.

Dwujęzyczną ceremonię otwarcia poprowadził koordynator programowy WAMA Film Festivalu, Piotr Czerkawski. — Sam wybrałem film, który zobaczą państwo jako pierwszy: "Ja, Daniel Blake". Na swoją obronę powiem, że film zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, a więc najważniejsze wyróżnienie w Europie i na świecie. Reżyser filmu, Ken Loach staje w obronie wykluczonych, ale robi to bez patosu i zadęcia, za to z duża dozą poczucia humoru. Krzysztof Kieślowski powiedział kiedyś, że uwielbia tego reżysera tak bardzo, że mógłby mu nosić kawę na planie.

We wtorek widzowie WAMA FF 2016 mogli obejrzeć jeszcze dwa filmy: "Śmierć w Sarajewie" oraz "Dzieciństwo wodza". Międzynarodowe święto kina potrwa w Olsztynie do soboty (15 października). Na finał zaplanowano wręczenie festiwalowych nagród i występ Grzegorza Turnaua. W programie również pokazy filmów krótkometrażowych, animowanych i warsztaty.


Małgorzata Szwarc


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do POprzednej włądzy mizdrzył sie jak #2087759 | 88.156.*.* 13 paź 2016 09:35

  jak Dziewica. Taki chłop - nie chłop. Aż mi było wstyd za niego. Te minki robił takie słodziutkie. Ja bym go nawet patykiem nie dotknęła, a on miał 4 żony. Nie do wiary

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. "PorządnyCzlowiek" co miał 4 żony #2087753 | 88.156.*.* 13 paź 2016 09:31

  Może ten Wajda to Arab ????. Dla mnie to oślizgły facet.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. "PorządnyCzlowiek" co miał 4 żony #2087751 | 88.156.*.* 13 paź 2016 09:31

  Może ten Wajda to Arab ????. Dla mnie to oślizgły facet.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. klakier #2087520 | 5.172.*.* 12 paź 2016 22:35

  Gdzie ,kiedy ,co ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz