WAMA Film Festival 2016. Najlepsze filmy z całego świata w Olsztynie [PROGRAM]

2016-10-04 17:30:00 (ost. akt: 2016-10-10 11:23:39)
WAMA Film Festival 2016. Najlepsze filmy z całego świata w Olsztynie [PROGRAM]

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

10 filmów fabularnych z całego świata nagradzanych na trzech najważniejszych festiwalach filmowych: w Cannes, Berlinie i Wenecji. 12 polskich filmów krótkometrażowych, które wyznaczają trendy rodzimej kinematografii. Warsztaty filmowe i spotkania z twórcami. 11 października startuje WAMA Film Festival w Olsztynie. Wszystkie filmy za darmo można będzie zobaczyć w kinie Helios.

Hasłem tegorocznego festiwalu filmowego w Olsztynie, który potrwa od wtorku do soboty (11-15 października) jest tożsamość. — Festiwal wziął się z potrzeby mówienia o tym, czym jest wielokulturowość. Pochodzę z Iławy, moja szwagierka wyszła za mąż za Ukraińca i wtedy dopiero odczułem tę wielokulturowość na własnej skórze. Tożsamość ją natomiast determinuje, wpływa na to, jak funkcjonujemy w społeczeństwie. Tożsamość była naszym kluczem przy selekcji filmów, które pokażemy na festiwalu w Olsztynie — mówił podczas konferencji zapowiadającej wydarzenie Marcin Kot Bastkowski, dyrektor WAMY.

W konkursie głównym bierze udział dziesięć fabuł z całego świata, nagradzanych na międzynarodowych festiwalach w Cannes, Berlinie i Wenecji. — Powiem więcej, te filmy zdobywały nagrody publiczności na wszystkich festiwalach od San Sebastian do Kazimierza Dolnego — przekonuje Piotr Czerkwaski, koordynator programowy festiwalu. — Większość filmów pokażemy w Olsztynie jeszcze przed premierą w polskich kinach. Największą gratką i akcentem polskim będzie obraz "Zjednoczone stany miłości" w reżyserii Wasilewskiego. Film nagrodzono w 2016 roku w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem za scenariusz.

Kadr z filmu "Zjednoczone stany miłości" Tomasza Wasilewskiego:

Kadr z filmu

Poza tym podczas festiwalu zobaczymy dwanaście polskich filmów krótkometrażowych. — Rocznie w Polsce powstaje ok. 60-70 filmów 30-minutowych, które są zapowiedzią tego, co będzie się działo w polskim kinie za 3-4 lata. Wyłapaliśmy największe perełki. Nasz cel jest prosty: chcemy wysondować tendencje polskiego kina i pokazać je widzom w Olsztynie — mówi Maciej Dominiak, producent festiwalu.

Widzowie z Olsztyna będą mogli za darmo obejrzeć wszystkie filmy prezentowane podczas festiwalu w kinie Helios. — Wystarczy w dniu wyświetlania filmu odebrać z kasy kina wejściówkę — informuje Agnieszka Biłda, rzecznik prasowy festiwalu.

Jakie filmy zobaczymy podczas festiwalu w Olsztynie?

KONKURS GŁÓWNY - 12 FILMÓW

Na otwarcie festiwalu organizatorzy zaplanowali projekcję trzech filmów. Na początek "Ja, Daniel Blake". To uhonorowana najważniejszą nagrodą canneńskiego festiwalu niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak, gdy sam zacznie starać się o zasiłek, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń.

JA, DANIEL BLAKE / I, Daniel Blake

Wielka Brytania, Francja, Belgia 2016
reż. Ken Loach, obsada: Dave Johns, Hayley Squires, Sharon Percy

11 października 2016 / godz. 16:00
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina


***

Zaraz potem zobaczymy "Śmierć w Sarajewie", a właściwie najlepszy w Sarajewie Hotel Europa. 28 czerwca 2014 roku, w rocznicę stulecia zamachu, który doprowadził do I wojny światowej, również ktoś zginie. Głosy dyplomatów nawołujących do porozumienia między narodami nie dotrą do wszystkich. Nieopłacani od miesięcy pracownicy hotelu planują strajk. Czy uda im się osiągnąć cel?

ŚMIERĆ W SARAJEWIE / Death in Sarajevo

Francja, Bośnia i Hercegowina 2016
reż.: Danis Tanović, obsada: Snezana Markovic, Izudin Bajrovic, Vedrana Seksan

11 października 2016 / godz. 18:30
ino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina


***

Na koniec wtorkowego wieczoru zobaczymy "Dzieciństwo wodza". Akcja filmu toczy się tuż po I wojnie światowej w podparyskiej wsi, w domu amerykańskiego dyplomaty który pracuje nad Traktatem Wersalskim, przez co rzadko bywa w domu. Jego żona to sfrustrowana kosmopolitka i konserwatywna protestantka w jednej osobie. Ich synek czuje się osamotniony – wysokie IQ podszeptuje mu coraz bardziej radykalne formy buntu…

DZIECIŃSTWO WODZA / Childhood of a Leader

Wielka Brytania, Francja, Węgry 2015
reż.: Brady Corbet, obsasda: Robert Pattinson, Stacy Martin, Liam Cunningham

11 października 2016 / godz. 20:30
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina


***

W środę (12 października) na pierwszy ogień pójdzie "Soy Nero". Nero żyje amerykańskim snem. Marzy o obywatelstwie i kraju, który da mu szansę. Co prawda urodził się w Stanach, ale po atakach na World Trade Centre został deportowany do Meksyku. Postanawia nielegalnie przekroczyć granicę i wstąpić do armii, by dostać amerykańskie obywatelstwo. Czy to wystarczy aby nie patrzono na niego podejrzliwie? Czy przypadkiem nie jest ofiarą politycznej rozgrywki?

SOY NERO / Soy Nero

Niemcy, Francja, Meksyk, USA 2016
reż.: Rafi Pitts, obsada: Rory Cochrane, Khleo Thomas, Michael Harney

12 października 2016 / godz. 16:00
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina


***

Potem zobaczymy "Krainę oświeconych". Kręcona przez kilka lat dokumentalna epopeja o Afganistanie, ukazanym przez pryzmat nieznanej wcześniej prawdziwej historii. Na tle spektakularnych panoram afgańskiego krajobrazu, reżyser ukazuje nam przejmujące losy młodego Gholama, który szefuje gangowi złożonemu z nastoletnich chłopców z plemienia Kuchi.

KRAINA OŚWIECONYCH / The Land of the Enlightened

Belgia, Irlandia, Holandia, Niemcy, Afganistan 2016
reż.: Pieter-Jan De Pue, obsada: Gholam Nasir, Khyrgyz Baj, Noor, Zulfu

12 października 2016 / godz. 18:30
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina


***

Na zakończenie środowego wieczoru projekcja filmu "Praktykant". Młody Aiman znajduje zatrudnienie w malezyjskim więzieniu o zaostrzonym rygorze. Zaangażowanie i sumienność 28-latka zwracają uwagę Rahima, więziennego kata w wieku przedemerytalnym. Kiedy asystent Rahima nagle rezygnuje z pracy, kat zwraca się do Aimana z propozycją objęcia stanowiska. Sprawy się komplikują, gdy wychodzi na jaw, że obu mężczyzn łączy mroczna tajemnica z przeszłości…

PRAKTYKANT / Apprentice

Singapur, Niemcy, Francja, Hongkong, Katar 2016
reż.: Boo Junfeng, obsada: Firdaus Rahman, Wan Hanafi Su, Mastura Ahmad

12 października 2016 / godz. 20:30
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn


***

Czwartkowe projekcje rozpocznie "Słońce w zenicie". Przejmująca historia miłosna wpisana w burzliwą historię serbsko-chorwackich stosunków. Chorwacki kandydat do Oscara i zwycięzca Nagrody Jury sekcji Un Certain Regard w Cannes. Trzy pary zakochanych przez kolejne dekady zmagają się z uprzedzeniem i nienawiścią etniczną wobec swoich wybranków.

SŁOŃCE W ZENICIE / The High Sun

Chorwacja, Serbia, Słowenia 2015
Reż.: Dalibor Matanic, obsada: Tihana Lazovic, Goran Markovic, Nives Ivankovic

13 października 2016 / godz. 16:00
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn***

Jako drugi w czwartek zobaczymy film w reżyserii Natalie Portman pt. "Opowieść o miłości i mroku". To ekranizacja bestsellerowej powieści autobiograficznej Amosa Oza. Przejmująca historia dzieciństwa i dorastania jednego z najwybitniejszych pisarzy XXI wieku. Oz wspomina dzieciństwo u boku rodziców: pragmatycznego Ariego i marzycielskiej, obdarzonej niezwykłą wyobraźnią Fani. Nieszczęśliwa w małżeństwie matka Amosa ukojenie znajdowała w opowiadaniu ukochanemu synowi niesamowitych historii z pogranicza jawy i snu. Z czasem opowieści były coraz bardziej mroczne i niezrozumiałe, by w końcu stać się rzeczywistością… Jak bardzo zmieni to życie chłopca, który wkrótce zostanie światowej sławy pisarzem?

OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI I MROKU / A Tale of Love and Darkness

Izrael, USA 2015
reż.: Natalie Portman, obsada: Natalie Portman, Gilad Kahana, Amir Tessler

13 października 2016 / godz. 18:30
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina


***

Czwartkowe projekcje zakończy film "Nieznajoma dziewczyna". Kiedy lekarka Jenny uczy swojego praktykanta przestrzegania godzin pracy, jeszcze nie wie, że respektowanie tych zasad wkrótce zmieni i jej życie. A stanie się tak, ponieważ do jej drzwi – ale już po godzinach pracy – zapuka pewna młoda kobieta… Choć, pokazywany w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes, film „Nieznana dziewczyna” braci Dardenne na pierwszy rzut oka mógłby wydać się kryminałem, pozostaje w pierwszej kolejności przejmującym kinem społecznym.

NIEZNAJOMA DZIEWCZYNA / The Unknown Girl

Belgia, Francja 2016
reż.: Jean-Pierre i Luc Dardenne, obsada: Adèle Haenel, Olivier Bonnaud, Jérémie Renier

13 października 2016 / godz. 20:30
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina


***

Pokaz festiwalowych filmów w sobotę (15 października) przed południem zwieńczy projekcja fabuły polskiego reżysera Tomasza Wasilewskiego. Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat w transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia.

ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI / United States of Love

Polska, Szwecja 2016
Reż.: Tomasz Wasilewski, obsada: Obsada: Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak

15 października 2016 / godz. 11:00
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina


***

KONKURS FILMÓW KRÓTKICH - 12 FILMÓW

Organizatorzy festiwalu zaplanowali projekcje filmów krótkich w trzech blokach na piątek (14 października). Poniżej rozkład jazdy.

OTWARCIE / The Opening

14 października 2016 / godz. 16:00
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina

Polska 2016. Reżyseria i scenariusz: Piotr Adamski
Obsada: Małgorzata Hajewska–Krzysztofik, Zbigniew Libera, Edyta Torhan, Sebastian Gawłowski, Jasmin Soljanin, Irena Kołodziejak, Dariusz Pietraszewski, Karol Woźniak, Elżbieta Studniarek

Właścicielka galerii otwiera niezwykłą wystawę. Terminalnie chory artysta chce umrzeć na oczach widzów. Przywieziony ze szpitala w stanie agonii, zostaje wyeksponowany w galerii niczym obiekt. Na wernisaż przybywają goście.

***

SPOWIEDŹ / Confession

14 października 2016 / godz. 16:00
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina

Polska 2015. Reżyseria i scenariusz: Eliasz Waszczuk
Obsada: Julianna Dorosz, Dariusz Siastacz, Adam Krawczuk, Piotr Waligórski, Jerzy Machowski, Aleksandra Górska, Paweł Jabłoński, Filip Gurłacz, Rafał Rosiak, Helena Radzikowska, Małgorzata Rytel, Olga Ryl-Krystianowska, Ju

Historia Ukrainki, która próbuje się dostać do szkoły aktorskiej w Polsce. Podczas egzaminu przypomina sobie traumatyczne momenty ze swego życia.

***

MATKA / Mother

14 października 2016 / godz. 16:00
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina

Polska 2016. Reżyseria i scenariusz: Piotr P. Gołębiowski
Obsada: Dorota Kuduk, Jakub Kotyński, Łukasz Matecki, Marek Włodarczyk, Jarosław Domin, Zuzanna Nowocień, Martyna Fabijańska

Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce na przełomie 1943/1944 roku w podwarszawskim Legionowie. Oficerowie niemieccy Spiller (Marek Włodarczyk), Rode (Łukasz Matecki) oraz Klingemann (Jarosław Domin) postanawiają zająć na swoją kwaterę dom zamieszkiwany przez czteroosobową rodzinę Pełków: Otylię (Dorota Kuduk), Czesława (Jakub Kotyński) oraz dwójkę małych dziewczynek Terenię (Zuzanna Nowocień) i Janię (Martyna Fabijańska). Od tej pory życie całej rodziny zawisa na włosku.

***

SPOTKANIE / The Meet

14 października 2016 / godz. 16:00
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina

Polska-Białoruś 2015. Reżyseria i scenariusz: Ina Hrabarenka
Obsada: Viktor Rybczinski, Anna Polupanova

Emerytowany mężczyzna prowadzi samotne życie. Unika ludzi i każdy dzień spędza dokładnie tak samo jak poprzedni. Ale pewnego dnia dochodzi do spotkania, które wszystko zmienia.

***

NIESTRUDZENI WĘDROWCY / Restless Wanderers

14 października 2016 / godz. 18:00
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina

Polska 2016. Reżyseria i scenariusz: Kalina Alabrudzińska
Obsada: Katarzyna Kwiatkowska, Łukasz Konopka, Krzysztof Czeczot, Karolina Piechota, Anna Prus, Dobromir Dymecki, Monika Mariotti, Katarzyna Ankudowicz, Karolina Porcari, Agnieszka Roszkulec, Konrad Bojar, Krzysztof Szymański, Ewa Sacewicz, Miłosz Sakowski

Konstancja ma czterdzieści lat, więc w sam raz, żeby mieć już męża, dziecko i kochanka z siłowni. Ale nie ma. Ma za to własny biznes, słabość do kebabów i gromadę nieznośnie szczęśliwych koleżanek. W końcu jednak postanawia odmienić swój los i zostać matką. Tak trafia do gabinetu Klaudii w banku nasienia. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że nagle zaczyna układać się jej w miłości.

***

FLY ALONE / Fly Alone

14 października 2016 / godz. 18:00
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina

Polska 2015. Reżyseria i scenariusz: Klaudia Bielecka
Obsada: Helena Sujecka, Bartłomiej Kwiatkowski

Polskie wybrzeże, końcówka lata. Samotna dziewczyna borykająca się z Zespołem Tourette'a spotyka na plaży chłopaka puszczającego latawiec. Jest zafascynowana kontrolą, jaką ma on nad lotem. Jej samej brakuje kontroli nawet nad własnym ciałem. Tymczasem chłopak, pod którego zachowaniem i obsesjami kryje się Zespół Aspergera, dotąd zawsze „latał sam”. Teraz na jego drodze pojawia się nieznajoma, która burzy istniejący porządek.

***

ZŁE UCZYNKI / Bad Deeds

14 października 2016 / godz. 18:00
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina

Polska 2016. Reżyseria i scenariusz: Piotr Domalewski. Obsada: Jan Peszek, Olaf Marchwicki, Katarzyna Krzanowska, Filip Perkowski, Łukasz Konopka

Maks, dziesięcioletni syn szpitalnej sprzątaczki, zostaje przyłapany na próbie kradzieży portfela jednego z pacjentów. Poszkodowany staruszek postanawia nie zgłaszać kradzieży, ale w zamian prosi Maksa o wykonanie trzech zadań. Te okażą się o wiele trudniejsze niż spodziewa się Maks.

***

ROWER / The Bicycle

14 października 2016 / godz. 18:00
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina

Polska 2016. Reżyseria i scenariusz: Adam Hartwiński
Obsada: Oskar Sadziak, Johannes Segui, Jan Wojciechowski, Arkadiusz Detmer, Julia Kalinowska

Zawieszony pomiędzy dwoma odmiennymi kulturami i językami, syn polskiego emigranta w Szwecji stawia czoła rzeczywistości świata dorosłych.

***

POWRÓT / The Return

14 października 2016 / godz. 20:00
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina

Polska 2016. Reżyseria: Damian Kocur. Scenariusz: Damian Kocur, Yulia
Obsada: Magdalena Czerwińska, Kobas Laksa, Jonatan Borowski, Jadwiga Przybylska, Jadwiga Adamska, Małgorzata Metyk, Dorota Makara, Alicja Wolak, Franciszek Kocur

Ania wychodzi na pierwszą, trzydziestogodzinną przepustkę z zakładu karnego. W domu czekają na nią mąż i kilkuletni syn. Wszystko jest ustalone – w czasie przepustki mają w trójkę opuścić kraj. Jednak przed ucieczką Ania postanawia rozliczyć się z przeszłością.

***

DOPADO / Dopado

14 października 2016 / godz. 20:00
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina

Polska 2016. Reżyseria i scenariusz: Piotr Więckowski
Obsada: Łukasz Musiał, Elizabeth Duda, Manon Chammah, Tomasz Mandes, Karolina Porcari, Teo Urbański

Jest wieczór. Alex próbuje uśpić swoją trzyletnią córeczkę Emilie, śpiewając jej kołysanki. Emilie odpowiada: „Nie chcę spać, tatusiu. Gdzie jest szklana kula?” Żona Aleksa, Flo, mama Emilie, dzwoni z informacją, że wróci późno. Alex zaczyna się niepokoić. Emilie nadal nie chce spać i szuka szklanej kuli…

***

LOKATORK / Tenants

14 października 2016 / godz. 20:00
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina

Polska 2015. Reżyseria: Klara Kochańska. Scenariusz: Klara Kochańska, Kasper Bajon. Obsada: Julia Kijowska, Beata Fudalej, Diana Zamojska, Joanna Drozda, Paweł Królikowski, Sławomir Orzechowski, Miron Jagniewski, Maciej Boruc

Justyna, samotna trzydziestoparolatka, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka. Czasem marzenie może spełnić się jako koszmar…

***

PIERWSZE / First

14 października 2016 / godz. 20:00
Kino HELIOS – Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16, Olsztyn
wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie kina

Polska 2015. Reżyseria i scenariusz: Monika Majorek. Obsada: Tymoteusz Skorupka, Zofia Wojciechowska, Mirosław Jękot, Stefan Szmidt

Pierwsze radości i pierwsze rozczarowania jedenastoletniego Małego, który w czasie wakacji przyjeżdża z ojcem do dziadka na Ukrainę. Film o odkrywaniu relacji między światem dorosłych a światem dzieci.

***

Na piątek (14 października) organizatorzy zaplanowali jeszcze jedną niespodziankę. O godz. 17:00 rozpocznie się pokaz specjalny hiszpańskiego filmu "Mury" w reżyserii Pablo Iraburu i Migueltxo Moliny.

Upadek Muru Berlińskiego dawał nadzieję, że fizyczny podział świata odchodzi do przeszłości. Rzeczywistość okazała się przekorna – stało się odwrotnie. Nigdy wcześniej nie powstało tak wiele zasieków, płotów i ścian. Film to dokumentalna opowieść o życiu po obu stronach murów i o łączących obie strony marzeniach, nadziejach i obawach.

Po seansie odbędzie się dyskusja pod hasłem „TOŻSAMOŚĆ”, w której wezmą udział goście festiwalu.


***

Gratką festiwalu będzie zapewne monodram Wojciecha Solarza, kontrowersyjny i demaskatorski, oparty na tekście Michała Walczaka. Twórcy nawiązują tym spektaklem do amerykańskiej tradycji komediowych monologów – formy pośredniej między przedstawieniem teatralnym a kabaretem.

Kontrowersyjny One Man Show, powstały we współpracy z historykami i archeologami. Na oczach widzów Pan Rekonstruktor będzie przenosił się w czasie. Poznamy dawne obyczaje, zapomniane języki i wojny. Poznamy przeszłość, żeby wiedzieć jaka będzie przyszłość. Rekonstruktor odsłoni najboleśniejsze polskie traumy, rozdrapie ukryte rany. Bo jest on połączeniem detektywa, szamana i Bogusława Wołoszańskiego. Przed nimi nic się nie ukryje, nie istnieją dla niego żadne wątpliwości, zagadki. Kobiety go kochają, mężczyźni mu zazdroszczą, dzikie zwierzęta ustępują mu z drogi.

REKONSTRUKTOR
monodram Wojciecha Solarza

Piątek, 14 października 2016 r.
godz. 22:00 – 23:15, Vinyl Pub, ul. Piastowska 4a, Olsztyn

***

Zwieńczeniem Festiwalu będzie uroczyste rozdanie nagród. Ceremonia Finałowa odbędzie się 15 października 2016 r. w Kinie HELIOS. Wydarzenie uświetni koncert Grzegorza Turnaua z autorskim repertuarem artysty, przygotowanym specjalnie na ceremonię finałową WAMA Film Festival.

W trakcie ceremonii poznamy zwycięzców Konkursu Głównego (fundatorem nagrody Grand Prix w konkursie Głównym jest Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, pan Gustaw Marek Brzezin), Konkursu Filmów Krótkich (nagrodę główną w Konkursie ufunduje Multimedia Polska – partner Festiwalu) oraz nazwiska filmowców nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego, najstarszych polskich nagród promujących młode talenty filmowe.

Wstęp na uroczystość za okazaniem zaproszeń, identyfikatorów lub wejściówek pobranych w kasie kina.

— To dopiero trzecia edycja festiwalu filmowego na Warmii i Mazurach. Młodzi entuzjaści zaczynali od zera i okazało się możliwe zrealizowanie projektu bez dużych pieniędzy, bez znajomości i podparcia politycznego. Stało się to na dobrej glebie, bo jak widać obrodziło w tym roku wspaniałymi wydarzeniami. Życzę państwu ciekawych pytań, dobrych odpowiedzi, interesujących spotkań z wieloma twórcami z wielu krajów — mówi Jerzy Hoffman, wybitny reżyser i ambasador WAMA Film Festivalu.

***

W skrócie — WAMA Film Festival w Olsztynie to:

>> Konkurs Główny - Międzynarodowy Konkurs Koprodukcji Filmowych
>> Konkurs Filmów Krótkich
>> Kinographe - School of Filmmaking - międzynarodowy program edukacji filmowej młodzieży, jeden z elementów Programu UE Erasmus+
>> Polsko-Ukraińskie Warsztaty Reportażu Filmowego
>> filmowa sekcja dziecięca oraz program edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży
>> pokazy specjalne i spotkania z filmowcami
>> New Film Tools In Youth Works - międzynarodowe warsztaty dla edukatorów i animatorów, jeden z elementów Programu UE Erasmus+
>> spotkanie przedstawicieli polskiej branży filmowej z władzami wojewóztwa warmińsko-mazurskiego w kontekście powołania Regionalnego Funduszu Filmowego
>> "Rekonstruktor" - monodram Wojciecha Solarza, członka festiwalowego jury
>> Gala finałowa i wręcznie nagród. Grzegorz Turnau wystąpi z recitalem jako gość specjalny
>> retrospekcje WAMA Film Festival organizowane na terenie wojewóztwa warmińsko-mazurskiego (wybrane kina w regionie pokażą filmy nagrodzone podczas ubiegłorocznego festiwalu)


Małgorzata Szwarc


Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Głowa #2080899 | 89.228.*.* 5 paź 2016 12:28

  Seanse za darmo, aby wciskać ludziom głupotę do głów!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kebiz #2080605 | 88.156.*.* 5 paź 2016 08:59

  Dobrze, że nie ginie tradycja festiwali filmowych w Olsztynie: źle że wszystko dzieje się na olaboga, bez o wiele wcześniejszych zapowiedzi z podaniem tytułów filmów i terminów ich prezentowania. Jak zwykle co nagle po diable !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Taaa... #2080468 | 89.228.*.* 4 paź 2016 23:56

   Tak, zmieszać wszystkich (niech się kłócą i zabijają) i rządzić. Wiadomo kto ma rządzić. Ale to już nie przejdzie.... Sprawa się rypła.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Marian #2080101 | 89.228.*.* 4 paź 2016 17:53

   Bajeczka pt. wielokulturowość jest okrutna pełna mordów i bratobójczych wojen. Przyczyniła się także do upadku silnej Polski. Dlatego przestańcie już tumanić lud polski swoimi dziełami a zajmijcie się pożyteczną pracą u podstaw, kochani tfurcy zmieszani w tym tyglu, co to nie wiecie kim jesteście. Bo 98% polskiego społeczeństwa wie kim jest i skąd pochodzi i nie potrzebuje się określać.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. Ciekawe #2080100 | 178.235.*.* 4 paź 2016 17:53

    ile pieniędzy publicznych skonsumują organizatorzy tego festiwalu za puszczenie kilku filmów w kinach bynajmniej i to pewnie za dość słone bilety?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)