Nowy film Andrzeja Wajdy polskim kandydatem do Oscara!

2016-09-28 14:17:12 (ost. akt: 2016-09-28 14:17:32)
Nowy film Andrzeja Wajdy polskim kandydatem do Oscara!

Autor zdjęcia: Anna Włoch, Akson Studio

Komisja Oscarowa złożona z przedstawicieli polskiego środowiska filmowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wybrała film "Powidoki" w reżyserii Andrzeja Wajdy na polskiego kandydata do Oscara w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny".

— Po długiej i interesującej dyskusji, większością głosów, przy akceptacji odmiennego wyboru niektórych członków, Komisja Oscarowa wybrała film "Powidoki" Andrzeja Wajdy na polskiego kandydata do Oscara — czytamy w uzasadnieniu wyboru komisji, w skład której weszli przedstawicieli polskiego środowiska filmowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, m.in. Sławomir Idziak, Agnieszka Holland, Jacek Bromski, Jakub Duszyński i Katarzyna Mazurkiewicz.

Według członków komisji film "Powidoki" ma dużą szansę zyskać przychylność Amerykańskiej Akademii Filmowej, której członkom tak bliskie są ideały obywatelskiej wolności i swobody.

— Andrzej Wajda zawsze w sposób szczególny odnosił się do bohaterów i ich osobistych historii. Stawiając człowieka w centrum swojego zainteresowania, nie uchyla się od wnikliwej analizy jego złożonych relacji z często brutalnie ingerującym w życie jednostki światem. Dziś warto docenić tych, którzy konsekwentnie i z wielką odpowiedzialnością potrafią pokazać los ludzki w jego indywidualnym, intymnym wymiarze, ale i w konfrontacji z niosącą zagrożenia rzeczywistością (...). W naszej ocenie film "Powidoki" Andrzeja Wajdy będzie w tym roku najlepiej reprezentował polską kinematografię w trudnej rywalizacji oscarowej.— argumentuje komisja.

Andrzej Wajda jest twórcą niezwykle cenionym wśród członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, laureatem Oscara za całokształt twórczości, którego filmy były czterokrotnie nominowane w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.


Bohaterem filmu "Powidoki" jest Władysław Strzemiński, artysta, który doświadczył w czasach socrealizmu dramatycznych skutków swoich wyborów artystycznych. W rolę głównego bohatera wcielił się Bogusław Linda. Na ekranie partnerują mu m.in. Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz i Krzysztof Pieczyński. Autorem scenariusza jest Andrzej Mularczyk, a autorem zdjęć Paweł Edelman. Producentem filmu jest Akson Studio, a koproducentami Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska, EC1 Łódź - Miasto Kultury i Fundacja Tumult. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światowa premiera "Powidoków" odbyła się podczas 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, film Andrzeja Wajdy został znakomicie przyjęty przez widzów i krytyków filmowych. W najbliższym czasie zostanie pokazany na kilku prestiżowych międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Chicago, Rzymie i Busan.

Specjalny przedpremierowy pokaz filmu w Polsce miał miejsce podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

źródło: mat. Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB