Fronczewski i Czubówna czytają bajki pisarza z Olsztyna

2016-09-16 07:00:00 (ost. akt: 2016-09-18 15:46:24)
Fronczewski i Czubówna czytają bajki pisarza z Olsztyna

Autor zdjęcia: Mariusz Szwonder

12 gwiazd, 32 bajki, jeden audiobook. Mariusz Szwonder, olsztyński bajkopisarz, namówił znanych aktorów i lektorów z całej Polski do głośnego odczytania i nagrania swoich tekstów sprzed lat. — Wychowałem się m.in. na głosie Piotra Fronczewskiego i chciałem pasję słuchania przekazać kolejnym pokoleniom — mówi autor "Małego Świata".

— Jak zostaje się bajkopisarzem?
— To bardzo trudna sztuka... Zacząłem pisać w czasach studenckich, czyli 15 lat temu. Moje bajki były publikowane tylko w prasie, potem trafiły do szuflady. Odłożyłem tę pasję na bok. Podczas wizyt w przedszkolach, gdzie robię zdjęcia na zlecenie, chętnie czytam je dzieciom i urządzam słuchowiska. Żyjemy w kulturze obrazkowej, myślę, że warto od najmłodszych lat przyzwyczajać dzieci do słuchania, a przy tym rozwijać ich wyobraźnię. Postanowiłem więc odkurzyć moje teksty sprzed lat i dać im nowe życie za pośrednictwem audiobooka.

"Mucha-kłamczucha", tekst: Mariusz Szwonder, czyta: Piotr Fronczewski >>> Kliknij, żeby posłuchać

— Trudno było namówić do współpracy uznanych aktorów i lektorów?
— Pół roku walczyłem o Piotra Fronczewskiego, tymczasem Teresa Budzisz-Krzyżanowska zgodziła się od razu. Zainteresowałem moim projektem studio muzyczne w Warszawie, które zrzesza znane i lubiane głosy, dzięki temu było mi troszeczkę łatwiej. Bajki, które składają się na audiobook pt. "Mały Świat" czyta dokładnie dwunastu artystów: Jarosław Boberek, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krystyna Czubówna, Piotr Fronczewski, Tomasz Knapik, Marta Mazurek, Marian Opania, Aleksandra Padzikowska, Olga Pastuszka, Sara Szymczak, Janusz Zadura, Wiktor Zborowski. Każdy z nich ma inną osobowość, przejawiającą się również w głosie. Zależało mi na tym, żeby oprócz popularnych dziś aktorów i lektorów przybliżyć dzieciom głosy sprzed lat, przy których ja się wychowywałem, a tym samym przekazać pasję słuchania kolejnym pokoleniom.

— Pana bajki przypadły artystom do gustu?
— Piotr Fronczewski zakochał się w bajce pt. "Urodziny Ś". Pani Teresa była pod wrażeniem całego przedsięwzięcia. Krystyna Czubówna trzyma kciuki za to, żeby moje teksty ukazały się w druku. Najwięcej satysfakcji przynoszą jednak uśmiechy dzieci, które słuchają moich bajek z zapartym tchem.

"Urodziny Ś", tekst: Mariusz Szwonder, czyta: Piotr Fronczewski >>> Kliknij, żeby posłuchać

— Wszystko wskazuje na to, że powinien pan wrócić do pisania bajek.
— Dostałem nawet zlecenie od dzieciaków, żeby napisać bajkę o Kaczce Krysi, mojej asystentce. Na co dzień zabieram gumową Kaczkę Krysię na zdjęcia do przedszkoli, sprawia dzieciom mnóstwo radości. Może właśnie dlatego zdecyduję się wrócić do pisania... Dzięki dzieciom wszystko jest możliwe, one mnie motywują.

Rozmawiała Małgorzata Szwarc

Mariusz Szwonder (ur. 1977) — bajkopisarz, surdopedagog, polonista, członek Stowarzyszenia Autorów Polskich. Mieszkaniec Olsztyna. Współpracuje z wieloma artystami (m.in. z Piotrem Fronczewskim, Wiktorem Zborowskim, Krystyną Czubówną, Marianem Opanią, Teresą Budzisz-Krzyżanowską, Jarosławem Boberkiem, Tomaszem Knapikiem) oraz z Fundacją Mam Marzenie, Fundacją ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, a także z portalem CzasDzieci.pl.

Autor blisko 200 publikacji prasowych dla dzieci oraz zbioru bajek w formie audiobooka pt. "Mały Świat". Do tego właśnie projektu zaprosił znanych i lubianych.

Mariusz Szwonder jest laureatem wielu konkursów literackich; dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Edukacji Narodowej, m.in. za swoją działalność na rzecz najmłodszych.

Audiobook pt. "Mały Świat" (71 minut) powstał jako projekt charytatywny, głównie z myślą o podopiecznych Fundacji Mam Marzenie. Płyta trafi również do pewnej liczby bibliotek, świetlic przyszpitalnych dla dzieci, do domów dziecka. Ponadto "Mały Świat" znajdzie swoje miejsce na portalu CzasDzieci.pl. Cel jest prosty: uzbierać (pierwszy) milion uśmiechów.Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Arek Ł. #2066345 | 88.156.*.* 16 wrz 2016 10:02

  Gratuluję i zazdroszczę panu takich znajomości. Sam piszę wierszo-bajki, więc wiem co pan czuje. Pozdrawiam i życzę wiele sukcesów.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. bobby #2066268 | 92.60.*.* 16 wrz 2016 08:57

   Super! Ale koniecznie powinno trafić również do sprzedaży! :)

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. tekla #2066244 | 5.172.*.* 16 wrz 2016 08:31

   a mówią, że już wszystko odkryto, napisano, wyśpiewano - a tu, proszę !!! Można? można i to z najlepszymi. Wielkie gratulacje - spełnienie super marzeń :))

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Janusz:Ojciec Delfiny,Rodżera,Ala iDżesiki #2066212 | 83.9.*.* 16 wrz 2016 07:46

   Włączcie na yutube jak Kononowicz czyta bajki, prawdziwa klasa.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Kebiz #2066210 | 88.156.*.* 16 wrz 2016 07:43

   Serdeczne gratulacje dla obu Panów ! Nie wiedziałem, że mamy w Olsztynie takiego utalentowanego bajarza. Duże uznanie(!) i życzenia spopularyzowania tych sympatycznych opowiastek w całym kraju.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. Monte #2066204 | 94.254.*.* 16 wrz 2016 07:35

   Olsztyn to te miasto z wodnymi tramwajami?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  6. ja #2066199 | 80.55.*.* 16 wrz 2016 07:02

   aaaaa z Olsztyna no tak słynny ten nasz Olsztyn na cały świat

   ! - + odpowiedz na ten komentarz