Inauguracja 71 sezonu artystycznego w Warmińsko- Mazurskiej Filharmonii

2016-09-12 09:11:44 (ost. akt: 2016-09-12 09:16:20)
Inauguracja 71 sezonu artystycznego w Warmińsko- Mazurskiej Filharmonii

Autor zdjęcia: Materiały prasowe Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

16 i 17 września w Warmińsko-Mazurska Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie odbędzie się koncert inaugurujący 71 sezon artystyczny 2016/2017. Jako solistów koncertów usłyszymy dwóch wybitnie utalentowanych młodych pianistów, którzy zagrają jeden z koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. W dniu 16 września (piątek), o godz.19 wystąpi Szymon Nehring, który wykona II Koncert fortepianowy f-moll op.21, w sobotę 17 września, o godz.18 Krzysztof Książek zaprezentuje I Koncert fortepianowy e-moll op.11.

Przed wykonaniem koncertów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego w pierwszej części koncertu pianiści wystąpią z recitalem fortepianowym złożonym z kompozycji Fryderyka Chopina. I tak w piątkowy wieczór Szymon Nehring zaprezentuje publiczności: Mazurki op. 33, Etiudy op. 25 nr 1, 4, 7, 11, 12, oraz Fantazję f-moll op. 49.W sobotę w programie wykonywanym przez Krzysztofa Książka usłyszymy: Fantazję f-moll op. 49, Preludium cis-moll op. 45, trzy Mazurki op. 50 i Polonez fis-moll op. 44.Pomimo młodego wieku pianistów, ich dorobek artystyczny obfituje w wiele znaczących wydarzeń, dzięki którym należą oni do najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce.

Szymon Nehring ( ur.1995) - dzięki znakomitym występom w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina jako jedyny Polak zagrał w finale konkursu otrzymując później wiele zaproszeń koncertowych z Polski i z zagranicy. Artysta obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. S. Wojtasa. Wcześniej przez 11 lat uczył się w klasie fortepianu O. Łazarskiej w P.O.S.M. I st. im. M. Karłowicza w Krakowie i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie. Regularnie uczestniczy w konkursach i festiwalach. Do jego ostatnich osiągnięć artystycznych należą I miejsce i 6 nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014 r.) i I nagroda w konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014 r.). W 2015 r. wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina i otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych, w tym za stworzenie wybitnej kreacji artystycznej oraz za zasługi dla muzyki polskiej.

W listopadzie 2015 r. ukazała się jego debiutancka płyta CD z muzyką polskich kompozytorów, która dotychczas została wyróżniona nagrodą polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii Album roku recital solowy, a także Jokerem magazynu Crescendo oraz nagrodą Supersonic magazynu Pizzicato. W grudniu tego samego roku odbył trasę koncertową wraz z Santander Orchestra występując z Koncertem fortepianowym e-moll Chopina w najlepszych polskich salach koncertowych Lusławic, Wrocławia, Katowic, Warszawy i Szczecina.

Koncertował w takich krajach jak Rosja, Estonia, Ukraina, Węgry, Austria, Niemcy, Francja, Norwegia, Włochy oraz Kanada. Najbliższe plany koncertowe artysty obejmują występy w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Płd., koncerty w Paryżu i Strasburgu oraz w wielu miastach w całej Polsce. Szymon Nehring jest stypendystą Fundacji Pro Musica Bona (od 2010r), a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010 r.). W 2015 r. został laureatem stypendium K. Zimermana.

Solista sobotniej (17.09.) inauguracji sezonu w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Krzysztof Książek (ur. 1992) r. jest półfinalistą i laureatem dwóch nagród pozaregulaminowych na XVII Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie. Rozpoczął naukę w wieku 9 lat w klasie fortepianu mgr G. Hesko- Kołodzińskiej i ukończył PSM I st. im. S. Wiechowicza w Krakowie. W latach 2005-2016 kształcił się pod okiem prof. S. Wojtasa, najpierw jako uczeń POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie, a następnie Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom licencjacki). W 2016 roku ukończył Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Laureat najwyższych nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych: X Konkurs Pianistyczny im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej- I miejsce, Grand Prix, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworów Chopina oraz nagroda japońskiej grupy sponsorów Kigoukai w formie koncertów w Japonii (Płock 2008), The International Chopin Piano Competition- I miejsce, Grand Prix, nagroda specjalna (Lwów, Ukraina 2010), The II American Paderewski Piano Competition- II nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Paderewskiego (Los Angeles, USA 2013), IX Międzynarodowy Konkurs im. I.J. Paderewskiego- nagroda specjalna dla najlepszego Polaka ( Bydgoszcz 2013), Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina- I nagroda oraz nagroda specjalna (Warszawa 2013), Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w Warszawie- II nagroda (Warszawa 2015)

Występował na 67 i 69 Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, XVIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia” w Katowicach oraz na II Festiwalu Premia Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Koncertował w Japonii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Włoszech, RPA, USA, Maroku, Polsce, na Słowacji, na Ukrainie i na Węgrzech. Jest stypendystą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Pro Musica Bona, programu stypendialnego "Młoda Polska". W marcu 2014 roku otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana.

W kręgu jego zainteresowań znajduje się również kameralistyka, której uczył się pod kierunkiem prof. K. Danczowskiej, mgr J. Danczowskiej i dr hab. S. Cierpika.

Szymon Nehring i Krzysztof Książek reprezentowani są przez Stowarzyszenie im. L. van Beethovena.


Serdecznie zapraszamy na dwie inauguracje sezonu ( 16 września, godz.19.oo i 17 września, godz.18.00) do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Bilety w cenie 50 zł.- normalny, 40 zł - ulgowy do nabycia w kasie (pon.-pt. w godz.10-18) oraz poprzez stronę internetową Filharmonii www.filharmonia.olsztyn.pl
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zenon #2063494 | 88.156.*.* 12 wrz 2016 10:57

    No i bardzo fajnie ,ale zaproszony na pażdziernik wykonawca z cyklu Mistrzowkich recitali fortepianowych to KOMPLETNA POMYŁKA.Już zapraszają takie towarzytwo krakowskie wzajemnej adoracji ,że aż strach.W tamtym sezonie było to samo.Mam nadzieję ,że tego komentarza nie wykasujecie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz