Filozofia Filmowo

2016-09-09 14:42:48 (ost. akt: 2016-09-09 14:50:46)
Filozofia Filmowo

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Myślicie, że filozofia musi być nudna? Błąd. Filozofia Filmowo nie jest! Myśliciele doskonale odnajdują się w kinie, bo każdy film to filozoficzny esej, rozmyślanie nad czymś. Dlatego warto uczestniczyć w najstarszym tematycznym festiwalu filmowym na Warmii i Mazurach.

Filozofia Filmowo już po raz siódmy pojawi się w Olsztynie w ramach 14. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, a wraz z nią wykłady, warsztat reżyserii i pokazy filmów o filozofach. Kompetentni goście przedstawią myśl filozoficzną każdej z epok, Giovanna Castellanos – reżyser Teatru im. S. Jaracza – poprowadzi warsztaty reżyserii, a młodzi twórcy pokażą swoje krótkie dzieła po raz kolejny w ramach Przeglądu Krótkometrażowego Filmu Filozoficznego.

Wśród ciekawych filmów: „Człowiek, który zmienił myślenie o umyśle” o Danielu C. Dennecie, słynnym filozofie umysłu, który „zaprzyjaźnił się” z mikrobiologami, kognitywistami i specjalistami od komputerów, by badać umysł i świadomość. Kolejnym interesującym filmem będzie „Tischner. Życie w opowieściach” Artura Więcka, reżysera „Zakochanego Anioła” i „Anioła w Krakowie”.

Na szczególną uwagę zasługuje film „Nieobecny Bóg” przybliżający postać i filozofię Emanuela Levinasa. To film filozoficzny w najlepszym wydaniu, umiejętnie ukazujący teorię jednego z największych filozofów XX wieku. W dobie problemu uchodźców jest to teoria nadzwyczaj aktualna, mówiącą o spotkaniu z innością, obcością i o tym, co z tego wynika.

Jeśli głębsze myśli Cię czasem ogarniają, nachodzą Cię refleksje i szukasz czegoś więcej w kinie i kulturze „Myśliciele”, czyli 7. Filozofia Filmowo, będą w sam raz dla Ciebie. Przyjdź w dniach 21-23 września i oglądaj, sala pod amfiteatrem, wstęp jak zawsze wolny.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB