Zmarł Eugeniusz Geno Małkowski. Miał 74 lata

2016-08-22 12:01:00 (ost. akt: 2016-08-24 11:23:03)
Zmarł Eugeniusz Geno Małkowski. Miał 74 lata

Autor zdjęcia: PB

W sobotę wieczorem (20 sierpnia) zmarł Eugeniusz Geno Małkowski — malarz, wykładowca akademicki, autor aranżacji wystaw, propagator sztuki i twórca wielu tekstów na jej temat, związany z Olsztynem i Warszawą. Miał 74 lata.

O śmierci artysty związanego z Olsztynem poinformował na oficjalnym fanpage'u Dariusz Paweł Modzelewski: "(...) odszedł przede wszystkim WIELKI CZŁOWIEK - jeden z nielicznych wielkich polskich malarzy, wykładowca akademicki, autor aranżacji wystaw, propagator sztuki i twórca wielu tekstów na jej temat - Eugeniusz Geno Malkowski. Z wielkim smutkiem przekazuje szczere kondolencje rodzinie i wszystkim bliskim".


Eugeniusz Geno Małkowski urodził się w 1942 r. w Gdyni. W latach 1957-1962 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Od 1962 r. studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Przez pierwsze dwa lata studiował w pracowni profesora Juliusza Studnickiego, a na trzecim roku studiów wybrał pracownię profesora Artura Nachta-Samborskiego. Dyplom obronił w 1968 r. W 1997 r. uzyskał stopień doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w 2005 r. stopień doktora habilitowanego. Mieszkał i tworzył w Warszawie i Olsztynie.

Po studiach pracował jako projektant w Państwowych Zakładach Odzieżowych „Sawa” w Warszawie. W 1969 r. założył grupę artystyczną „Arka” (wraz z Witoldem Maszniczem i Czesławem Piusem Ciapało). Razem zorganizowali wiele wystaw i w 1972 r. zainicjowali powstanie ruchu artystycznego „O poprawę”. W latach 1973 i 1974 był autorem dwóch wielkich wystaw tego ruchu w Galerii Teatru „Studio” i w Domu Artysty Plastyka.

W 1977 r. na zjeździe w Krakowie został wybrany członkiem Prezydium Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych współpracował z tygodnikiem „itd”, gdzie pisywał artykuły o sztuce. W 1980 r. organizował ogólnopolski ruch artystyczno-społeczny „Świat”, a rok później był organizatorem największej wystawy sztuki (3000 prac) w warszawskiej Zachęcie.

W 1984 r. był jednym ze współzałożycieli Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. W 1991 r. podjął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zakładzie Wychowania Plastycznego w Olsztynie na stanowisku starszego wykładowcy. Od tego czasu związał się również z Francją, gdzie prowadzi akcje „Wspólnego Malowania”, był również założycielem Stowarzyszenia Odnowy Sztuki w Paryżu (1994 r.). W 1995 r. powołał takie samo stowarzyszenie w Polsce, a w 1996 r. otworzył Pracownię - Galerię Inicjatyw Twórczych w Warszawie. W 1997 r. został wybrany prezesem Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Od 2007 r. był profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Eugeniusz Geno Makowski nie tylko malował obrazy, ale także organizował wystawy, manifestacje artystyczne (m.in. w Warszawskiej „Zachęcie”, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Narodowym w Gdańsku) i akcje malarskie z publicznością, projektował również wzory konfekcji dziecięcej i obuwia. Uczestniczył w dziesiątkach plenerów oraz w setkach wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Przez 40 lat pracy twórczej namalował wiele obrazów, m.in. w ramach cyklów: „Wielki Świat” (50), „Kosmos niezmierzony” (20), „Nasi współcześni” (24), „Krzyk” (10), „Exodus” (40), „Rzeczpospolita piwniczna” (200), „Wydarzenia XX wieku” (w ramach akcji 100 obrazów w 24 godziny). Wykonał także kilkadziesiąt aktów małego formatu, akty na gazetach, portrety i sto autoportretów. Malował również obrazy ruchome, realizowane w konwencji map, przedstawiające fragmenty obszarów większej całości.

Do najnowszych prac należą akty kobiece, zaprezentowane w Galerii „Rynek” w Olsztynie na przełomie stycznia i lutego 2010 r.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bolo #2051224 | 88.156.*.* 23 sie 2016 08:18

    szkoda! człowiek o wielkiej kulturze osobistej, a też i bardzo skromny. RiP.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz