Wódy Allen i Mariolka, czyli memy w kulturze

2016-05-17 15:00:02 (ost. akt: 2016-05-17 15:45:19)
Wódy Allen i Mariolka, czyli memy w kulturze

Autor zdjęcia: Piotr Wanat

Ironiczne, satyryczne i niechlujne — takie mają być memy. W ostatnich latach zyskały ogromną popularność w Polsce i zagranicą. Nawet w kulturze znalazło się dla nich miejsce. Olsztyńska Planeta 11 właśnie zakończyła konkurs na najlepszy mem internetowy. Zwycięzcą został Piotr Wanat.

Mem to zdjęcie, ilustracja lub krótki filmik umieszczone w internecie, przedstawiające połączenie obrazu jakiejś prawdziwej sytuacji lub postaci z zabawnym komentarzem. Internauci wyśmiewają za pomocą memów sytuację polityczną w kraju, polityków, sportowców, a także artystów i ich dzieła.

Termin "mem" nie pochodzi jednak z internetu. Jest dużo starszy. Po raz pierwszy użył go Richard Dawkins w książce "Samolubny gen" w 1976 r. Dotyczyła ona ewolucji biologicznej. Chodziło o przekazywanie różnych idei między ludźmi, dzięki czemu rozpowszechniają się one w całym społeczeństwie.

Twórcy zabawnych memów internetowych jako inspirację wykorzystują superbohaterów i cytaty z filmów lub seriali. Przykładem takiej wypowiedzi jest tekst Dartha Vadera do Luke'a Skywalkera: "Luke, I am your father", czyli "Luke, jestem twoim ojcem". W memach wyśmiewane są także produkcje niezbyt udane, acz bijące rekordy popularności, takie jak "Zmierzch" czy "50 twarzy Greya". Internauci nie zostawiają suchej nitki na zakochanych wampirach i fantazjach seksualnych głównej bohaterki.

Memy na stałe zagościły w światowej popkulturze. Dlatego olsztyńska biblioteka, Planeta 11 ogłosiła konkurs na najlepszego mema. Zwycięzcą został Piotr Wanat za mema z Gordonem Ramsayem. Drugie miejsce zajął Michał Zantkiewicz za pracę z Lordem Voldemortem.

Poniżej galeria zwycięskich memów i innych obrazków z sieci związanych z kulturą.mos


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB